דף הבית > חינוך > הוסיפו שעה ליממה
הוסיפו שעה ליממה

הוסיפו שעה ליממה

תלמידי כפר הנוער כנות עם יוזמה חדשה שמוסיפה לכל תלמיד עוד שעה ליממה

הוסיפו שעה. תלמידי כפר הנוער כנות השתתפו בתחרות יזמות לחינוך גופני ואורח חיים בריא. הם הגו רעיון לפיו התלמידים ינצלו את זמן ההמתנה להסעה כדי לעשות ספורט ולשפר את הכושר הגופני שלהם

כושר גופני הפך ללהיט בקרב בנות ובני נוער רבים בישראל, ובעולם בכלל. יותר ויותר בני נוער בוחרים להתאמן בדרכים שונות ולנפח את השרירים, בעיקר מסיבות חברתיות הנוגעות למראה אישי. בכפר הנוער כנות הגו התלמידים רעיון מעניין לפיו תלמידי הכפר יקבלו “במתנה” עוד חצי שעה מידי יום על מנת להתאמן – כדי לשמור על אורח חיים בריא.

“חצי שעה במתנה”

במסגרת תכנית של משרד החינוך, התקיים החודש שעבר האקתון שמטרתו להעלות רעיונות בתחום החינוך הגופני ושיפור אורח החיים הבריא, דווקא על רקע מגמות של עלייה בצריכת הסוכר בישראל, הנרשמת מידי שנה. עשרה תלמידים ותלמידות משכבה ז’ השתתפו במיזם, יחד עם עוד כ-90 בתי ספר מכל רחבי הארץ. במסגרת המיזם הם נדרשו לחשוב ולהציג רעיון חדשני ויצירתי בתחום הבריאות, כזה שניתן ליישן אותו בבית הספר. התלמידים זיהו כי מידי יום, הם ממתינים להסעות לבית הספר 20 עד 25 דק’, והגיעו למסקנה שניתן לנצל את פרק הזמן הזה לטובת שיפור הכושר הגופני. “הבנו שהזמן הזה הוא זמן מבוזבז, שהדבר היחיד שקורה בו הוא שכל אחד יושב עם הפנים בפלאפון שלו”, אמרה שירה, תלמידה בכפר. “במקום לשבת מול הטלפון, אמרנו שכדאי ואפשר לנצל את הזמן הזה למשחקים שקשורים בכושר גופני”.

25/8

ואכן, התלמידים הגו את התכנית לפיה הזמן ינוצל למשחקים נוסטלגיים מהעבר, תחרויות ריצה, שכיבות סמיכה ותרגילי כושר נוספים. למיזם הם קראו 25/8, כפראפראזה לביטוי 24/7. “למעשה, גילינו כמעט חצי שעה כל יום שיש לכל אחד מאיתנו ולא מנוצלים לטובת שום מטרה, ואז אמרנו בואו נשתמש בה למטרה טובה שתעזור לנו גם לשמור על הבריאות”, הוסיפו התלמידים. בסך הכל, אומרים התלמידים, מדובר בכ-15 שעות מידי חודש, שלא היו מנוצלות היטב עד היוזמה של התכנית.

התלמידים הציגו את התכנית בפני צוותי השיפוט מטעם משרד החינוך, שהתלהבו מאוד מהמיזם והעניקו לתלמידים את המקום בשלב הגמר, אליו העפילו 11 בתי ספר בלבד מכל רחבי הארץ.

בשלב הגמר שהתקיים לפני כשבועיים בירושלים הרעיון אמנם לא זכה במקום הראשון, אבל התכנית עצמה כבר מיושמת מידי בוקר בקרב התלמידים. “התלמידים עברו תהליך משמעותי של גיבוש רעיון ישים בתחום אורח חיים בריא, למדו להתמקד, להפריד בין עיקר לתפל, לעבוד בשיתוף פעולה ולקבל דעות של תלמידים אחרים”, אומרת דפנה אולמר, מקדמת בריאות בבית הספר בכפר הנוער כנות, שגם ליוותה והנחתה את התלמידים במסגרת התכנית יחד עם המורה פרננדו קליימן.

“בסיומו של מסע מרתק גיבשו התלמידים רעיון חדשני הניתן ליישום באופן פשוט ובתקציב מינימלי”. בעקבות ההעפלה לשלב הגמר, ביקרו השבוע התלמידים בוינגייט, המכון הלאומי למצויינות בספורט, שם האזינו להרצאות בתחום הספורט והתרשמו מהתכניות השונות המוצעות במכון. “לא הגענו למקום הראשון, אך עצם זה שעברנו בהצלחה את כל המכשולים בשיתוף פעולה עצום והנאה, זה בהחלט ניצחון עבורנו!”, סיכמה התלמידה שירה.

תלמידי כפר הנוער כנות בביאנלה

25/8. מי אמר שאי אפשר לעצור את השעון? תלמידי כפר הנוער כנות במהלך הביאנלה

הזדמנות נהדרת

גרסיה סוויסה, מנהלת חטיבת הביניים בכפר הנוער כנות, אמרה כי התכנית היוותה עבור התלמידים “הזדמנות שבה הם מביאים לידי ביטוי מיומנויות כמו חקר, גיבוש יוזמות, עבודת צוות ושיתופי פעולה בין תלמידים ובעיקר לשווק את עצמם בפני קהל”.

“זו הייתה בהחלט הזדמנות נהדרת – ההשתתפות בכנס הביאנלה למעצבי חדשנות בחינוך זימן לתלמידים מפגש עם אנשים מכל העולם וזה ערך מוסף עבור התלמידים”.

 

זכויות יוצרים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

למרות הקסדה

פועל נפצע קשה לאחר שברזל נפל על ראשו וחדר את קסדת הבטיחות באתר הבניה של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים