דף הבית > חי מהשטח > “התנהלות כוחנית ומשפילה”

“התנהלות כוחנית ומשפילה”

מבקר מועצת גדרה לא נותר חייב. לאחר ההתעמרות בו, לדבריו, על ידי ראש מועצת גדרה בישיבתה האחרונה של מליאת המועצה שיגר המבקר מכתבים נוקבים לחברי המועצה ולבכיריה

מאבק האיתנים בין ראש המועצה, אשר הורגל שנים ארוכות שאין מי שיבקר את התנהלותו ואת התנהלות המועצה בראשותו, לבין רן שלום אורפני, מבקר המועצה והממונה על תלונות הציבור המקומי ממשיכה להסלים.

אחרי שבשבוע שעבר התפרסמה רשימת הטענות הממוסמכות של מבקר המועצה על כך שמועצת גדרה מגבילה את יכולתו לבצע את תפקידו בבקרת התנהלותה, ואחרי שהוסר מעל סדר היום הסעיף שלפיו תוכננה המועצה לדון בטענות המבקר בישיבתה האחרונה ואחרי שהתגלה כי המבקר נדרש בתוקף לסור ממקומו סביב השולחן ואף לא זכה בזכות הדיבור בישיבת המועצה ולאחר ששלח ראש המועצה מכתב נזיפה רשמי על כך שהפריע לישיבת המועצה בכך שהעז לשבת סביב שולחן המליאה – היחסים ממשיכים להתדרדר.

גורמים שונים מחבלים בעבודת הביקורת. התנהלות שאינה מאפשרת למבקר לבצע את תפקידו. מתוך מכתבי המבקר

“אאלץ לפנות למבקר המדינה ולמשרד הפנים”

השבוע שלח מבקר המועצה שני מכתבים רשמיים, מכתב לראש המועצה ומכתב לחברי המועצה בו הוא מתריע בפני ראש המועצה כי אם תימשך התנהלותו, הפסולה לטענותיו, יאלץ לפנות לגורמים המתאימים במשרד הפנים ובמשרד מבקר המדינה על מנת למנוע את הפגיעה האישית בו ואת הפגיעה בעבודת הביקורת.

במכתב מבטל המבקר את טענותיו של ראש המועצה בדבר הפרעה לדיון “בטענה לפיה הפרעתי לישיבה בכך שפניתי לאחד מחברי המליאה אין דבר וחצי דבר”.

לצד העמדת הדברים על דיוקם מצטט המבקר מלשון החוק והפסיקה בתחום, ציטוטים שלא משאירים ספק בדבר היות ניסיון דחיקת רגליו מדיוני המליאה – ניסיון פסול. “הניסיון לדחוק את רגלי המבקר – כפשוטו – אינו מציג את המועצה באור חיובי”.

בלוגו – מובילה באיכות חיים, בהתנהלות – פחות. השורה התחתונה בפנייתו של המבקר לראש המועצה

התדרדרות היחסים בין הצדדים, צעד אחר צעד

ראשיתו של המתח עוד לפני מינויו של המבקר אורפני.

5 שנים התנגד ראש המועצה למינוי מבקר וניצל את העובדה כי תהליכים ערעור במשפט שבו ערער מקורבו אותו ניסה למנות לתפקיד המבקר התמשכו.

בתום ההליך המשפטי הארוך, שבתומו נפסל ערעורו של המועמד מטעמו של ראש המועצה לתפקיד המבקר, נאלצה המועצה למנות את המבקר אשר נכנס לתפקידו לפני כשנה ומיד החל לגלות חלק מהבעיות במועצה ולדרוש את תיקונן, דרישות שכפי הנראה מהתדרדרות היחסים, לא התקבלו ברוח חיובית במועצה.

“למנוע את ניסיונות הפגיעה בעבודת הביקורת”. מבקר המועצה המקומית גדרה רן שלום אורפני

הגבלה שיטתית של עבודת הביקורת

לפני כ-3 חודשים הצביע המבקר על שורת דוגמאות המראות התנהלות שיטתית של בכירי המועצה המגבילה את יכולתו לקיים את תפקידו כמבקר. בין הנושאים גם סירובה של המועצה להעביר לידיו את רשימת מקבלי תווי שי, תווים שנרכשו ללא מכרז בסך 135,000 שח. מאז נודע כי לפחות במסגרת פרשת השחיתות שנחשפה באור עקיבא חשוב ראש העיר המקומי בשימוש בתווים דומים כשוחד.

במסגרת הישיבה האחרונה תוכנן דיון בטענות המבקר שהועלו לפני חודשים מספר בדבר חריגה מסמכות של המועצה והתחייבות שלקחה על עצמה בכספי הציבור במסגרת טיפול בבעיות מתמשכות בתשתיות המים של שכונת אביב. הדיון בנושא לא התקיים כאמור, זאת לאחר שחברי המועצה קיבלו לידם בבוקר הדיון חוות דעת משפטית הסותרת לכאורה את טענות המבקר בנימוקים טכניים שונים.

אם לא תקום יבוא שוטר

לדיון עצמו הגיע המבקר והתיישב סביב שולחן הדיונים אך ספג העלבות והשפלות עד שנאלץ לסור ממקומו לאחר שאיים עליו ראש המועצה שאם לא יקום יזמין את המשטרה להזיזו ואף הבהיר לו, כך לדבריו, כי “גם אם יהיו 10 מקומות פנויים לא אוכל לשבת סביב השולחן”.

 

בדוק גם...

חוזרים לתנועת הנוער

אחרי שבועות ארוכים של פעילות מרחוק בלבד, החניכים חוזרים לפעילות בתנועות הנוער אחרי שבועות ארוכים …

שינוי גודל גופנים