דף הבית > פוליטיקה > הקרב על קולות הקהילה

הקרב על קולות הקהילה

האם מחאת הקהילה האתיופית תשנה את דפוסי ההצבעה המסורתיים?

הביקורת של האזרחים, בני קהילת יוצאי אתיופיה, קהילת ביתא ישראל, ממשיכה לתסוס. אחרי שהפנו את כל זעמם כנגד אלימות המשטרה כפי שהופגנה לטענת רבים במקרה האחרון בתחילת יולי, חוששים בליכוד שהתסיסה בקרב בני הקהילה כנגד מוסדות השלטון תתורגם להצבעת מחאה למפלגות אחרות.

הליכוד מגייס את רוה”מ אתיופיה

ראש הממשלה זיהה את פוטנציאל הסחף של קולות הקהילה מהליכוד אל מפלגות אחרות הזמין באחרונה את ראש ממשלת אתיופיה, ד”ר אביי אחמד, לביקור ממלכתי בישראל. אל הביקור הזמין גם את אימו של אברה מנגיסטו, תושב אשקלון אשר ככל הנראה חצה את הגבול לרצועת עזה בשל מצב נפשי מעורער. השבוע צוין יום השנה החמישי להחזקתו על ידי חמאס.

בפרסום של משרד החוץ לא הוזכרו שיקולי בחירות: ” ביקור ראש ממשלת אתיופיה בישראל הינו עדות נוספת למדיניות החזרה לאפריקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולרצון המשותף של שתי המדינות לחזק את קשרי הידידות ולהעמיק את שיתוף הפעולה ביניהן.”

על רקע ביקור רוה”מ אתיופיה וסרטון של רוה”מ נתניהו שפורסם על רקע הביקור בו פנה לבני הקהילה, יצאו מנהיגי קהילה רבים בביקורת נוקבת על המהלך הציני שבהזמנת ראש ממשלה של מדינה ממנה ברחה הקהילה לציון בניסיון להשפיע על בני הקהילה לחזור ולתמוך בנתניהו.

“לא יכול לקבל תופעות של גזענות”. נתניהו מתוך הסרטון שפרסם בעקבות ביקור רוה”מ אתיופיה

כחול לבן בשטח

גם במפלגת כחול לבן מבינים שמשהו השתנה. המפלגה, אשר מכהנים מטעמה 2 חברי כנסת יוצאי אתיופיה, סימנה בין השאר גם את הקהילה המקומית בגדרה כיעד להסברה ועידוד התמיכה. המפלגה כינסה השבוע כנס בחירות במושבה אשר בו השתתפו שני חברי הכנסת, יברקן ותמנו-שאטה, ובו שטחו את התכניות הרלוונטיות של מפלגת כחול לבן ליום שאחרי הקמת הממשלה החדשה.

ממטה כחול לבן בגדרה נמסר כי בכנס השתתפו עשרות מבני העדה האתיופית תושבי גדרה שהעלו שאלות ודנו במפגש בצרכים של הקהילה לשיוויון בסיסי וגידול ילדיהם. “מרבית המשתתפים נמנים עם צעירי העדה המאמינים ביכולתם להשפיע ומשוועים לשינוי. היה שיח מרתק ומרגש מלא יוזמה ואיכפתיות.”

כמו במרבית מערכות הבחירות רצות גם במערכת הבחירות הנוכחית מפלגות אשר ממקדות את האלקטורט שלהן בקרב יוצאי אתיופיה, אך גם במערכת הבחירות הזו, מפלגות אלו, דוגמת מפלגת ‘צדק’ של אבי ילאו, על פי הסקרים האחרונים, לא מצליחה להתקרב לאחוז החסימה.

מי שהפקיר את מנגיסטו יקבל אותנו בכנסת. כרזה של מפלגת צדק שנתלתה השבוע ברחוב ויצמן בגדרה

אחרי שיתוקנו העוולות כנגד הקהילה תהיה לנו את הפריבילגיה לחשוב על ימין ועל שמאל

איתותים בגדרה על שינוי בדפוסי ההצבעה אפשר היה לראות כבר בבחירות המקומיות עת מרבית תושבי גדרה מקרב בני הקהילה נטשו את דפוסי ההצבעה המסורתיים לשלטון המכהן והצביעו בעד שינוי.

עו”ד אבי דנקו, תושב גדרה: “רצף האירועים האחרון פקח לקהילה את העיניים בעיקר את עיניהם של הצעירים. פתאום הבנו שאנחנו מדברים גבוהה-גבוהה על איראן, חמאס, יהודה ושומרון וכו’ כשבעצם אין לאחים שלנו ביטחון בפארק הסמוך לביתנו והשלטון שהיה בכוחו לשנות זאת כבר לפני שנים בעצם משתף פעולה בכל העוולות האלה. אחרי שיתוקנו העוולות כנגד הקהילה תהיה לנו את הפריבילגיה לחשוב על ימין ועל שמאל.”

שבוע אחרון למערכת הבחירות נפתח ותמונת הגושים ולא ברור איזו ממשלה תקום כאן ביום שאחרי. לכו להצביע ולהשפיע!

חברי הכנסת יברקן ותמנו-שאטה בכנס ‘כחול לבן’ השבוע באולמי שנהב בגדרה

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

הפסקנו להתחסן

עם דעיכת התחלואה ומספר החולים והמבודדים, דעיכה דרמטית במספר המתחסנים בקרב תושבי גדרה הפסקנו להתחסן. …

שינוי גודל גופנים