המשרפה

והתחזית – רוח מערבית עם ניחוח אשפה. תושבי גדרה מתעוררים לתכנית הקמת המשרפה באשדוד ולא מוכנים לשבת בשקט

אולי עדיין לא שמעתם מאחר וכל הכותרות עוסקות בקורונה אך בין לבין התקבלה החלטה על הקמת אתר למיון ושריפת פסולת ממש ליד גדרה, בסמוך לאשדוד.

מומחים טוענים כי משטר הרוחות באזור יגרום לכך שהפיח, האדים, העשן והריח ינועו לכיוון גדרה, יבנה יישובי גדרות ויישובים ברדיוס של עד 10 ק”מ.

האתר המתוכנן צפוי לטפל ב- 1,500 טון פסולת בכל יום. תנועה של  200-300 משאיות ביום וארובה בגובה 100 מ׳ שתפלוט את שאריות השריפה והתוצרים. האתר יטפל בפסולת של כל אזור דרום גוש דן והמרכז.

לפני כחודשיים דנה הוועדה לתשתיות לאומיות (ות”ל) בהקמתו המתקן באשדוד והחליטה לקדם את הקמתו של המתקן בהליך מהיר. את התכנית מוביל המשרד להגנת הסביבה.

החליטה לקדם בהליך מהיר. השרה לאיכות הסביבה (קרדיט תמונה – מארק ניימן)

עם פרסום דבק קידום התכנית נמסר מהמשרד להגנת הסביבה בתגובה: “הדיון שנערך בוועדה לתשתיות לאומית היה בדבר הכנת תכנית. זהו השלב הראשון בהליך התכנוני. במסגרת התכנון יוכן תסקיר השפעה על הסביבה מקיף שיבדוק את ההשפעות הפוטנציאליות של המתקן על הסביבה ודרכים למניעת ההשפעות, אל מול מצב הרקע הקיים באזור זה. מתקנים מסוג זה נפוצים ביותר בעולם ורק לדוגמה, ברחבי העיר פריז בצרפת, פעילים מעל ל-10 מתקנים להשבת אנרגיה. המתקן צפוי לשפר בצורה משמעותית את המצב הסביבתי בהיבטים רבים”.

לא מוכנים לשבת בשקט

תושבים באזור לא מוכנים לקבל את התכנית, הצפויה להשפיע על איכות החיים באזור כפשוטה והחלו להתאגד לבלימת התכנית “כפי שראינו בקורונה, כאשר מספיק אנשים מתאגדים ואומרים ‘עד כאן’ אז אפשר להפוך גם החלטת ממשלה”.

התושבים הקימו צוות פעולה ראשוני וקוראים לכל מי שאכפת לו להצטרף, להתנדב ולהילחם על איכות החיים ביישוב ואיכות חיי הילדים.

ועד הפעולה של המתנגדים לתכנית בגדרה יצא בימים האחרונים בקריאה לתושבים להצטרף לקבוצת הWhatsApp שנפתחה בנושא כדי לקבל עדכונים רלוונטים ולאפשר תיאום מהלכי המחאה בנושא.

עוצרים את המשרפה. שלטי המחאה. מחלף גדרה לפני כשבועיים

בדוק גם...

תחלואה סמויה בגדרה

מכון ויצמן מתריע – תחלואה סמויה בשיעור גבוה בגדרה על פי מודל שפיתח מכון ויצמן …

שינוי גודל גופנים