דף הבית > דעות > החסידות באות

החסידות באות

יצאנו לסקר השבוע את פרויקט החסידות. פרויקט שהוא דוגמא ומופת לחוויית הקהילתיות בגדרה, לעוצמתה של קהילה, ולהשפעתה המיטיבה על כלל אזרחי המושבה.

מוזמנים להצטרף בקליק לקבוצה ולהיות תמיד הראשונים לדעת!

פרויקט החסידות החל כיוזמה של חברות קהילת יוב”ל, הילה אבישר, אירה בנבניסטי ומעיין אלון. קהילת יוב”ל – יהדות ומסורת בדרך הלב, היא קהילה שחבריה שמו כנר לרגליהם עקרונות של תורה, עבודה, גמילות חסדים ומעשים טובים. בשיחתנו עמה סיפרה אבישר שהרעיון נבע מתוך הצורך למצוא תחליף בן זמננו לתמיכה הנשית השבטית מתקופות עברו, דוגמת האוהל האדום בתקופת המקרא ולבנות פרויקט רחב של אהבה ונתינה.

נשים רבות מוצאות עצמן היום בתקופות הרגישות שלאחר הלידות בתחושת בדידות. לצד השמחה הגדולה על התוספת החדשה למשפחה, הן מתמודדות עם העייפות הגדולה, השינויים ההורמונאליים, ולעיתים התאוששות מלידות לא פשוטות ואף טראומטיות. ובתוך כל זאת, עליהן להמשיך בטיפול בתינוק, פעילות השוטפת של תחזוק הבית והטיפול בשאר הילדים. לא תמיד יש בנמצא עזרה וסיוע של משפחה קרובה, ואת החלל הזה מנסות מרכזות הקבוצות ומתנדבות הפרויקט למלא, ולו במעט.

גיוס המתנדבות לפרויקט החל לפני ארבע וחצי שנים מתוך קהילת יוב”ל, אך מהר מאוד הצמיח שורשים והחל לגעת בנשים רבות מחוץ לקהילה, כאשר רוב היולדות ש’חוסדו’, נדבקו בחיידק הנתינה והפכו בעצמן בתוך מספר חודשים ל’מחסדות’ של יולדות אחרות.

בימים אלה חוגג הפרויקט, בניהולן של הילה אבישר ומעיין אלון, 120 ‘חיסודים’ וחברות בו כ-120 מתנדבות ומתנדב! המתנדבות מחולקות לקבוצות, ובראשן רכזות המתאמות את החיסודים ודואגות שיחולקו באופן מאוזן בין המתנדבות, כך שכל קבוצה זוכה לחסד כ-3 פעמים בשנה. מרכזות הקבוצות: נעמה בכר אילת, עינת בומש, טלי ויינברג, אירה בנבניסטי, שירה מילגרום, רעות אזולאי, הילה מגן, מעיין אלון, הילה אבישר ועדי כהן דותן, דואגות בין היתר גם להתאים את הבישולים להעדפת היולדת ובני משפחתה (צמחוני, טבעוני, בריא, כשר).

התמיכה שמספק הפרויקט היא בשני מישורים: הן במישור הערבות ההדדית, האכפתיות והנתינה הרגשית, והן במישור העזרה הטכנית. הכנת אוכל חם ומזין מכל הלב, עם הרבה חום ואהבה, והנגשתו עד לבית היולדת, תורם תרומה גדולה לאיסוף והשבת כוחותיה של היולדת, אשר נמצאת בעצמה במקום של נתינה אינסופית, וזוכה ע”י כך לקבל גם רגע לעצמה, ולהיטען באנרגיה מחודשת.

ליקטנו כמה שורות ששלחו יולדות שחוסדו: “לצד הרגעים המלאים בשמחה ואושר, באהבה ואור, היו לי לא מעט רגעים קשים, מלאים בתסכול, עייפות והרגשה של חוסר זמן. וההתמודדות אתם הייתה לי הרבה יותר קלה בזכות העזרה שקבלתי מחסידות יובל. אנשים שאינני מכירה דפקו לנו בדלת עם מגשים מלאים באוכל חם, טרי ומזין. כך הכרנו הרבה אנשים טובים שמכל הלב רוצים לעזור לאחרים. בזכותם בבית שלנו תמיד היה אוכל מבושל לי ולכל המשפחה.-הייתה לנו זכות גדולה להיות חלק מהפרויקט!”

“תמיד אומרים שצריך כפר כדי לגדל תינוק ואני ממש מרגישה שמצאתי את הכפר שלי. תודה וחיבוק גדול לכל מי שלוקחת חלק בפרויקט הקהילתי המקסים הזה”

הפרויקט היווה פלטפורמה להעמקת הקשרים בין חברות הפרויקט, חסידות ומחוסדות כאחד, ואף ליצירת חברויות וכוח נשי. קבוצת הווטסאפ של היולדות והמתנדבות הפכה לקבוצה פעילה ודינאמית, המספקת לנשים הזדמנויות להיפגש ולשתף, והתפתחה לקבוצת דיון מגובשת ותומכת בכל עניין הרלוונטי לחייהן של נשים.

העיקרון בו מאמינה אבישר: “כשעושים משהו טוב קורים דברים טובים”, הוכיח את עצמו ביוזמת החסידות כמדויק להפליא, ויש רק לקוות שימשיך להדהד ולעורר השראה באנשים רבים נוספים.

לפרטים נוספים ולהתנדבות: 054-5737570 הילה.

בדוק גם...

ערב התרמה למשפחת טקה

נציגי קהילת גדרה צפויים היום להשתתף בערב התרמה ארצי שייערך לסיוע למשפחת סלומון טקה, ברחובות …

שינוי גודל גופנים