דף הבית > קהילה > חודש הגאווה מגיע גדרה

חודש הגאווה מגיע גדרה

חברי קהילת הלהט”ב בגדרה והסביבה מתארגנים כקהילה

חודש הגאווה נפתח לפני כשבועיים בארץ וכולל השנה מספר שיא של 27 מצעדי גאווה וכ-50 אירועים ברחבי הארץ. מצעד הגאווה בת”א, אשר ייערך השבוע שינה את אופיו, המצעד בירושלים השנוי במחלוקת צעד כמתוכנן ובמתחם שרונה תתקיים החתונה הגאה הגדולה בישראל.

גאווה גם בגדרה

אם בעבר פעילות הקהילה הגאה התרכזה בערים הגדולות בלבד, ניתן לראות שהפעילות המרוכזת בחודש הגאווה מעלה את המודעות גם ביישובים קטנים יותר. ברעננה, לדוגמא, יתקיים לראשונה מצעד הגאווה בעוד כשבוע ואצלנו הוקמה קבוצת פייסבוק המאגדת את חברי הקהילה.

הקבוצה בפייסבוק היא קבוצה סגורה לחברי קהילת הלהט”ב באזור אשר הציבה לעצמה כמטרה להצמיח קהילתיות ומפגשים מקומיים גאים. לדף הצטרפו עד כה עשרות חברים.

“רק בטעות נולדתי גבר”

מסתבר כי פעילות הקהילה כיום אינה החשיפה הלה”טבית הראשונה בגדרה. עם פתיחת חודש הגאווה ציינו בקהילה 63 שנים לניתוח שינוי המין הראשון בישראל, שינוי מין שבוצע ברינה נתן, תושבת גדרה.

רינה נתן נולדה כבן זכר בשנת 1923 בגרמניה והצטיינה כילדה בלימודיה וביכולתיה המוזיקליות. רינה עלתה לישראל ב-1946 וניסתה ללא הצלחה להשתלב באחד הקיבוצים עד שלבסוף עברה להתגורר בגדרה ובמהלך מלחמת העצמאות שירתה בצה”ל כחובשת.

בשנת 1953 נעצרה רינה, שכבר בילדותה המוקדמת החלה ללבוש בגדי נשים, בשל חשד שיש בלבושה עדות לכוונה לפעול בצורה פלילית. נתן טענה בפני השוטרים: “אני אשה בנפשי וברגשותי, רק בשל טעות פיזיולוגית נולדתי גבר”. בתקשורת היא כונתה בכינויים פוגעניים ושגויים כמו “גבר-אישה” או “מדמואזל רינה”.

מדמאוזל רינה נתן

במהלך השנים דרשה מהממסד לנתחה לשינוי מינה אך בקשתה לניתוח נדחתה. נתן אף פתחה בשביתת רעב שעלתה לכותרות ולאחר תקופה שבה הדברים לא התקדמו החלה לפגוע בעצמה. כתגובה לפגיעות העצמיות החוזרות ונישנות, הוזרקו לה בכפייה זריקות טסטוסטרון.

ניתוח לנטילת האיברים המיותרים

ב-25 במאי 1956 נקטה בצעד קיצוני וכרתה את איבר מינה. כשהגיעה ל”אסף הרופא” כאובה ומדממת, חייכה לרופאים ההמומים ואמרה “הפעם לא יועיל כבר שום דבר, ואתם מחויבים תהיו לנתחני וליטול את האיברים המיותרים ולהפכני לאשה”. בשל סכנה לחייה הרופאים נחלצו לנתח אותה, וכך הפכה נתן לאישה הראשונה בישראל שעוברת ניתוח להתאמה מגדרית, ולאחריו שונה מינה גם בתעודת הזהות.

רינה הגדרתית הקדימה את זמנה והיתה לראשונה בארץ שעברה ניתוח לשינוי מין שנים רבות לפני שההליך הוסדר בחוקי המדינה. כיום ניתוחים להתאמה מגדרית לטרנסג’נדרים וטרנסג’נדריות מבוצעים בישראל לאחר אישורה של ועדה מיוחדת, הכוללת בעלי מקצוע ונציגת ציבור.

מצעד בכל שבוע

בגדרה עדיין לא הופק מצעד גאווה אך התושבים המבקשים להשתתף במצעד שכזה ולא להרחיק עד לתל אביב יוכלו להשתתף במצעד הגאווה השני שייערך ברחובות ב 11/7 או במצעד באשדוד ב 2/8 או אפילו ביבנה ב 27/6.


בדוק גם...

שוב כתומה

עלייה נוספת ברמות התחלואה ביישוב, הרמזור של גדרה עלה חזרה לרמת תחלואה כתומה למרות מבצע …

שינוי גודל גופנים