דף הבית > קהילה > יקירי גדרה
יקיר גדרה

יקירי גדרה

הוועדה לבחירת יקירי גדרה אישרה את ההכרה בשישה מוותיקי המושבה בתואר המכובד

הוועדה לבחירת יקירי גדרה בראשותה של מנהלת אגף החינוך ענך קוך התכנסה בשבוע שעבר ואישרה את ששת המועמדים שהוגשו לוועדה. מועמד שביעי לא נדון מאחר ואות ‘יקיר גדרה’ מיועד לאנשים החיים ופועלים בגדרה, חרף זאת הוגשה בקשה להכיר באדם שנפטר.

ששת יקירי גדרה לשנת תש”פ הם:

  • הגב’ פרח בן-גד
  • מר מנשה עברי
  • מר יומה שגב
  • הגב’ מלי לוי
  • הגב’ צביה בר
  • הגב’ שושנה גרפי

 

מנשה עברי

עברי נולד בכפר קטן במזרח סלובקיה ועלה לארץ עם הוריו שהשתקעו בגדרה.

כבחור צעיר היה חבר ומרכז סניף מכבי צעיר בגדרה, תנועה שבה היו פעילים וחברים עד היום ילדיו ונכדיו אשר רבים מהם מתגוררים מאז ומתמיד בגדרה. בהמשך השתתף במבצע ההעפלה המוצלח של אוניית המעפילים שבתאי לוז’ינסקי ואף שהה במחנה מעצר בקפריסין תקופה ממושכת בשל כך.

עברי עסק בחקלאות והיה מראשוני התעשיינים בגדרה והקים בשנת 1954 נגריה שפעלה שנים ארוכות במרכז המושבה. בנגרייה הקפיד להעסיק בני נוער ומבוגרים עם רקע בעייתי וסייע רבות לשיקומם.

עברי הוא פעיל ציבורי ותיק בגדרה, היה ממייסדי העמותה לקידום הספורט בגדרה וחבר הנהלת המתנ”ס עד היום. במתנ”ס הוא גם חבר נבחרת הפטנג הזוכה להישגים רבים.

נעצר על השתתותו במבצע העפלה של אניית שבתאי לוז’ינסקי. משנה עברי 

פרח בן גד

פרח היא מורה בכירה, מאבחנת דידקטית ומורה להוראה מתקנת. גמלאית של משרד החינוך, ממקימי בית ספר רעות. מוסמכת לניהול מערך מתנדבים. הקימה וניהלה את מחלקת המתנדבים ומחלקת הלמידה במתנ”ס גדרה. ניהלה תוכניות חינוכיות “פלא” “ספייס” לילדי קהילת יוצאי אתיופיה ואת תוכנית “אח בוגר” והשלמת השכלה לאוכלוסייה המבוגרת.

משמשת כיום כחברת הנהלה במפעל התעסוקתי לאנשים בעלי צרכים מיוחדים בגדרה ורכזת ארצית של אינטראקט – תנועת הנוער של רוטרי.

בן-גד היא תושבת השכונה הצבאית הותיקה והתמודדה בבחירות המקומיות האחרונות ברשימת הגדרתים.

הרכזת הארצית של תנועת הנוער אינטראקט. פרח בן גד

יומה שגב

יומה שגב הוא האמן בעל השם הבכיר ביותר המתגורר בגדרה עשרות בשנים.

ביתו המיוחד צמוד לגן הפסלים הסמוך למוזיאון גדרה והביל”ויים, גן רחב ידיים המלא בצפיפות ביצירותיו הייחודיות שאותן פיסל ממתכות, ממוחזרות ברובן. חצר ביתו וגן הפסלים הסמוך הן נקודת חובה בכל סיור של מבקרים בגדרה, מבקרים שאת כולן מקטן ועד גדול מקבל שגב ברצון וברוח טובה בביתו.

אל גדרה הגיע יומה, ורעייתו שושנה, מתל אביב לאחר שהתמנה למזכיר ההסתדרות בגדרה. בפיסול עוסק יומה עשרות שנים לאחר שהשלים את עבודת המסגר שאמור היה להתקין נדנדה לביתו הקטנה בחצר ביתו. מאז ועד היום יומה והרתכת הם סיפור אהבה.

מפסליו המרשימים מעטרים את חצר מוזיאון גדרה ואת גן הפסלים יכול הציבור הרחב להתרשם בכל עת, הגן פתוח לציבור הרחב.

האיש והרתכת. האמן יומה שגב

שושנה גרפי

שושנה גרפי, בת ה-78, היא מוותיקות גדרה. נציגת עולי שנות ה-50 בקרב יקירי גדרה.

בעלה, שלמה גרפי, קיבל זה לא מכבר מראש המועצה אות הוקרה על פועלו להעלאת יהודי תימן ועיראק במהלך שנות ה-90, במסגרת ערב הוקרה שהופק לכבודו במהלך מאי השנה.

בנה הוא האדריכל שלום גרף, מי שאחראי על עיצובן המחודש והמרשים של הכניסות למושבה.

מוותיקות היישוב. שושנה גרפי

צביה בר

גם צביה בר היא מוותיקות היישוב. בר משמשת שנים ארוכות כגזברית עמותת עול”ה (עזרה וטיפול לקשישי היישוב).

בשנת 2017 העניקו לה ראש המועצה ויו”ר העמותה תעודת ‘יקירת גיל הזהב גדרה’, על פעילותה לרווחתם של בני גיל הזהב וניצולי השואה בגדרה.

יקירת גיל הזהב. צביה בר

מלי לוי

גם מלי לוי היא פעילה חברתית בכל רמ”ח איבריה. מלי הייתה מהמייסדות של פסטיבל בתים פתוחים של אמני גדרה והיא פעילה מזה שנים ארוכות במועדון רוטרי.

לוי היא תושבת ותיקה במושבה וכיהנה כנגידת רוטרי ישראל. בשנת 2017 מונתה לתפקיד של מתאמת קרן הרוטרי הבינלאומית הכוללת את ישראל לצד 17 מדינות באירופה והייתה לאישה הראשונה, אשר מונתה לתפקיד זה באירופה. קרן הרוטרי בניהולה הובילה בהצלחה מרשימה קמפיין למיגור מחלת הפוליו בעולם.

האישה הראשונה בתפקיד הבכיר. מלי לוי

 

זכויות יוצרים
המספר האדום

בדוק גם...

סהר פינטו בכנסת

מגייסים סיוע בכנסת

ראש המעוצה המקומית גדרה הגיע לדיון בועדת הפנים של הכנסת להצגת אתגרי המועצה. “מקריסה כלכלית …

שינוי גודל גופנים