דף הבית > חי מהשטח > לא מתכוונים לוותר

לא מתכוונים לוותר

השכנים מרחוב החומה לא מתכוונים לשבת בשקט בזמן שברחוב מתוכנן להפתח מרכז גמילה. השכנים התארגנו ופנו למרכז לשלטון מקומי ולשר המטפל בעניין

לא מוכנים להיות החצר האחורית של המושבה.

תושבי רחוב החומה ובסביבתו התארגנו בימים האחרונים ופנו במשותף ליו”ר המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס לשר הרווחה האחראי על הנושא אופיר אקוניס בדרישה לבטל את התכנית לפתוח מרכז לשיקום מכורים ‘תקומה’ המתוכנן להיפתח בבית פרטי ברחוב.

כפי שחשפנו כאן ב’גדרה היום’ לפני כשבועיים, ברחוב מושלמת בימים אלו בנייתו של בית פרטי דו משפחתי אשר, על פי השלט שהוצב במקום ועל פי אתר ‘עמותת תקומה’, מתוכנן לשמש כמרכז שיקום למכורים בהתמכרויות שונות.

מאז החשיפה הורד האתר והוסר השלט אך על פי הידוע לתושבי המקום לא בוטלו התכניות לפתוח את המרכז.

“ידיים כבולות”

התושבים, המוטרדים מאוד מהשינוי הצפוי לסביבת המגורים בשכונה עם הגעתם של המטופלים במקום, לא מתכוונים לוותר. התושבים פנו זה מכבר לראש מועצת גדרה על מנת שיטיל את כובד משקלו כנגד התכנית לפתוח מרכז שיקום במקום.

בימים האחרונים, כך נודע ל’גדרה היום’, הבינו השכנים כי מהמועצה המקומית הם אינם צפויים לקבל סיוע מאחר ו”ידיה כבולות”. בצר להם פנו השכנים ליו”ר המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס כדי לסייע להתיר את ידיו של יו”ר הרשות המקומית ולאפשר לו לסייע להם וכמו כן פנו לשר הרווחה אופיר אקוניס ישירות.

“ידיים כבולות”. יו”ר מועצת גדרה גמליאל

החצר האחורית של גדרה

וכך כתבו ליו”ר המרכז המקומי:

” מר ביבס שלום,

בהמשך לשיחתינו הטלפונית הרי סיפורנו:

דיירי רחוב החומה במושבה הפסטורלית גדרה התעוררו לפני כשבועיים לשחר של יום חדש כאשר על בית דו-משפחתי שנבנה בשכונה הוצב השלט “תקומה”. בדיקה מהירה באינטרנט גילתה לנו שמדובר במרכז גמילה לנרקומנים, אלכוהוליסטים וכל סוגי ההתמכרויות למינהן.

למותר לציין כי הבית ממוקם ברח’ סטנדרטי של שכונה פעילה ודייריה מגוונים החל מזוג צעירים עם ילדים קטנים, אוכלוסייה מבוגרת ותושבים רבים עולי העדה האתיופית (אנו מציינים זאת כי לתחושותינו היחס אל הרחוב הוא כאל החצר האחורית של גדרה).

אולי מהמרכז לשלטון מקומי תגיע הישועה. יו”ר המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס (קרדיט: חיים זך)

פנינו אל הרשות ואל העומד בראשה שהוא גם יו”ר וועדה לתכנון ובנייה בבקשה לסייע לנו למנוע את פתיחת מכון הגמילה ולמרות העובדה שיואל גמליאל הביע נכונותו לסייע לנו, גילינו כי ידיו כבולות אל מול משרדי הממשלה – בעיקר אל מול משרד הרווחה.

אנחנו פונים אליך בבקשת עזרה לחיזוק כוחה של הרשות והעומד בראשה אל מול משרדי הממשלה שכן תמוהה בעיננו שלראש הרשות לא ניתנת הזכות לבחור ולהשפיע על מקומו של מכון גמילה זה בתחום שיפוטו ואם כך הדבר – מהו כוחו? האם הדבר יכול להישנות גם ברשויות נוספות אולי אפילו ברשותך?

תודה על האוזן הקשבת.

נשמח לעזרתך.”

“התבשרנו על פתיחת מכון גמילה מסמים ומאלכוהול”

נוסח הפנייה למשרד הרווחה:

” א.ג.נ

אנו פונים אליכם לאחר שנתבשרנו במפתיע כי משרד הרווחה הוא היוזם להקמתו של מכון הגמילה מסמים, אלכוהול וכל סוגי ההתמכרויות “תקומה” אשר הוקם בין לילה בעיבורו של רח’ החומה בבית פרטי דו-משפחתי במושבה הפסטורלית גדרה.

למותר לציין כי הבית ממוקם ברח’ סטנדרטי של שכונה פעילה ודייריה מגוונים החל מזוגות צעירים עם ילדים קטנים, אוכלוסייה מבוגרת ותושבים רבים עולי העדה האתיופית (אנו מציינים זאת כי לתחושותינו היחס אל הרחוב הוא כאל החצר האחורית של גדרה).

לא מוכנים שימשיכו להתייחס לרחוב כחצר האחורית של גדרה. שר הרווחה אקוניס (קרדיט: עמוס בן גרשום)

ברור לנו הצורך במרכזי גמילה מעין אלה וברורה לנו נחיצותם ואנו אף סבורים כי חשוב שהמשרד ימשיך וידאג לאוכלוסיות אלה. עם זאת מיקום מכוני הגמילה איננו במרכזי הערים ובתוככי השכונות שכן, בשונה מאוכלוסיות חוסים למיניהן, במקרה הנגמלים אין חשיבות לשילובם המיידי באוכלוסייה והמכונים נועדו לאפשר את תהליך הגמילה בלבד. השילוב באוכלוסייה מתבצע בשלבים מאוחרים יותר ואיננו באחריות מכוני הגמילה. כמו כן, לעניות דעתנו נעשה הדבר כמחטף מבלי לשקול את השפעת פתיחתו של מכון זה על דיירי השכונה מבחינת ביטחון, בטיחות, חנייה והיותו עסק בתוך שכונה המיועדת למגורים ולא לעסקים וכל ניסיון להגדירו כהוסטל למגורים הינו תחבולה פוליטית זולה ואיננו האמת לאשורה.

חשוב לנו לציין ולהדגיש כי התנגדותנו זו תקפה לא רק לרחוב החומה ולשכונתנו הצנועה אלא לכלל שכונות המגורים במושבה. כל רשות , כמו גם גדרה, יש לה שטחים פתוחים בשוליה אשר ראויים ויכולים להכיל מכוני גמילה מבלי להפריע לתושבי המקום.

אודה לתגובתכם העניינית ולסיוע המשרד בהעברת מיקומו של מכון גמילה זה לאלתר כדי להחזיר את הסדר על כנו.”

האם יצליח הציבור לבלום את התכנית?

לא ברור האם יצלח המאמץ של תושבי השכונהכנגד התכנית לפתוח במקום מרכז שיקום למכורים. אם לשפוט על פי מהלכי העבר, דוגמת דחיקת רגליה של הישיבה הליטאית שתוכננה להתבסס בגדרה, רק כאשר הציבור הרחב ‘אומר את דברו’ ניתן להשיג שינויים מרחיקי לכת בתכניות של הרשויות השונות להתערב בנעשה במרחב הציבורי

החצר האחורית של גדרה? מפת השכונה ורחוב החומה (מודגש)

 


בדוק גם...

לגעת באפס

מספר החולים והמבודדים בגדרה בירידה. אך עדיין המספרים טרם אופסו המגמה הכללית ממשיכה להיות מגמת …

שינוי גודל גופנים