דף הבית > ספורט > יום האופניים הבינ”ל

יום האופניים הבינ”ל

דו”ח מצב למדוושי גדרה

היום, ה 3 ביוני מצוין בכל העולם יום האופניים הבינלאומי. יצאנו לבדוק את מצב ‘עולם האופניים’ בגדרה והסביבה.

טרנד האופניים בעלייה מתמדת

בשנים האחרונות רואים יותר ויותר את רוכבי האופניים. גם בשטח וגם בכביש, ילדים ומבוגרים רבים בוחרים דווקא באופניים, אשר עיקרון פעולתם לא השתנה הרבה מאז הוצגו לעולם לראשונה בדיוק לפני 200 שנה בשנת 1819 אך השתפרו והשתכללו משמעותית בשנים האחרונות.

אנחנו רואים את הילדים מצטרפים לחוגי האופניים והטריאתלון ואת ההורים משכימים קום בשבתות ויוצאים לרכיבות שטח וכביש ממושכות. אפילו הג’ירו דה-איטליה כבר הגיע לביקור בארץ.

כדי לרכוב על אופניים לא צריך יותר מידי. יש העושים זאת לבד או בקבוצת חברים מצומצמת ויש הבוחרים בקבוצות אימונים רחבות ומקצועיות. בגדרה פועלות מספר קבוצות אופניים ובאחרונה אף נפתחו קבוצות נוספות כך שאפשרות הרישום לקבוצה מקצועית לכל הגילאים ובכל רמות המיומנות לרכיבת כביש או שטח מצויה למכביר.

יש בגדרה גם רוכבים מקצועיים אשר מתחרים ברמה לאומית ואפילו בינלאומית בתחרויות אופניים וטריאתלון שונות.

ומסלולי אופניים – יש?

למרות שבהרבה מאוד יישובים בסביבה כבר נסללו ק”מ רבים של שבילי אופניים על הצירים המרכזיים, לא ניתן למצוא כיום בגדרה ולו רחוב אחד שבו מוסדר שביל לרוכבי האופניים.

המועצה מודעת לעניין ואף אישרה לפני מספר שנים תכנית אשר עליה עמלה חברה מקצועית לתכנון הנושא. עם זאת, למרות שמאז אישור התכנית נסללו ואורגנו מחדש מספר רב של רחובות, כולל צירים מרכזיים במושבה, לא יושמה ההחלטה לרשת את גדרה בשבילי אופניים והדילמה בפני הרוכבים, בין אם הספורטיביים ובין אם אלו שרוצים להתנייד על בסיס אופניים היא בין רכיבה מסוכנת להם בכביש לבין רכיבה מסוכנת להולכי הרגל ואסורה על המדרכה.

בימים אלו מתחילות עבודות השיפוץ של קטע מרחוב פינס במרכז המושבה. על פי התכנון עמור שיפוץ זה לכלול גם מסלול אופניים ראשון. עם הקמתה של השכונה החדשה במזרח גדרה צפויים שבילי האופניים הראשונים כחלק מהפיתוח השכונתי עליו אמונים במשרד הבינוי והשיכון.

מה שכבר קיים הוא הסקייטפארק בגן 7 שבו משתמשים גם רוכבי אופניים. הסקייטפארק אשר נחנך לפני שנים אחדות נקרא על שמו של ארז גרוס ז”ל, תושב גדרה. ארז נפטר, ככל הנראה מדום לב, לפני כ 7 שנים בעת רכיבת אופניים בעצמו.

סינגל עמק הנשר

שביל האופניים היחיד בגדרה הוא סינגל עמק הנשר. שביל לרכיבת השטח הקצר אשר מתחיל בכיכר הנקין ברחוב פינס ומתפתל בתוך החורשה באזור מרכז אופק. השביל הוקם לפני מספר שנים לזכרו של ערן גליל ז”ל, צעיר בן גדרה, אשר נהרג לפני כעשור.

השביל, שהוקם בהשקעה ניכרת של המועצה, נזנח עם השנים וזוכה לעדנה מחודשת רק בחודשים האחרונים כאשר ילדי קבוצת רכיבת האופניים ‘הנעה בהנאה’ של אבי בר זוהר אימצה אותו ומתחזקת אותו בעשר אצבעותיה. ביום המעשים הטובים האחרון אף בוצע ריכוז מאמץ בשביל זה בניסיון לשקמו.

עתיד על גלגלים

בפברואר השנה התפרסם כי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז במנהל התכנון השלימה תוכנית חדשה להקמת רשת שבילי אופניים שתחבר בין היישובים בשרון.

במסגרת פרסום זה, הכריז גיא קפלן, מתכנן מחוז מרכז, כי לצד התכנית בשרון יש כוונה לקדם תוכנית דומה בדרום המחוז באזור גן יבנה, גדרה, מזכרת בתיה וקריית עקרון. לא ידוע האם תכנית זו  מתוקצבת ומתי נזכה לרכוב מגדרה ליישובי הסביבה בשבילים מפותחים.

יישובי הסביבה כבר שם

עם זאת, ביישובי הסביבה יש התקדמות יפה בעניין. בצמוד לשדות גדרה נסללה טיילת כורכר המשמשת גם לרכיבת אופניים בצמוד ליישובים בית חלקיה וחפץ חיים ואילו ביישובי עשרת נסלל שביל אופניים לאורכו של כל הציר המרכזי העובר בין מרבית היישובים.

המלצת רכיבה – שביל 2 על 6

למדוושים המתחילים מומלץ לצאת לרכיבה בשביל ‘2 על 6’. שביל שניתן להיכנס אליו במספר נקודות לאורך הקצה הדרומי של המושבה הגובל בכביש 7. השביל הוא למעשה מסלול מעגלי באורך 17 ק”מ היוצא מגדרה לכיוון מחלף שורק, ממשיך לאורך כביש 6 וחוזר דרך שדות המושבים קדרון ובית אלעזרי לכיוון גבעת קטרה בצפון המושבה.

יש לאן לדווש.

בדוק גם...

ערב התרמה למשפחת טקה

נציגי קהילת גדרה צפויים היום להשתתף בערב התרמה ארצי שייערך לסיוע למשפחת סלומון טקה, ברחובות …

שינוי גודל גופנים