דף הבית > גדרה היום לפני > יומהולדת 130 למייסד מחתרת ניל”י, בן גדרה, אבשלום פיינברג

יומהולדת 130 למייסד מחתרת ניל”י, בן גדרה, אבשלום פיינברג

אבשלום פיינברג הוא שם מוכר מאוד לבקיאים בהיסטוריה של היישוב העברי ושל המחתרות היהודיות לפני קום המדינה. העובדה שפיינברג היה מבניה הראשונים של המושבה הצעירה גדרה היא עובדה מעט פחות מוכרת

אבשלום פיינברג היה הוגה רעיון מחתרת ניל”י ומייסדה. פיינברג נהרג בשליחות הארגון, כשניסה לחצות את קו החזית העות’מאני־בריטי בסיני במלחמת העולם הראשונה.

אבשלום פיינברג נולד ב־1889 בגדרה לזוג הביל”ויים פאני (לבית בלקינד) וישראל פיינברג. ההעדר של משפחת פיינברג מהזיכרון הקולקטיבי של חלוצי גדרה נובע מהעובדה שכבר בשנת 1891 עזבה המשפחה ליפו, בעקבות סכסוך של אבי המשפחה עם ערביי הכפר קאטרה בסמוך לגדרה.

הוריו הכירו במושבה ראשון לציון ועברו לגדרה בעקבות ישראל בלקינד, דודו של אבשלום, מחנך עברי, ממייסדי תנועת ביל”ו ואחד ממייסדי גדרה.

הדקל אשר צמח בין עצמותיו של פיינברג כפי שצולם בסיני בשנת 1931

נהרג בהתקלות עם עות’מנים, גופתו נמצאה רק בחלוף יובל

אבשלום היה ממייסדי מחתרת ניל”י, יחד עם האחים אהרונסון, אשר החליטו להקים שירות מודיעין לטובת הבריטים במטרה לסייע להם להביס ולכבוש את ארץ ישראל מידי העות’מאנים.

פיינברג נהרג בינואר 1916, בהיותו בן 27 בלבד, בניסיון לחבור לבריטים במצריים על מנת להעביר להם ידיעות. בדורים מקומיים וז’נדרמים עות’מאניים נתקלו בהם ובקרב היריות נהרג פיינברג בעוד חברו יוסף לישנסקי מצליח להימלט. מזרעי התמר שנשא בכיסו צמח ברות הימים עץ דקל אשר בעזרתו אותרו עצמותיו לאחר מלחמת ששת הימים, יותר מ-50 שנה לאחר מותו. עצמותיו של בן גדרה, גיבור היישוב היהודי, הועברו לקבורה בהר הרצל.

פיינברג מונצח במקומות רבים בארץ, כולל בבית משפחת פיינברג בחדרה אשר נפתח להקל בשנת 2008. על שמו נקרא היישוב אבשלום בחבל שלום בדרום הארץ, יישוב הצופה אל פתחת רפיח בה מצא את מותו.

קבר אבשלום פיינברג בהר הרצל
זכויות יוצרים
גדרה היום עיתונות חופשית

בדוק גם...

עלה אל האופק

הראל מויאל משמח את דיירי ההוסטל בגדרה הראל מויאל עושה את זה שוב. בנר שמיני …

שינוי גודל גופנים