דף הבית > חי מהשטח > הושלם המסע הראשון

הושלם המסע הראשון

משלחת תושבי גדרה השלימה אתמול את המסע לפולין בטקס מרגש במחנה ההשמדה בירקנאו

מסע בזמן, 80 שנים ואף יותר לאחור, הושלם בחמישה ימים על אדמת פולין. כ-20 תושבי גדרה אשר נענו ליוזמה הייחודית לא התחרטו וסיכמו אמש מסע משמעותי ועוצמתי. המשלחת ביקרה בוורשה, טרבלינקה, לובלין, טיקוצ’ין, מיידנק, קרקוב, אושוויץ ובירקנאו, שמות שלחברי המשלחת היו עד היום שמות רחוקים ועמומים, מקומות וסיפורים שהפכו למוחשיים ככל שניתן בעזרתה המקצועית של מדריכת המסע מורן המילטון.

השואה בצבעים אמיתיים

ורד איתן, אשר השתתפה במסע, סיכמה את החוויה העוצמתית בתובנה פשוטה: “השואה התרחשה בצבע, לא בשחור לבן כמו בתמונות ובסרטים. הדשא היה ירוק, היערות ירוקים, השמיים כחולים והשמש כתומה, הדם אדום, הטלאי צהוב והסרט כחול ולבן…כשרואים את המקומות בצבעים אמיתיים ולא בסרט מפעם זה מקבל ממד אחר של ריאליות.”

“אני עומדת כאן נרגשת כולי כראש המשלחת הראשונה שלנו וזוכה להגיד כי הגשמתי חלום!” אמרה דורית בן בוחר, יוזמת המסע, בנאומה בטקס הסיום “כולנו כאחד נמצאים כאן מתוך שליחות לכבד את זכר הנופלים בעבר, לזכור ולשמר בהווה את מה שארע כאן למענם, למעננו, למען הדורות הבאים. אנו יוצאים מכאן נחושים להפוך את העולם למקום טוב יותר.”

חברי המשלחת במיידנק

האם תהפוך היוזמה למסורת?

המשלחת אמנם אינה משלחת ‘עדים במדים’ אך זכתה לחוש מעט מהעוצמה של צעידת חיילים ישראלים במדים על אדמת פולין רוויית הדם. לאורך כל המסע הצטלבו דרכיהן של תושבי גדרה עם משלחת צה”ל אשר קיימה מסע במסלול דומה.

תושבים רבים הביעו תחושות פספוס על שלא הצטרפו למסע הראשון. האם יהיה מסע שני והיוזמה תהפוך למסורת גדרתית? ימים יגידו.

משלחת ‘עדים במדים’ צועדת על אדמת פולין. צילום: אייל שטרן, חבר המשלחת מגדרה

לעולם לא עוד. תמונה אופיינית אחת מהמסע. צילום: אייל שטרן, חבר המשלחת מגדרה
איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

מרוץ גדרה החסימות

מפנים דרך לרצים

חסימות הכבישים והרחובות ביום שישי בבוקר לטובת מרוץ גדרה הרביעי מרוץ גדרה מתקרב. המועצה המקומית …

שינוי גודל גופנים