דף הבית > חינוך > התמונה החינוכית המלאה
התמונה החינוכית

התמונה החינוכית המלאה

למרות ירידה ניכרת באחוזי הבגרות, אחוזי מקבלי תעודת בגרות מרשימים בגדרה. מגמות ותובנות מהתמונה החינוכית המפורטת של משרד החינוך על מוסדות הלימוד בגדרה בשנת הלימודים תשע”ט

בכל שנה מפרסם משרד החינוך את התמונה החינוכית המפורטת על כל מוסדות הלימוד במדינה באופן שקוף המאפשר לכולם ללמוד על האקלים הלימודי במוסדות השונים, על המדדים התקציביים והארגוניים ביישובים השונים והעל ההישגים הלימודיים.

מערכת חינוך גדולה

בהתאם להיות גדרה יישוב מרובה משפחות, למדו בשנת הלימודים תשע”ט מעל ל8000 ילדים במערכת החינוך היישובית (גני ילדים ובתי ספר), עלייה קלה ביחס להיקף הלומדים בה בשנה קודמת.

הלימודים התקיימו ב-14 בתי ספר בהם היו בשנת תשע”ט 245 כיתות לימוד וב-57 גני ילדים הפרוסים ברחבי גדרה ובהם מלמדים את ילדינו 680 עובדי הוראה.

המגמות היישוביות – בירידה

למרות ירידה של 4.7% באחוזי הזכאות לבגרות שומרת גדרה על אחוז זכאות כולל מעל 90% זו השנה החמישית ברציפות. עם זאת – תשע”ט היא השנה השנייה ברציפות בה אחוזי הבגרות יורדים ביחס לשנה קודמת.

ירידה של 4.7% בשנה אחת בזכאות לבגרות. נתוני הזכאות לבגרות (ללא חינוך מיוחד בגדרה) בהשוואה לממוצע הארצי

בתחום הזכאות לבגרות 5 יחידות מתמטיקה, מדד שנבחר על ידי צמרת משרד החינוך להיות אחד היעדים המרכזיים בשנים האחרונות ניכרת נסיגה ביחס לשנים קודמות.

למרות שגדרה עדיין משיגה אחוזים מעל הממוצע הארצי בתחום זה, הישגי התלמידים בירידה בשנתיים האחרונות כאשר 20.7% בלבד מהבוגרים התמודדו בהצלחה עם בגרות 5 יחידות במתמטיקה.

לרבים – הפרמטר החשוב ביותר. 5 יחידות מתמטיקה, בירידה ביחס לשנתיים קודמות

ירידה קלה חלה גם ביחס לאחוז המצליחים לעבור את מבחן האנגלית ברמת 5 יחידות לימוד בשנה קודמת. עם זאת, גדרה עם קרוב ל60% מהתלמידים השיגו תעודת בגרות 5 יחידות באנגלית, הרבה מעל הממוצע הארצי.

אולפנת בהר”ן – ליגה מעל כולן

הרבה פרסומים מנסים לתפוס את הכותרות לגבי בתי הספר והיישובים המובילים מבחינת אחוזי הזכאות לבגרות.

עם זאת, מי שעוסק בחינוך בוודאי יודע לומר שאחוזי הבגרות אינן חזות הכל.

ניסינו להעמיק ואספנו מספר פרמטרים שונים הנפרסים על מישורי ההישגים, האקלים הלימודי, מימדי ההתמדה ומוטיבציה לשירות בצה”ל או לשירות לאומי ואפילו לשביעות הרצון של המורים בבית הספר ולמידת החינוך לסובלנות החשובה תמיד ובמיוחד בעת הזו.

מעיון בנתונים ניכר שאולפנת בהר”ן הנמצאת בגדרה ותלמידותיה הן בעיקר תלמידות חוץ היא המוסד התיכוני המוביל במרבית הפרמטרים ואילו המדד המשוקלל של שאר בתי הספר התיכוניים מאוד קרוב זה לזה.

האולפנה – ליגה מעל כולן. נתוני המשרד החינוך לגבי מגוון פרמטרים בבתי הספר התיכוניים בגדרה (ללא מוסדות חינוך מיוחד)
באתר המשרד לא פורסמו נתוני הגיוס של בוגרי בית הספר נתיבי נועם ובשל כך לא שוקלל הפרמטר הנ”ל במדד המשוקלל.

עלייה חדה בדומה לגרף תחלואת הקורונה. נתוני בגרות מצטיינת באולפנת בהר”ן

צפופה, אבל פחות

הצפיפות בכיתות הלימוד בגדרה היא מעל הממוצע הארצי ומעל הממוצע המחוזי.

בעוד שהממוצע הכלל ארצי עומד על 27 ילדים לכיתת לימוד, בגדרה מצטופפים קרוב ל-30 ילדים בכיתה, מספר נמוך יותר מאשר בשנים קודמות אך עדיין גבוה ביחס לרצוי.

צפופה, אבל פחות. נתוני צפיפות הכיתות ביחס לממוע הארצי והמחוזי ב-6 השנים האחרונות

 

40 כיתות בית ספר נמצאות בבנייה, לא בונים גנים

מעיון בתקציב הבינוי של משרד החינוך המושקע בגדרה משתקפת ההיערכות של היישוב להרחבה הניכרת בשכונת גדרה מזרח שבמסגרתה נבנים בתי ספר חדשים.

בשנות התקציב 2017-2019 תוקצבו 56 כיתות בית ספר, מהן 40 עדיין נמצאות בבנייה.

רואים שבונים כאן שכונה גדולה. 40 כיתות בבנייה במזרח גדרה

מאידך על פי התמונה באתר משרד החינוך נראה שאין תקצוב לבניית גני ילדים חדשים, מה שאינו נמצא בהלימה למבוצע בפועל בחלק מהשכונות החדשות בשנים האחרונות.

לא בונים גני ילדים? נתוני משרד החינוך

הנתונים כולם הם ברקע פתיחת שנת הלימודים החדשה המתוכננת להיפתח במתכונת חדשה וייחודית בשבוע הבא. שתהיה שנת לימודים מוצלחת לכולם…

כלל הנתונים בכתבה מתוך התמונה החינוכית של משרד החינוך

 

זכויות יוצרים
גדרה היום עיתונות חופשית

בדוק גם...

עלה אל האופק

הראל מויאל משמח את דיירי ההוסטל בגדרה הראל מויאל עושה את זה שוב. בנר שמיני …

שינוי גודל גופנים