דף הבית > פוליטיקה > המושבה בתיקו

המושבה בתיקו

על פי התוצאות הסופיות מקלפיות המושבה יש שוויון מוחלט בין גוש הימין לבין גוש מפלגות המרכז שמאל, ליברמן עם 6 מנדטים על פי תושבי גדרה

עם פרסום התוצאות הסופיות של הבחירות בגדרה ניתן לראות עלייה קלה ביותר באחוזי ההצבעה. 74.15% מהמצביעים מימשו את זכותם להצביע לעומת 74.0% בבחירות הקודמות. בסה”כ 12,954 תושבי הגיעו לקלפיות ושקפו גם כאן במושבה את המגמות הכלליות בציבור הרחב.

דומיננטיות כחול לבן

ההגמוניה בגדרה, אשר היתה שנים רבות נחלת מפלגת הליכוד בגדרה ועברה בבחירות הקודמות למפלגת כחול לבן במספר קולות קטן, התבססה והפער בין המפלגות הגדולות עומד על 623 קולות שהם כ-5% מקולות הבוחרים בגדרה.

בקיבוץ הגושים כפי שהתקבע הניתוח בערוצי התקשורת המובילים משתקף תיקו מוחלט בין הגושים בקרב בוחרי גדרה. שינוי משמעותי ביחס לבחירות בסבב הקודם.

הליכוד איבד 15%

המפלגה שאיבדה את כמות הקולות הרב ביותר היא מפלגת הליכוד-כולנו. לעומת 4946 תושבים אשר נתנו אמון בנתניהו ובכחלון בבחירות הקודמות, רק 4195 נותרו בתמיכתם לאחר האיחוד הרשימות בין הליכוד לכולנו. ירידה חדה ביותר של 15% באחוזי התמיכה.

ליברמן בריבוע

הקולות שאיבד הליכוד הלכו בעיקר לשתי מפלגות. מפלגת כחול לבן התחזקה ב 343 קולות ואילו ליברמן התחזק אף יותר ב 368 קולות והכפיל את כוחות בקרב תושבי גדרה פי 2.5.

כאשר מקבצים את מפלגות הימין בצד אחד, את מפלגות כחול לבן וישראל ביתנו כגוש מרכז ואת מפלגות השמאל יחדיו מקבלים את ההפלגות הגושית הבאה:

התחזקות לציונות הדתית

גם מפלגות הציונות הדתית התחזקו. האיחוד תחת איילת שקד זכה ל-759 קולות וביחד עם הקולות של עוצמה יהודית קיבלה הציונות הדתית על כלל פלגיה 1087 קולות. כ-250 יותר מאשר קיבלו בציונות הדתית בארגון הקודם תחת איחוד מפלגות הימין ומפלגת הימין החדש, עלייה משמעותית של 30%.

התחזקות למפלגות החרדיות

גם במפלגות החרדיות אשר בדרך כלל נהנות מתמיכה עקבית של ציבור הבוחרים נרשמה התחזקות משמעותית. התמיכה במפלגת ש”ס עלתה בשיעור חד של 78% ואילו התמיכה ביהדות התורה עלתה ב-19%. מאחר וכמות הבוחרים בגדרה עלתה מאז אפריל רק ב 155 בעלי זכות בחירה ואחוזי ההצבעה נותרו דומים מאוד, ניתן לשער כי חלק ניכר מ 359 הבוחרים של מפלגת גשר וחלק מ649 הבוחרים של מפלגת כולנו בבחירות הקודמות מצאו דווקא בש”ס את הייצוג לדרישותיהן החברתיות והם הסיבה לעלייה המשמעותית בהישג של המפלגות החרדיות במושבה.

שתיים יורדות והשאר עולות. ההצבעה הסופית של תושבי גדרה בבחירות 2019 ב’ בהשוואה לבחירות 2019 א’

החלוקה הגאוגרפית של המצביעים נותרה גם בתום ספירת כלל הקולות מובהקת מאוד. ראו גם ניתוח הקלפיות שפרסמנו כאן אתמול.

18 קלפיות בדומיננטיות כחול לבן, רק 9 בדומיננטיות ליכוד. התוצאות המלאות בגדרה בחלוקה לקלפיות

 


בדוק גם...

כמה ארוחות אפשר להכין מכרובית אחת?

עשרות מתנדבים, בהם נוער אינטראקט, חברי תנועת הצופים וחברי תנועת הגדרתים נרתמו אתמול למיזם ‘כרובית’ …

שינוי גודל גופנים