דף הבית > קורונה > המספרים מספרים

המספרים מספרים

בתי כנסת, בתי מלון, סופרמרקט וחנויות הם המקומות בהם נדבקו עד כה ישראלים בהיקפים הנרחבים ביותר

מדו”ח של משרד הבריאות עולה כי עד כה בתי כנסת וישיבות היוו את מקור ההדבקה הנרחב ביותר של חולי קורונה. ככל הנראה בתוך מניין הנדבקים בישיבות גם 65 בחורי הישיבה של חב”ד אשר הדביקו זה את זה בניו יורק וחזרו בטיסה משותפת ארצה לפני ימים אחדים.

ההתכנסויות בבתי הכנסת נעצרו ברובן ואלו הממשיכות מתקיימות תחת הקפדת על מרחקים והיקף המשתתפים. הנחיות תקדימיות אלו אשר הן קשות מאות לתפיסה על ידי קהילות מאמינים רחבות, קהילות שלא עצרו מהתכנסות בבתי תפילה גם לא במצבי החירום הקיצוניים ביותר עד למשבר הקורונה. מעיון בסטטיסטיקת משרד הבריאות עולה שפיזור התפילות בבתי הכנסת מוצדק ביותר נוכח העובדה שעד היום בישראל מספר הנדבקים הגבוה ביותר (כ-29%) היה בבתי כנסת וישיבות.

בתי כנסת, מלונות וחנויות. התפלגות מקומות ההדבקות הידועים על פי פרסום רשמי של משרד הבריאות נכון ל 23/3

גם בגדרה

ככל הנראה חלק מהנדבקים בבית כנסת הם גם תושבי גדרה אשר נחשפו לנגיף במהלך תפילות בבית חב”ד במושבה. בשלב זה אין בידנו מידע מאומת בנושא מאחר והמועצה המקומית, מטעמים השמורים עימה, לא מפרסמת את מקומות ההדבקות של תושבי גדרה שנמצאו חיוביים לנגיף.

גם בגדרה. בית הכנסת בו התרחשה חשיפה לחולי קורונה מאומתים

תענית בדד

הסכנה להדבקות בקורונה חייבת להשפיע על המתכננים להשתתף בתענית הקורונה המתוכננת למחר. ניתן ורצוי להשתתף מבלי להתכנס לתפילות משותפות.

קורונה בסופר

עם עצירת ההתכנסות בבתי הכנסת צפוי לעלות הנתח היחסי של ההדבקויות בחנויות רשתות השיווק מאחר והן החנויות היחידות שנותרות פעילות בשל ההכרח להמשיך ולספק את המצרכים החיוניים לתושבי המדינה.

גם באזורנו היו ארועי חשיפה בחנויות רשתות השיווק, מסעדות וחנויות שונות, בעיקר במתחם ביל”ו סנטר.

פוטנציאל הדבקה מוביל. מתחם הקניות הפתוח בצומת ביל”ו

עם זאת מומלץ:

  • לערוך את הקניות ONLINE בעזרת שליח הביתה
  • לערוך את הקניות לבד ולא עם הילדים
  • לערוך את הקניות בשעות הפחות עמוסות ולנצל את הרחבת שעות הפעילות של חלק מסניפי רשתות השיווק

גם בצומת כנות

בתוך כך נודע כי ארוע חשיפה נוסף לחולה קורונה מאומת התרחש באזורנו בחנות ‘בית הפרירות’ בצומת כנות. כל מי שנכח במקום ביום ה 11/3 בשעות 14:00-15:00 נדרש להיכנס לבידוד עצמי ולדווח למשרד הבריאות.

באיזה גיל הכי נדבקים

לצד הסטטיסטיקה של התחלואה חמורה המראה בבירור שסיכוני המחלה תואמים באופן מובהק את הגילאים המבוגרים יותר, הסיכוי להדבקה על פי הסטטיסטיקה עד כה הוא דווקא בגילאי 20-50, הגילאים בהם ככל הנראה אנשים פגיעים לוירוס ובאים במגע תדיר עם ילדים קטנים אשר מפיצים את הוירוס מבלי לחלות ומבלי להראות תסמינים כלשהם.

בני 30-40 הם בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר לחלות. הקשישים בקבוצת הסיכון לסיבוכי המחלה

התחזית הסוערת

שיעורי התחלואה בארץ ממשיכים לנסוק. אתמול פרסמנו תחזית כי אם ימשיך שיעור ההדבקה להיות דומה לממוצע שיעור ההדבקה שחווינו בישראל במהלך השבועות הראשונים של חודש מרץ, אזי מספר החולים בקורונה עד לסוף החודש צפוי לחצות את ה-11,000. מכאן ברור יותר מכל החשש הכבד המוביל את מקבלי ההחלטות.

על פי התחזית מחר נחצה את ה-2000 נדבקים. תחזית על פי שיעור העלייה הממוצע בשבועות האחרונים

יש מקום גם לאופטימיות

עם זאת, חשוב לציין כי למרות המספרים המבהילים של היקף הנדבקים, עומד מספר הנפטרים מהמחלה על 1 בלבד עד כה. שיעור תמותה נמוך מאוד יחסית לשיעורי התמותה בעולם מהמחלה.

בתוך כך מפרסם המשרד גם נתונים מעודדים על מחקר האפקטיביות של תרופה יפנית אשר נמצאת בחקירה על חולי קורונה ועל מחקר שימוש בפלזמה של חולים שהחלימו כתרופה למחלה. יש גם סיבה לאופטמיות.


בדוק גם...

לא שוכחים את הפצועים

נוער בני עקיבא בגדרה השתתף במיזם הוקרה ארצי של הבית היהודי לפצועי צה”ל ביום חמישי …

שינוי גודל גופנים