חד פעמי החוצה?

על רקע מהפכת החד פעמי בגני הילדים ברחבי הארץ נבחנת הוצאת החד פעמי מגני הילדים והצהרונים במושבה

המודעות לנזק הסביבתי המתמשך שגורמת פסולת פלסטיק ובתוכה הכלים החד פעמיים הולכת ומתרחבת. אחרי שבמדינות רבות באירופה הועלו מחירי החד פעמי בחנויות כדי לעודד שימוש בכלים רב פעמיים, הגיעה המהפכה גם לגני הילדים והצהרונים במספר יישובים וערים ברחבי הארץ.

למרות המגמה העולמית בשיפור המודעות לנושא צריכת החד פעמי, בישראל דווקא השימוש בחד”פ נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות. בשנה שעברה פרסם כלכליסט כי ענף הציוד החד פעמי מגלגל מחזור שנתי של כ־680 מיליון שקל — צמיחה שלא תיאמן של 51% בתוך ארבע שנים.

בשבוע האחרון הגיעו הכלים החד פעמיים שוב לכותרות אחרי שועד ההורים בתל אביב רשם הצלחה במאבק שלו להוציא את הכלים החד פעמיים מגני הילדים והצהרונים בעיר.

די לחד”פ. הפגנה תל אביבית כנגד הכלים החד פעמיים

האם הוצאת החד פעמי תסייע לניקיון המושבה?

בגדרה הגישה סיעת הגדרתים הצעה לסדר בנושא המציעה השקת מדיניות כוללת של צמצום השימוש בכלים חד פעמיים במוסדות החינוך ובארועים היישוביים השונים. ראש המועצה מיהר לאמץ את הרעיון והכריז כי הורה לבחון הוצאת הכלים החד פעמיים משימוש בצהרונים שמפעילה המועצה. החלטה פורמלית בנושא צפויה במסגרת ישיבת מליאת המועצה המתוכננת להתכנס בשבוע הבא.

לחובבי השמירה על הסביבה נותר לקוות שמהלך סביבתי זה אכן ייושם בהצלחה ולא יישאר כהבטחה ריקה או ייכשל כפי שנכשלה גדרה ביישום הפרדת הפסולת האורגנית במהלך ה’פחים החומים’.

תחום המחזור בגדרה נמצא בנסיגה לאחר שנאספו הפחים החומים ובוטלו פינות איסוף ביגוד ממוחזר רבות, מה שמותיר את כלל תושבי גדרה המבקשים למסור בגדים לשימוש חוזר עם כתובת יחידה לאיסוף הביגוד בבית רחל. גם פינות המחזור, הקיימות במרבית השכונות ושאליהן נוספו באחרונה ה’פחים הכתומים’ למחזור אריזות קרטון, מוזנחות ברובן ונמצאות במצב שלא צפוי להתאושש בקרוב, גם לא לאחר שהחלו בעבודתם קבלני הגינון החדשים של המועצה.

הזנחה מתמשכת. פינת מחזור באחת משכונות המושבה, השבוע

בדוק גם...

הביל”ועם

הפאב החברתי הראשון נפתח במושבה למרות הקורונה ואולי אפילו לאור השינויים שמחייבת הקורונה נפתח לפני …

שינוי גודל גופנים