דף הבית > חי מהשטח > המאבק להנצחת שמו של נוטמן הנס

המאבק להנצחת שמו של נוטמן הנס

עשרות תושבים התאגדו בעצומה ציבורית הקוראת למועצה לשמור את הנצחת שמו של נוטמן הנס

נוטמן הנס הוא שם שאולי לא מוכר לרבים מתושבי גדרה אך הוא בהחלט קיבל בזכות את הכבוד להנצחת שמו ברחוב קטן בשכונת נחלים ב’.

נוטמן הנס היה מראשוני התושבים בגדרה בתחילת המאה הקודמת. כחלק מעולי העלייה הרביעית אשר הביאה לגדרה תרבות אירופאית חדשה, הביאו הזוג נוטמן, אשר משפחתם ממשיכה להתגורר בגדרה גם כיום, את תרבות הקולנוע לגדרה.

עוד הרבה לפני בית רחל, בית הקולנוע של המחצית השניה של המאה הקודמת במושבה, כבר הוקרנו סרטים בבית  מינץ, בית העם של גדרה, אשר בשנות ה-80 הפך למוזיאון גדרה והבילויים, המוזיאון המיועד להיקרא על שם המייסדת דלו – נירה לרנר ז”ל. נוטמן היה אמון על הפעלת מקרן הסרטים ואשתו, לנה הנס, מכרה את הכרטיסים.

מפעיל הקולנוע שהפך לחבר המועצה הראשון

ברבות הימים המשיך נוטמן הנס לתרום ציבורית לבניין המושבה. הוא היה בין מניחי כבלי החשמל הראשונים בגדרה ומונה לאחד מעשרת חברי המועצה הראשונים עם הקמת המדינה וייסוד המועצה המקומית גדרה הנבחרת הראשונה בנובמבר שנת 1950.

על פועלו ותרומתו הרבה החליטה המועצה לפני שנים מספר להנציח את שמו בשכונת נחלים ב’, שכונה שטרם הסתיים פיתוחה וטרם הושלמה בה בניית כל הבתים. הנצחת שמו ברחוב בשכונה בולטת מאוד על רקע קביעת כל שאר רחובות השכונה על שמות הרים, באופן דומה לקביעת שמות כל רחובות השכונה התאומה על שמות נחלים.

למרות ההחלטה הדי טרייה על הנצחת שמו, הודיעה המושבה על כוונתה לכנס את וועדת השמות ולקבוע שם אחר לרחוב. לצד הודעה זו לא ידוע מהו השם המיועד. המועצה הזמינה את כל מי שמתנגד לשינוי להגיש באופן מסודר את התנגדותו לכוונה, התנגדויות ניתן להגיש עד ל-10/11.

תושבים אשר שמעו על הכוונה לבטל את הנצחת האיש החליטו להתאגד בעצומה ציבורית הקוראת למועצה לשמור על כבודו של נוטמן הנס, פועלו ועל כיבוד ההיסטוריה המקומית המתבטאת בהנצחת שמו בשם הרחוב. מעל ל-250 איש חתמו כבר על העצומה.

“אין זה מכובד…”

“אין זה מקובל, ואין זה מכובד לשנות שם של רחוב המנציח אדם.” כתבו יוזמי העצומה “אנו מבקשים להשאיר את שם הרחוב הנס נוטמן ולקיים בכך את הנצחתו של האיש אשר נמצא ראוי להנצחה.”

ההחלטה על שימור או החלפת השם צפויה להתקבל בוועדת השמות, וועדה אשר החליטה באחרונה על שמות רחובות שכונת גולדה מאיר. של מועצת גדרה אשר טרם פורסם מועד התכנסותה לדון בסוגיה. בראש הוועדה יושב חבר המועצה ידעי וחברים בה גם ראש המועצה בעצמו וחבר המועצה תומר אהרון.

ניתן להצטרף לעצומה הציבורית באתר AZUMA.

בתמונת הכתבה – דיוקנו של נוטמן הנס כפי שמופיע בתמונת המועצה הראשונה שכיהנה בין השנים 1950 ועד 1955.

 

 

 

 

בדוק גם...

מקדמים שילוב בצה”ל

מפגש הורים לצעירים לפני גיוס המתמודדים עם לקויות למידה והפרעות קשב יתקיים בגדרה ‘ניצן’ – …

שינוי גודל גופנים