דף הבית > פוליטיקה > “כלכלה חזקה בונה מדינה חזקה וזו הסיבה שישראל היא מעצמה”

“כלכלה חזקה בונה מדינה חזקה וזו הסיבה שישראל היא מעצמה”

בראיון מיוחד ל’גדרה היום’ מתייחס שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן למצב התעסוקה בגדרה ומסכם קדנציה בתפקיד

שר הכלכלה והתעשייה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני אלי כהן מסיים קדנציה מוצלחת. בראיון מיוחד ל “גדרה היום” הוא מספר על הצעדים שנעשו כדי להציב את כלכלת ישראל בצמרת: “העובדה שמדד האבטלה הוא הטוב ביותר בתולדות המדינה ושלכל אזרח יש את האפשרות לצאת לעבוד ולהתפרנס, זהו אחד ההישגים החשובים מבחינתי, בגדרה נתון האבטלה עומד על 2.2% בלבד לעומת הממוצע הארצי העומד על 3.8%, מה שממקם אותה בין הישובים עם נתון האבטלה הטוב ביותר בישראל”

ינואר 2017, סבב תיקים בממשלת נתניהו מביא בסופו של דבר את אלי כהן, אז חבר מפלגת כולנו וכיום חבר מפלגת הליכוד,  לעמוד על דוכן הכנסת ולהישבע אמונים כשר הכלכלה והתעשייה בממשלת ישראל.

מאז ועד היום, פחות משלוש שנים, הספיק השר כהן לפעול ולהביא את כלכלת ישראל לשיא של כל הזמנים.

כחלון פרש, כהן ממשיך לצידו של נתניהו

אתה מכהן כשר הכלכלה מזה כשלוש שנים. מהם התחומים העיקריים שאותם קידמת?

במהלך הקדנציה האחרונה הובלנו את ישראל להיות במצב הכלכלי הטוב ביותר שלה מאז קום המדינה. זה בא לידי ביטוי בנתון האבטלה הטוב ביותר בהיסטוריה של המדינה, בשיא בייצוא הישראלי, נעשתה ההשקעה הגדולה ביותר אי פעם במשק הישראלי (רכישת מובילאיי ע”י אינטל), שיא בהשקעות הזרות ועלייה חדה במדד התחרותיות של ה-OECD, בדגש על הקטנת הרגולציה במשק. בנוסף לזה, דירוג האשראי של ישראל ברמתו הגבוהה ביותר מעולם, התוצר לנפש עלה ויחס החוב תוצר ירד. לאחרונה חתמתי על צו המסדיר יבוא אישי מחו”ל שיישומו יביא להגברת התחרות ולהפחתת יוקר המחייה. אלה הם, ללא ספק, הישגים נכבדים מאוד, ואת פירות הצמיחה האלה אנחנו מחזירים לאזרחים.

כיצד אתם מחזירים לאזרחים את פירות הצמיחה?

יש קשר עמוק בין כלכלה לחברה. כשהכלכלה חזקה אפשר לתת לרווחה, לחינוך ולבריאות, וזה מה שעשינו בקדנציה האחרונה: העלינו את שכר החיילים, העלינו את שכר המינימום, הורדנו את מחירי הצהרונים, הורדנו מיסים, נתנו נקודות זיכוי, חוקקנו את חוק פנסיה לעצמאים, עשינו את תכנית חיסכון לכל ילד, הארכנו את חופשת הלידה. כל זאת לצד שבירת מונופולים ופתיחת שווקים לתחרות שהביאו להורדת המחירים לצרכן. 

“המטרה שלי שבמדינת ישראל כל מי שירצה יוכל לצאת לעבודה ולהתפרנס בכבוד

כיצד קידמת את התעשייה והתעסוקה?

הרמב”ם אומר שלתת לאדם כסף כצדקה זו מצווה, אבל מצווה גדולה הרבה יותר היא לדאוג לו למקור פרנסה. משפט זה מסכם את האג’נדה שלי כשר הכלכלה והתעשייה. בשנים האחרונות סייענו בפתיחת ובהרחבת עשרות רבות של מפעלים ובכך יצרנו מקומות תעסוקה רבים ואיכותיים. העובדה שלכל אזרח יש את האפשרות לקום בבוקר לצאת לעבוד ולהתפרנס בכבוד – זהו ההישג הכי גדול מבחינתי.

שאלנו את השר כהן, אשר ביקר באחרונה בגדרה במסגרת מיזם ‘עפים על יזמות’ של משרדו, לגבי אזור התעשייה של גדרה נמצא כעת בשלבי תכנון ראשונים ומתעכב שנים ארוכות. כיצד ניתן לעזור ליישוב בהקמת אזור התעשייה?

אזור תעשייה חשוב לכל רשות מקומית. מצד אחד הוא מהווה מקור להכנסה ממיסים לרשות, ומצד שני יצירה של מקומות עבודה חדשים לתושבים המעוניינים לעבוד קרוב לבית.

מבחינה גאוגרפית גדרה נמצאת במיקום מרכזי, נגיש תחבורתית עם אוכלוסיה איכותית ולכן הוא ייועד לתעשייה עתירת ידע. בתקופה הקרובה בכוונת משרדי לפעול מול חברות עתירות ידע במטרה שאלו יעתיקו את פעילותן לאזור התעשייה בגדרה.

בשנה האחרונה נסגרו לא מעט עסקים בגדרה. האם לסוכנות לעסקים קטנים ישנה תוכנית או פעילות מיוחדת על מנת לעזור לאותם עסקים?

ראשית, אני רוצה לנצל את הבמה שניתנה לי כאן ולקרוא לכל מי שמתעתד לפתוח עסק בגדרה או בכל יישוב אחר, לפנות למעו”ף אשר פרוסה ב-40 סניפים ברחבי הארץ, שם הוא יוכל לקבל סיוע וייעוץ עסקי לצורך פתיחת עסק בעלות מופחתת, החל מניתוח עסקי וכלה בניהול תזרים לעסק וזאת על מנת שיוכל לקבל החלטה מושכלת בעת פתיחת עסק. שנית, גם עסקים קיימים החווים קשיים יכולים לפנות למעו”ף ולקבל ייעוץ ומגוון כלים בעלות מופחתת ואף קבלת הלוואה בתנאים מועדפים.

אני יודע שנושא תעסוקת בעלי מוגבלויות קרוב ללבך. האם תוכל להרחיב על כך?

שילובם של אנשים בעלי מוגבלויות בשוק העבודה הוא דבר חשוב, כחברה עלינו לקדם שוויון הזדמנויות ואת הזכות להתפרנס בכבוד לכל מי שחפץ בכך. המסלול של משרד הכלכלה נותן מענה הן לקושי של אוכלוסיות אלו להשתלב בשוק העבודה, והן לעסקים הזקוקים לעובדים טובים ואיכותיים.

לאחרונה פרסמה רשות המים מתווה חדש לצמצום תאגידי המים ל-28 תאגידים במקום 56, וזאת בניגוד להצעת החוק שאישרה צמצום ל-11 תאגידים אזוריים בלבד. כמי שהיה אחד מיוזמי החוק כיצד אתה מתכוון לטפל בנושא בהמשך?

כמי שפעל ביחד עם ח”כ איציק שמולי לקידום החוק, אני רוצה להדגיש כי בסופו של תהליך הפתרון צריך להיות חברת מים אחת או ניהול עצמי של הרשות המקומית כמערכת כלכלית סגורה אך ורק לטובת נושא המים. כפי שאין הצדקה ל-56 חברות שיספקו לנו חשמל כך גם לגבי המים. מים הוא מוצר צריכה בסיסי. בעיני, אף היה ראוי שיהיה מסובסד. התושב צריך לשאת בתשלום העלות בלבד וללא תוספת מע”מ. בוודאי שלא להשית על התושב תשלום עודף שמחולק לאחר מכן כדיבידנד לבעלי עניין בתאגידי המים, כאילו היו חברות המיועדות להשיא רווחים לבעליהן. אני מקווה שנצליח לעשות זאת כבר בממשלה הבאה.

מה אתה מתכוון לקדם בעתיד?

אני מקווה שתעמוד לי הזכות להמשיך את חיזוק הכלכלה הישראלית ולהמשיך את המהפכה החיובית שאני מצליח ליצור מתוך המשרד שבראשו אני עומד.

השר כהן צפוי להשתתף בשבוע הבא בכנס של פעילי הליכוד כחלק מקמפיין הליכוד בגדרה.

עם יו”ר סניף הליכוד גדרה, גמליאל

בדוק גם...

תחלואה סמויה בגדרה

מכון ויצמן מתריע – תחלואה סמויה בשיעור גבוה בגדרה על פי מודל שפיתח מכון ויצמן …

שינוי גודל גופנים