דף הבית > פוליטיקה > הגנון של גמליאל

הגנון של גמליאל

היחסים ממשיכים להתדרדר. ראש המועצה בחר להוציא מכתב נזיפה חריף למבקר המועצה על כך שישב במקום אסור לשיטתו סביב שולחן מליאת המועצה בישיבתה האחרונה

אחרי שמוקדם יותר השבוע התפרסמה רשימת הטענות הממוסמכות של מבקר המועצה על כך שמועצת גדרה מגבילה את יכולתו לבצע את תפקידו בבקרת התנהלותה, ולאחר שהתברר כי בישיבת המועצה האחרונה לא הסכים ראש המועצה לתת את רשות הדיבור למבקר, מכתב נזיפה חריג ביותר של ראש המועצה.

שיא חדש

מבקר פנימי במועצה מקומית נועד לשמש בראש ובראשונה את ראש המועצה ולסייע בידו לאתר כשלים וליקויים במערכת הארגונית הענפה עליה מופקד ראש רשות.

עם זאת, בגדרה נראה יותר ויותר שראש הרשות המקומית לא רואה בתפקיד מבקר הפנים פונקציה המסייעת בידו לאתר כשלים אלא פונקציה שמפריעה לו בכך שמנסה לאתר כשלים בהתנהלות המועצה.

במכתב שהוציא ראש המועצה גמליאל למבקר השבוע, מתדרדרים יחסי העבודה בין ראש המועצה למבקר שלו לשפל חדש. במכתב נוזף ראש המועצה במבקר על כך שהפריע לישיבת המועצה בכך שהעז לשבת סביב שולחן המליאה.

על פי המתואר במכתבו, ראש המועצה לא שינה מהנחייתו למבקר לסור משולחן המועצה גם לא אחרי שהקריאו בפניו פסק דין שדן במקרה דומה במועצה מקומית אחרת.

אם לא תקום יבוא שוטר. מכתבו של ראש המועצה למבקר המועצה במקומית אורפני

אביא לך משטרה

במכתבו של ראש המועצה ממשיך ראש המועצה לגולל את השתלשלות העניינים המוזרה בישיבה המתוארת.

על פי המכתב, מבקר המועצה הואיל לפנות את מקומו סביב השולחן רק לאחר שראש המועצה הבהיר לו שבכוונתו להזמין משטרה כדי לפנות אותו מהשולחן. לאחר מכן מבקר המועצה שלף את מכשיר הטלפון ותיעד את מקביליו במועצה, היועצת המשפטית, המנכ”ל והגזבר, שלהם “מקום נפרד ומובחן” סביב שולחן המועצה.

עותק מהמכתב אף נשלח למפקד השיטור העירוני בגדרה.

A seat at the table

מחיפוש מהיר אחר פסק דין בנושא איתרנו פסק דין של בית המשפט העליון משנת 2015 שניתן בתיק נגד מועצת בית ג’אן.

בפסק הדין דן השופט רובינשטיין בדיוק בסוגיה האמורה במכתבו של גמליאל – היכן יישב המבקר?

בפסק הדין מבהיר השופט רובינשטיין כי

“החוק אינו מציין היכן על מבקר הפנים לשבת בעת ישיבות המועצה, כפי שאין הוא מציין מקומות ישיבה כלשהם. עם זאת, יש דברים שאינם צריכים להיכתב, כי הם מובנים מאליהם. הדעת נותנת שלגורם משמעותי כמו מבקר הפנים תינתן האפשרות לשבת בשולחן הישיבות סביבו נערך הדיון העיקרי. למראית העין חשיבות, ואין מקום להפחית ממעמדו על-ידי הושבתו “ביציע” או בתוך ספסלי הקהל. אין הוא “קהל” גרידא, אלא בעל פונקציה סטטוטורית חשובה. הניסיון לדחוק את רגלי המבקר – כפשוטו – אינו מציג את המועצה באור חיובי; ורוב מלים אך למותר. כאמור, ביקורת הפנים אינה מוסד שולי ברשות המקומית, ומן הראוי לתת לכך ביטוי מוחשי, בדמות מקום ליד שולחן הישיבות (ובאנגלית a seat at the table), ככל שבדעת המבקר לנכוח בישיבה. “

מכתב לתיק האישי

את המכתב, בו מתאר ראש המועצה את השתלשלות העניינים המוזרה לרבות הנחיותיו את המבקר שעומדות בסתירה לכאורה לפסק הדין האמור, אפשר יהיה, כך על פי המכתב עצמו, למצוא בתיקו האישי של המבקר.

אם לא תקום יבוא שוטר. מבקר מועצת גדרה רן שלום אורפני

מה יש כאן להסתיר?

לא ברור האם ומה הצליח לגלות המבקר שהביא לשרשרת התגובות החריפה והחריגה כלפיו בתקופה כה קצרה בה מכהן בתפקידו. ייתכן שרמזים למה שכל כך מפריע ליו”ר נמצאים במכתב שהוציא לחברי המועצה בו מתאר את שרשרת הצעדים הננקטים כלפיו מאז החל בתפקידו ומגבילים את היכולת שלו לבצע את תפקידיו כמבקר המועצה וכנציב תלונות הציבור.

נראה שמעבר לעובדה שגמליאל בחר עובדתית שלא לנהוג ברוח פסיקת בית המשפט העליון, עוד יותר מכך יחסי העבודה בין המבקר לראש הרשות המקומית אותה הוא נדרש לבקר לא ידעו עד היום שפל נמוך יותר.

נמשיך לעקוב,

 


בדוק גם...

הדיגום השבועי

גם השבוע ייפרס מתחם בדיקות הקורונה היישובי באותו המקום ובאותה השעה זה כבר הפך לשגרה. …

שינוי גודל גופנים