דף הבית > תרבות > הצבא יעבור להקשב (ויתחיל לחשוב כלכלית)

הצבא יעבור להקשב (ויתחיל לחשוב כלכלית)

הספר ‘צבא העם בחליפות’ בעריכתו של תושב גדרה פורסם בצה”ל

הוצאת ‘מערכות’ פרסמה באחרונה ספר תחת השם ‘צבא העם בחליפות’ העוסק בהשפעה של הכלכלה החדשה על דפוסי ההתנהלות וקבלת ההחלטות בצה”ל של ימנו. בין עורכי הספר וכותבי המאמרים בו גם רוני טיארג’אן אור, תושב השכונה הצבאית בגדרה ויועץ במחלקת מדעי ההתנהגות של המטכ”ל.

מעטים ודאי נתקלו עד כה בספר אך רבים מאיתנו נתקלו בתופעה בה הוא דן. צה”ל, בשונה באופן מובהק מכל ארגון אזרחי, מקבל החלטות אשר מרכז הכובד שלהם הוא משימתי בטחוני ולא כלכלי.

המציאות המשתנה במהירות וההחלטות הכלכליות הנכפות על הצבא מבחוץ דרך תקציב הביטחון ובדרכים אחרות הביאו את החוקרים בנושא בצבא לכנס צוות חשיבה מלומד לחקור את נושא החשיבה הכלכלית בצבא, במערך המילואים, במערך הקבע ובמהלכי מיקור החוץ הנעשים בו באופן נרחב בשנים האחרונות.

מי אמר ‘צבא העם’?

במאמרים שקובצו יחדיו לספר, אשר יצא באחרונה בהוצאת מערכות וזמין רק לגורמים בתוך הצבא בשלב זה, דנים בין השאר בסוגיות המשפיעות מאוד על אופיו של צה”ל. סוגיות כגון האם עיקרון צבא העם עדיין תקף נוכח ההסתכלות הכלכלית הנכנסת חזק יותר ויותר לתוך מערכת השיקולים של מקבלי ההחלטות וסוגיות של הפרטת משימות ויכולות מהותיות של צה”ל למיקור חוץ מנותחות במאמרים ממספר זויות עומק מקצועיות.

כריכת הספר ‘צבא העם בחליפות’

בפרסום של הוצאת מערכות נאמר בין השאר כי קריאה במאמרים השונים בספר מאפשרת מבט חדש ומקיף על היחסים המורכבים בין חברה, כלכלה וצבא בישראל. הספר בוחן את הסוגייה האם צה”ל גמיש דיו כדי להכיל את השינויים החלים בחברה ובמוסדות המדינה בישראל ולאפשר קיומו של אידאל “צבא העם” להמשיך להתקיים בתודעה הציבורית.

בין הכותבים גם הושע פרידמן בן שלום, מי שכיהן כקצין מילואים ראשי ומשמש כראש המכינה הקדם-צבאית בית ישראל.

 

בדוק גם...

הפגנה סוערת נגד התקשורת

עשרות מפגיני ימין, ובינהם גם תושבי גדרה, הפגינו נגד העיתונאים אמנון אברמוביץ׳ ועודד בן עמי …

שינוי גודל גופנים