דף הבית > פוליטיקה > מגזבר למנכ”ל

מגזבר למנכ”ל

השרה הטרייה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, ילידת גדרה ואחותו של ראש המועצה גמליאל, החליטה למנות את דוד יהלומי, גזבר מועצת גדרה בתקופת גמליאל, לתפקיד מנכ״ל המשרד להגנת הסביבה

הבוקר התפרסם כי וועדת המינויים של המנכ״לים, בראשות נציב שירות המדינה, מצאה את דוד יהלומי, גזבר מועצת גדרה לשעבר, כשיר לתפקיד המנהל הכללי של המשרד להגנת הסביבה והחליטה לאשר המלצת השרה למנותו למנכ”ל המשרד.

“להפוך את המשרד לרלוונטי”

השרה גמליאל: “האתגרים הנוכחיים מחייבים אותנו להפוך את עבודת המשרד למתקדמת ולחדשנית. אני בטוחה כי לאור ניסיונו וכישוריו של דוד יהלומי, נצליח להפוך את המשרד לעדכני, רלוונטי ומוביל בתחום הגנת הסביבה בעולם. אני מבקשת להודות לגיא סמט, מנכ”ל המשרד בשנה וחצי האחרונות, על הובלת המשרד בתקופה מורכבת זו”.

משרת אמון. השרה גמליאל (קרדיט תמונה: מארק ניימן)

יהלומי כן, דנון לא

המינוי שאושר זכה לשורה של דברי ביקורת לאורך היום ובהם כותרות ידיעות בעיתונות הדיגיטלית בסגנון “השרה להגנת הסביבה הקרובה”. הביקורת מגיעה בעיקר על רקע העובדה שהמינוי שאושר עומד בסתירה למינוי קודם שניסתה גמליאל לאשר עת הביאה לאישור את מינויה של רינת דנון, תושבת גדרה, לראש רשות מעמד האישה.

ב-2017 פרסמו the-marker, ידיעות אחרונות ועיתון הארץ את סיפור פסילת מינויה של דנון לתפקיד הרם:

“דנון הייתה העוזרת האישית והיועצת המסורה של גמליאל במשך שנים. היא לא ניהלה אף אחד, אבל הייתה צמודה לגמליאל בכל מקום שזו הלכה, בשכר כמובן. גמליאל ידועה כמי ששומרת אימונים למקורביה, בין אם אלה בני משפחה שלה ושל בעלה, בני משפחה של הספר שלה וכמובן חברי ילדות. ואכן כשהגיעה למשרד לשוויון חברתי ייעדה לחברה המסורה תפקיד רם דרג – ראש הרשות לקידום מעמד האישה.

כיוון שמדובר בתפקיד מקביל לתפקיד מנכ”ל משרד ממשלתי, דנון צריכה לעבור את אישור הנציבות. כיוון שלא ניהלה איש בחייה, ודאי לא פרויקטים בסדר הגדול הנדרש, נדחתה מועמדותה על ידי שתי ועדות שונות. השרה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה – אך גם שם הודיעו לה שדנון לא מתאימה.”

לאור פסילתה עברה דנון לעבוד כמזכירת לשכה במועצת קריית עקרון ובתוך זמן קצר מונתה שם למנכ”ל המועצה המקומית לאחר שמנכ”ל המועצה הקודם התפטר.

למי קראת מקורבת?

נראה שתגובת השרה דאז על פסילת המועמדת שלה מתארת היטב את תפיסתה על מינוי מקורבים. בידיעות אחרונות צוטטה:

“הודיעו לי שלמרות שהמועמדת שלי עומדת בתנאי הסף לתפקיד, הרי שהעובדה שלמדנו יחד בבית הספר בגדרה ושהייתה יועצת שלי בתפקידי כסגנית שר, הופכת אותה למקורבת פוליטית, לכן המינוי שלה לא אושר. זה ממש הזוי. מחר יגידו שכל מי שהיה איתי בגן פסול לכל תפקיד”.

מינוי קודם זכה לביקורת מבקר המדינה

לצד אישור מינוי של יהלומי למנכ”ל משרדה של גמליאל נזכר דו”ח מבקר המדינה שהעביר בשנת 2013 ביקורת חריפה על מינוי של מספר בעלי תפקידים במועצת גדרה, בראשות גמליאל, ובינהם הגזבר יהלומי.

לפי המבקר, בוועדת הבחינה של יהלומי נכח יואל גמליאל ואף שהיתה בין השניים זיקה במהלך מסע הבחירות – לא הוצהר עליה.

בפרוטקול המינוי של יהלומי, כפי שצויין בדוח המבקר, נכתב כך:

      חבר מועצה: “עבדת אתו [עם ראש המועצה] בבחירות למועצה?”

      הגזבר: “לא”

      חבר מועצה: “לא היית במטה הליכוד פה בגדרה? לא עזרת לו?”

      הגזבר: “לא”

בסתירה להצהרות אלו שהכשירו את מינוי דאז לגזבר למד המבקר על ההיכרות המוקדמת מיירוט דואר אלקטרוני ובו התכתבות בין השניים.

 

ככל הידוע, יהלומי שניהול המשרד להגנת הסביבה נמצא כעת בידיו, לא למד עם גמליאל בגן הילדים וגם לא במסגרת לימודי הגנת הסביבה.

(קרדיט תמונת שער: משה מילנר)

 


בדוק גם...

המבצע לבלימת הגל השלישי

מאות רבות של בדיקות קורונה נערכו אתמול במתחם הבדיקות הפתוח שהוקם לקראת החזרה לבתי הספר …

שינוי גודל גופנים