דף הבית > גדרה היום לפני > יומהולדת למפקד חזית הדרום מגדרה

יומהולדת למפקד חזית הדרום מגדרה

101 שנים להולדת יגאל אלון, שר החוץ בישראל ומי שפיקד על חזית הדרום במלחמת העצמאות מגדרה

יגאל אלון, מי שהיה מפקד הפלמ”ח, אלוף בצה”ל במהלך מלחמת העצמאות, מראשי מפלגת העבודה, סגן ראש הממשלה ושר בממשלות ישראל, ידוע בעבור פעליו ומורשתו הענפה. פחות ידוע בציבור הקשר שלו למושבה גדרה, המקום שממנו פיקד על החלק המשמעותי ביותר בקריירה הצבאית שלו – על חזית הדרום במלחמת הקוממיות.

אלון, יליד כפר תבור, הצטרף לתנועת העבודה כבר בצעירותו. בימי המרד הערבי התגייס ל”הגנה” בתור נוטר ולוחם פו”ש ולאחר מכן לפלמ”ח, שם התבלט כמפקד פלוגה ומפקד יחידת מסתערבים בסוריה, והגיע לפיקוד על הפלמ”ח.

במלחמת העצמאות פיקד אלון על המבצעים לכיבוש הגליל, לוד ורמלה, פיקד על כיבוש כל הנגב עד לאילת וכאמור עמד בראש חזית הדרום, מה שלימים התפתח לפיקוד דרום, חזית אשר מפקדתה ישבה ממש כאן בגדרה, ברחוב הכי דרומי במושבה שהיתה בימים ההם מושבה בחזית.

“עם שאינו מכבד את עברו, גם ההווה שלו דל, ועתידו – לוטה בערפל”

לאחר שחרורו השתלב בפוליטיקה הישראלית והגיע עם השנים לתפקידים בכירים כסגן ראש הממשלה, שר החינוך והחוץ, הציג תוכנית מדינית ראשונה לעתיד השטחים בשם “תוכנית אלון” והיה שותף במגעים שהובילו להסכם ביניים מול מצרים. לאחר המהפך הפוליטי, כשהחל את המרוץ לראשות מפלגת העבודה, נפטר בפתאומיות בגיל 61.

אלון ידוע באמרתו המפורסמת “עם שאינו מכבד את עברו, גם ההווה שלו דל, ועתידו – לוטה בערפל”, אמירה זו משמשת השראה משמעותית לאנשים וגופים רבים העוסקים בשימור המורשת ובכיבוד ההיסטוריה הלאומית שלנו. ניתן לשמוע את אלון בקולו אומר זאת בהקלטה המקורית.

התפקיד של גדרה כביתה של מפקדת חזית הדרום במלחמה הכי חשובה בדורנו מונצח בשמו של רחוב ‘חזית הדרום’, רחוב שקט בשכונה הגרמנית.

אלון בנאומו במהלך מפגן צה”ל. מאי 1949, רחוב הירקון תל אביב

בדוק גם...

כמה ארוחות אפשר להכין מכרובית אחת?

עשרות מתנדבים, בהם נוער אינטראקט, חברי תנועת הצופים וחברי תנועת הגדרתים נרתמו אתמול למיזם ‘כרובית’ …

שינוי גודל גופנים