דף הבית > קהילה > כאשר “הרצון לחיות הוא תחושה איומה והרצון למות הוא תחושה נהדרת”

כאשר “הרצון לחיות הוא תחושה איומה והרצון למות הוא תחושה נהדרת”

סיפור חייו המטלטל של ליאב סיאני, השאיר את שומעיו נסערים ופעורי פה

רוב מי שמכיר את ליאב סיאני, המייסד והמאמן הראשי במועדון “טניס מעולם אחר”, מועדון הטניס הפועל בגדרה מזה כ-7 שנים, מכיר אותו מפעילותו המקצועית במגרשי הטניס בעמק הנשר. ליאב הוא מאמן טניס בכיר ושחקן עבר אשר זוכה להערכה רבה מהמתאמנים והשחקנים במועדון.

אמש, כאשר סיים לספר את סיפור חייו המטלטל בערב שהתקיים בביתה של סיגל עברי, הותיר בקרב מי שהגיע לשמוע אותו זעזוע מחריד מהמעשים הנוראיים המתרחשים סביבנו כלפי ילדים מבלי שהם נחשפים שנים ארוכות, אם בכלל.

סיפור אחד מיני רבים

בהרצאה, אשר התקיימה מול עשרות תושבים, אשר חלקם הגדול מכיר את ליאב אישית, ומול בני משפחתו אשר את חלק מהסיפורים והפרטים שמעו לראשונה, סיפר ליאב על חייו כילד בן 9, טניסאי ומוזיקאי מבטיח, בצל מעשי פדופיליה שנעשו בו לאורך 3 שנים ויותר על ידי בן משפחה קרוב.

באופן רגיש ונוגע ללב אך מבלי לוותר על תיאורים גרפיים שלא הותירו מקום לספקות, סיפר את סיפורו והמחיש כיצד סיפורו שלו יכול להיות סיפורם של ילדים המסתובבים בקרבתנו מבלי שנדע זאת כלל. עשרות האבות והאימהות, הסבים, הסבתות והמורות שהגיעו לשמוע את סיפורו, שמעו אותו מתחילתו ועד סופו בשתיקה מצמררת.

תחושה איומה של רצון לחיות

בשיאו של תיאור המעשים הקריא ליאב מתוך הצהרת הנפגע אשר הגיש לבית המשפט: “לילות בלי שינה, סיוטים מזוויעים. ריחות ומשקל גוף שלא נשכחים… תמימות ילדותי נשטפה במקלחת…תחושה איומה של רצון לחיות ותחושה נהדרת של רצון למות.”.

את סיפור המעשים שנעשו בו חשף ליאב רק בגיל 30 ורק לאחר שנחשף במקרה לילד נוסף אשר ככל הנראה הותקף על ידי אותו פדופיל. החשיפה הגיעה רק בחלוף עשרות שנים מרצף המעשים שבעקבותיו חווה ליאב הדרדרות דרסטית ביכולותיו ללמוד ולהתפתח כאדם, כבן זוג וחייו התגלגלו ממשבר למשבר.

ליאב סיאני במהלך ההרצאה אמש בגדרה

‘לי זה לא יקרה’

בשיחה ניכר שעצם החשיפה, שנים לאחר שחשף באופן מלא את המעשים, קשה לליאב. עם זאת, שב והדגיש כי הוא מקיים שיחות אלו כדי להגביר את המודעות לנושא ולהציל את הילד הבא שעלול ליפול קורבן למעשים דומים. ליאב הדגיש כי בעיניו אין אמירה שגויה יותר מהקביעה כי ‘לי זה לא יקרה’ וכי גם האנשים שנראים התמימים ביותר עלולים להיות חולים בפדופיליה ולעשות מעשים בלתי ניתנים לדמיון.

ליאב תיאר באריכות את הליכי החקירה בעניינו לאחר הגשת התלונה, המשבר המשפחתי החריף שקרע את המשפחה המורחבת לשניים, החברים האישיים שבחרו לצודד בפוגע, העימותים ושעות החקירה הארוכות על דוכן העדים ושלבי המשפט הארוכים שנמשך כ-5 שנים עד להרשעתו בשתי ערכאות דין של הפדופיל.

ערוץ תקשורת פתוח

ההרצאה התקיימה, באופן סמלי, יום לפני צאתו לראשונה של הפוגע לחופשה קצרה מבית הכלא בו מרצה את עונש חמשת שנות המאסר. הפוגע, אשר שמו אסור לפרסום, צפוי לצאת לחופשי בעוד מספר שנים ולהצטרף לכ-800 העבריינים המורשעים המתהלכים חופשי בציבור לאחר גמר ריצוי עונשם.

ליאב הסביר וענה על שאלות הקהל גם בדבר מנגנוני הפיקוח החסרים לאכיפת אי הישנות העברות בקרב העבריינים וגם בדבר חוסר האפקטיביות, לשיטתו, של פתרונות כימיים למחלה. מצד הנפגע תיאר את תחושת חוסר האונים לשליטה המוחלטת של הפוגע ואת התהומות האיומים אליהם מתדרדרים ילדים שנפגעו, התדרדרות שלאורך כל אורכה יחשפו את המעשים רק אם יימצא להם שומע וערוץ תקשורת פתוח עם מבוגר קשוב.

איך נזהה נפגע עבירת פדופיליה

הסיפור שסיפר לא היה קל לשמיעה. שאלות ותהיות בסגנון ‘איך לא סימנת?’ ו’איך אף אחד לא שם לב?’ ליוו את הקהל ששמע את הסיפור על מעשים בשנות ה-90 ברחובות ושאל את עצמו מטבע הדברים האם ייתכן שדברים דומים מתרחשים בסביבתנו הקרובה כאן ועכשיו. ליאב השיב במשל הפיל והיתד, אשר בהקשר של חוסר היכולת של נפגע העבירה לחשוף את מעשי הפוגע נשמע רלוונטי מתמיד.

ליאב התעכב על הסימנים המעידים פוטנציאלית על עבירות מין מצד הנפגע:

  • התדרדרות מהירה בלימודים וברצון ללמוד
  • קרבה מוגזמת בין ילד לבין בן משפחה בוגר
  • תגובות מאוד קיצוניות, חדות ואימפולסיביות
  • התרחקות והרחקת אנשים
  • שתייה, סיגריות וסמים בגיל צעיר
  • התפתחות מינית מוקדמת
  • צפייה מוקדמת ומוגזמת בפורנו

הפתרון – ערוץ תקשורת פתוח עם הילדים!

ליאב הדגיש שתי נקודות מפתח למניעת אפשרות של פגיעה מינית בילדים:

  • ערוץ תקשורת פתוח עם הילדים. לא לפחד לשאול ולהתעניין בשגרת יומם של הילדים.
  • חינוך מגיל צעיר להבנת והפנמת חשיבות וקדושת הפרטיות.

שיקום העבריין חשוב יותר

ליאב תיאר את ניסיונו הכואב מול הרשויות שדנו בעניינו, בישראל חשוב יותר לבתי המשפט שיקום העבריין וחשוב פחות להרחיקו מהחברה כדי להבטיח שלא יפגע בשנית. זאת למרות הסטטיסטיקה המטרידה המעידה כי מרבית העבריינים חוזרים לפגוע.

ליאב ביקש את הקהל המעוניין לתמוך במאבק נגד פדופילה לתמוך בעמותת ‘מצוף’, עמותה המקדמת מהלכי חקיקה להקמת מרשם פדופילים בישראל כפי שנהוג במדינות מתקדמות אחרות כבריטניה.

“מתים מהלכים”

“הנפגעים הם מתים מהלכים.” סיים את דבריו בקביעה מטלטלת “הרבה מהנפגעים מתאבדים, מתדרדרים לזנות, לאלכוהול, לסמים. אני משמיע את הקול של הילדים שלא יכולים כעת להשמיע את קולם. שמרו על ערוץ תקשורת פתוח עם הילדים כדי שתוכלו לשמוע את קריאתם.”

 


בדוק גם...

דו”ח הפרות הקורונה

דו”ח היקף האכיפה של הפרות הקורונה ברחבי המדינה מגלה כמה דו”חות חולקו וכמה שולמו גם …

שינוי גודל גופנים