דף הבית > חי מהשטח > חתן פרס ישראל גדרתי

חתן פרס ישראל גדרתי

מי היה גדרתי הקודם שזכה בפרס ומהם המחקרים שהובילו את ועדת הפרס להכיר בפרופ’ דני זמיר מגדרה כחתן פרס ישראל בתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה

פרס ישראל הוא הפרס היוקרתי ביותר המוענק במדינה במגוון תחומים. הענקת הפרס נערכת מדי שנה במוצאי יום העצמאות בירושלים בטקס ממלכתי בהשתתפות ראשי המדינה לרשימה מצומצמת מאוד של זוכים בכבוד הרם.

43 שנים מאז הפעם האחרונה

הפעם האחרונה שבה זכורה הכרה של תושב גדרה בפרס היוקרתי היה זה הפרס לתרומה מיוחדת לעבודה אשר ניתן ליעקב אברהמי בשנת 1977, השנה האחרונה שבה ניתן הפרס על תרומה מיוחדת בתחום זה.

יעקב אברהמי מקבל את פרס ישראל מראש הממשלה רבין. 1977

קריירה עמוסת הישגים ופרסים

הזכייה בהכרה בינלאומית על מחקריו פורצי הדרך אינה חדשה לפרופ’ זמיר אשר זכה כבר בעבר בפרס א.מ.ת. ופרס קיי. פרס א.מ.ת. מוענק מידי שנה על הצטיינות והישגים אקדמאיים או מקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה. פרס קיי לחדשנות מוענק מדי שנה מאז 1994 לעידוד אנשי סגל וסטודנטים של האוניברסיטה העברית לפתח שיטות רפואיות חדשניות.

זו הפעם ה-11 שבה מוענק פרס ישראל לחוקרים מצטיינים מקרב הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות, הפקולטה שבה עובד וחוקר זמיר.

הפרס מוענק לפרופ’ זמיר על טיפוח והשבחה של זני עגבניות וגידולים חקלאיים אחרים. ועדת הפרס: ”פרופ’ זמיר הנו חוקר מוביל בתחום, בעל הכרה בינלאומית ושיתופי פעולה בינלאומיים, הוא תרם ותורם רבות לחקלאות ישראל והעולם”

ועדת הפרס התכנסה בראשותו של פרופ’ יונתן גרסל יו”ר הוועדה, כשלצדו החברים – פרופ’ מרים אלטשטיין-שורץ, פרופ’ שמעון גפשטיין, ופרופ’ אורי מינגלגרין.

לצד זמיר יעלו על במת הזוכים השנה גם יוסף קלפטר אשר זכה בתחום הכימיה, ורד נועם אשר זכתה בתחום התלמוד, אברהם בן צבי בתחום הניהול, ויעקב אריאל בתחום הספרות התורנית, זכייה אשר עוררה גל מחאות ציבוריות בשל התבטאויותיו של אריאל בעבר.

“חוקר טוב הוא חוקר שבשבילו התכונה הספציפית עליה הוא עובד היא מרכז העולם”. פרופ’ דני זמיר

עמידות כנגד מחלות צמחים

בנימוקיה ציינה הוועדה כי: “פרס ישראל בתחום חקר החקלאות, חקר מדעי הסביבה לשנת תש”ף מוענק לפרופ’ דני זמיר על  טיפוח והשבחה של זני עגבניות וגידולים אחרים. פרופ’ זמיר פיתח אוכלוסייה של עגבניות תרבותיות שמכילות קטעי DNA ממני בר של עגבנייה המקנים עמידות לעקות כמו יובש ומלח ועמידות כנגד מחלות צמחים. פרופ’ זמיר הינו חוקר מוביל בתחום, בעל הכרה בינלאומית ושיתופי פעולה בינלאומיים, הוא תרם ותורם רבות לחקלאות ישראל והעולם.”

פרופ’ זמיר נולד בירושלים (1950) ומתגורר בגדרה. זמיר החל בקריירה אקדמית בישראל ובקליפורניה מיד לאחר שירותו הצבאי. את הדוקטורט, קיבל בתחום גנטיקה והשבחה מאוניברסיטת דייויס בקליפורניה.

מממציא השם לעגבנייה ועד לפרס ישראל על הגנת העגבנייה

סמלית המיוחד הצטרפות המקרים שהביאה את זוכה הפרס מהאוניברסיטה העברית שעיקר מחקרו הוא בהגנת העגבנייה להתגורר כאן עמנו בגדרה שהוקמה הרבה בזכות מי שחתום על שמה של העגבנייה בעברית.

כל הכבוד!

 

 

 

 


בדוק גם...

קורונה בבית הספר של החופש הגדול

מורה אובחנה כחולת קורונה, בית הספר שלהבות חב”ד נסגר המועצה המקומית הודיעה בדקות האחרונות על …

שינוי גודל גופנים