דף הבית > דעות > מחאת רשת של אלפי נשים המוחות על זכותן ללדת לידה ביתית

מחאת רשת של אלפי נשים המוחות על זכותן ללדת לידה ביתית

היום, במסגרת יום לידות הבית הבינלאומי, תתקיים מחאת הרשת שתכלול פרסום המוני של סיפורי לידה של נשים שבחרו בלידת בית ותיוג כל הגופים הרלוונטיים בתחום. מטרת המחאה הוא נירמול לידות הבית בישראל והנגשת הנתונים והידע שנצבר לקהילה ולציבור.
הנשים מוחות על הצרת בחירתן לגבי אופן ומקום הלידה, שהיא פועל יוצא של חוק כבוד האדם.

מוזמנים להצטרף בקליק לקבוצה ולהיות תמיד הראשונים לדעת!
החל משנת 2012 חל שינוי לרעה ביחסו של משרד הבריאות לתחום לידות הבית בישראל. לצד החמרות רבות ושונות בחוזר מנכ”ל שיצא במאי 2012 לגבי מי יכולה ולא יכולה ללדת בבית, נוסף משפט חדש שאינו שייך לתחום המקצועי ומדבר על מקום הלידה: “חל איסור על הפעלת מקום שנועד לקבל לידות ואינו מוסד רפואי מורשה”.
זוהי עליית מדרגה בהצרת צעדיהן של מיילדות ומיילדי הבית ואישה המעוניינים לקיים לידת בית אך תנאי הבית והנגישות אליו מוגבלים. חשוב לזכור כי מדובר בלידות אשר מתבצעות בליווי מיילדות מנוסות ומוסמכות לכך על ידי משרד הבריאות.
למעשה, יולדות בית בפריפריה נמצאות כרגע במצב שאין להן אפשרות ללדת בליווי מיילדת.
משרד הבריאות הכריז כי הוא אינו מעוניין במודל מרכזי לידת בית טבעיים על אף שזה מודל נפוץ במדינות מפותחות בעולם כגון: אנגליה, דנמרק, הולנד, אוסטרליה, קנדה וארה”ב המעודדות לידות בית.

עשר סיבות טובות לציין את יום לידות הבית הבינלאומי מתוך אתר “נשים קוראות ללדת”:

1. למרות שבית הדין האירופי וארגון הבריאות העולמי קבעו שלכל אישה, בכל מדינה צריכה להיות נגישות ותמיכה מלאה ללדת איך ואיפה שהיא רוצה, בהרבה מדינות כולל ישראל יש תקנות וגזרות שמקשות על נשים רבות למשמש את זכותן. יום זה בא לקדם את הנגישות ללידות בית.

2. כי למרות שמיילדות הבית הן נשות מקצוע מיומנות ומוכשרות, הנותנות שירות מסור לנשים ומשפחות, ולמרות שהן פועלות לקידום זכויות ומימוש זכויות נשים, פעמים רבות היחס אליהן הוא יחס של זלזול, הן בחוק והן בחברה. יום זה בא להעצים, ולהודות למיילדות הבית. לתת להן חיבוק וחיזוק.

3. כי בישראל יש אפליה: אישה שבוחרת ללדת בבית, לא רק שהיא לא מקבלת כיסוי על הוצאות הלידה, וצריכה לשלם מכיסה הפרטי, היא אפילו לא מקבלת מענק לידה מביטוח לאומי. יום זה בא לדרוש שוויון מלא. לידת בית לא צריכה להיות לעשירות בלבד.

4. כי לידות הבית הן הסמן הקיצוני לחופש הבחירה בלידה בכל מקום. בכל מקום שאישה בוחרת ללדת מגיע לה לחוות בלידה כבוד, עוצמה, חופש תנועה, תמיכה, טיפול רציף, טיפול מבוסס ראיות, אהבה, הימנעות מהתערות מיותרת, מגע עור לעור עם התינוק, ביות מלא ועוד.

5. כי בתרבות שלנו נשים סופגות מגיל צעיר מסרים של פחד מלידה, בדיוק כפי שהן סופגות מסרים שהגוף שלהן לא מספיק יפה. היום הזה בא להזכיר ולחזק: נשים יודעות ללדת, נשים יכולות ללדת והלידה היא מאורע מקודש, פיסיולוגי, טבעי ובריא.

6. כי הזכות לבחירה בלידה היא עניין פמיניסטי, עניין של זכות האישה על גופה. כי הזכות לבחירה בלידה היא סוגיה של זכויות אדם.

7. כי בלידות בית משתמר ידע אודות הפיסיולוגיה של הלידה האנושית, ידע חיוני זה מצוי בסכנת הכחדה.

8. כי למרות שלידת הבית היא בחירה לגיטימית, מבוססת ראיות ומחקרים נשים הבוחרות בלידת בית נאלצות להתמודד עם סטיגמה, לחצים, מבטים, שיפוט ודעות קדומות הנובעות מבורות. יום זה בא לבקש מבני משפחות, מרופאים ומקהילות: תמכו באמהות, תמכו בבחירות שלהן,האמינו בהן.

9. כי נשים רבות בכלל לא יודעות שיש אפשרות ללדת בבית. הן מגיעות לבי”ח מתוך ברירת מחדל. יום זה בא להעלות מודעות, לחנך לעשייה מתוך מודעות ובחירה. כי מי שלא יודעת מה האפשרויות שלה לא יכולה לבחור.

10. כי בלידת הבית באים לידי ביטוי ערכים רבים שבעידן המהיר, המנוכר והפוסט מודרני בו אנו חיים הינם מקודשים ויקרים יותר מתמיד. התקדמות בקצב לא מתועש, התכוננות לזמן פראי, משפחתיות, אנושיות, מגע ישיר עם הטבע ועם החיים עצמם, הקשבה לגוף הנשי, עוצמה נשית, אהבה, רכות, חמלה, הקשבה, חירות הפרט, כבוד, אוטונומיה, אמונה, קהילה. ביום זה קהילות ברחבי העולם מתאספות כדי לחזק את הבחירה בערכים אלו ולהעביר אותם לדורות הבאים.

בדוק גם...

ערב התרמה למשפחת טקה

נציגי קהילת גדרה צפויים היום להשתתף בערב התרמה ארצי שייערך לסיוע למשפחת סלומון טקה, ברחובות …

שינוי גודל גופנים