דף הבית > גדרה היום לפני > החל הקרב בחזית גדרה

החל הקרב בחזית גדרה

102 שנים ליום הקרב בחזית גדרה אשר הכריע את גורל האזור במסגרת מלחמת העולם הראשונה. גדרה היום לפני

לא הרבה יודעים אבל באופן סימבולי, יום אחרי שגם גדרה נכנסה שוב לקו החזית בהסלמה המתחוללת עלינו, נציין היום את יום השנה לקרב ההיסטורי בו נכבש אזורינו על ידי הצבא הבריטי כחלק מהמערכה לכיבוש ארץ ישראל במסגרת מלחמת העולם הראשונה.

עכבר המושבה באנר

במלחמה, אשר היתה הגדולה ביותר בשעתה, נהרגו למעלה מ-16.5 מיליון בני אדם ברחבי העולם במסגרת המאבק בין “מעצמות המרכז” ובינהם גרמניה ותורכיה לבין “מדינות ההסכמה” בהובלה של מדינות מערב אירופה, ארה”ב ורוסיה. המלחמה סימנה בין השאר גם את סופה של האימפריה העותמאנית אשר שלטה בארץ ישראל עד לתבוסתה במלחמה לצבא הבריטי שהחיל על ארץ ישראל את המנדט הבריטי בתום הקרבות.

מעיון בהיסטוריית המושבה נגלה כי בגדרה הוקם אחד המוצבים התורכיים כחלק מקו החזית שנבנה כדי לבלום את מתקפת הצבא הבריטי אשר התקדם לאזור לאחר שכבש את רצועת עזה.

400 הרוגים. חיילים תורכיים בקרבות מלחמת העולם הראשונה באזור.  סופה של אימפריה.

מבצע אל מרר

בגדרה התמקמו חיילים תורכים בתוך מחפרות, מצויידים ברובים ובמכונות ירייה, לצד כוחות נוספים אשר התמקמו בקטרה ובכפר מרר (גבעות הכורכר מעל צומת תל נוף). בתיעוד ההיסטורי של הבריטים נקראו הקרבות באזור ‘מבצע אל-מרר’.

הקרב החל היום לפני 102 שנים, ב 13 בנובמבר. הבריטים החלו במתקפה על הדיוויזיה התורכית שהתמקמה בעמדות האמורות. הקרב החל בהפגזה מהאויר ובהפגזה ארטילרית כבדה ממנה נפגעו בתי גדרה, לרבות בית הכנסת המרכזי ברחוב הביל”ויים. הקרב היה קצר ובסופו נסוג הצבא התורכי רגלית מכלל עמדותיו כאשר החיילים הבריאים תומכים וסוחבים את החיילים הפצועים הרבים. בתום הקרב נמנו כ-400 הרוגים מקרב חיילי קו ההגנה התורכי וכ-100 חיילים בריטים.

מבצע אל מרר. מפת קו החזית התורכי

תחילתו של פרק חדש

גם בקרב היישוב היהודי בגדרה היו פצועים בשל ההפגזה הכבדה שנפלה על המקום. רבים מתושבי המושבה הקטנה מצאו מקלט במרתפי הבתים בעת ההפגזה ובתום הקרבות יצאו בצהלות לקראת חיילי הצבא הבריטי הכובש, צהלות שסימנו את תחילתו של פרק חדש בתולדות היישוב.

 

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

לא מתוחזקת

על רקע התרבות תלונות התושבים על ברזיות לא מתוחזקות בכל רחבי המושבה יצאנו לבדוק אחת …

שינוי גודל גופנים