דף הבית > חינוך > האם תבוטל בחינת המיצ”ב?

האם תבוטל בחינת המיצ”ב?

מחלוקת בין הנהגת ההורים הארצית ולבין הנהלת משרד החינוך מטילה בספק את קיומם של המבחנים

לא רק מנחי האירוויזיון, אשר יתחיל במעמד חצי הגמר ביום שלישי הקרוב, צפויים לתרגל את האנגלית הצברית אשר בפיהם. גם תלמידי כיתות ה’ וח’, ביישובים רבים בארץ, צפויים ביום שלישי הקרוב לגשת לבחינת המיצ”ב באנגלית. בחינות המיצ”ב במתמטיקה צפויות בעוד כשבוע. המחלוקת בנושא מטילה בספק את קיומן של הבחינות. בגדרה לא מתוכנן השנה להיערך מיצ”ב.

פורום ההורים הארצי פרסם הבוקר קריאה לכל ההורים שלא לשלוח את ילדיהם לבחינת המיצ”ב באנגלית או לחילופין לצייד את הילדים במכתב למורים המבהיר שאין לבחון אותם במיצ”ב האמור.

בחינת המיצ”ב ( מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית) היא מערכת של מבחנים וסקרים הנערכים בבתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים במקצועות: מדע וטכנולוגיה, שפת אם, מתמטיקה ואנגלית. המבחנים והסקרים נערכים מדי שנה בשליש מבתי הספר, כך שכל בית ספר משתתף במיצ”ב אחת לשלוש שנים. בשנים האחרונות הפכו תוצאות מבחני המיצ”ב לכלי השוואתי מרכזי בין בתי הספר השונים המשמש הן בידי משרד החינוך והן בידי ההורים הניצבים בפני בחירת בית ספר עבור ילדם.

הטענה היסודית של הנהגת ההורים הארצית היא שיש לבטל את המבחן במתכונתו הנוכחית. ההכנות למבחן שואבות את מירב המשאבים הבית ספריים, המבחן גורם לתסכול רב בקרב התלמידים  ואילו תוצאות המבחן אינן משקפות את האיכות היחסית האמיתית בין בתי הספר השונים. הנהגת ההורים אינה מתיימרת להציע כלי חלופי למדידה והבקרה, אשר חשובים בעיניה, אלא מותירה את קביעת החלופה לגורמי המקצוע.

המחלוקת לגבי קיומו של המבחן, אשר נערך לראשונה בשנת 2002, אינה חדשה. בשנת 2013 כבר הופסקו המבחנים לשנה אחת וחודשו במתכונת מחודשת לאחר בחינתם על ידי ועדת מומחים מטעם משרד החינוך.

בעקבות המחלוקות סביב המיצ”ב הוחלט באחרונה על הקמת ועדה נוספת לבחינת מתכונת המבחן. לפני כחודש שיגר פורום ועדי ההורים הישוביים מכתב חריף למשרד החינוך, לאחר שנודע לו כי נציגיו לא יהיו חלק מהצוות המקצועי החדש להערכת בחינות המיצ”ב עליו הכריז המשרד. הנהגת ההורים טוענת כי “הוועדה המקצועית שבוחנת את הנושא מדירה את הנהגת ההורים הארצית, כמו גם את ארגוני המורים ונציגי התלמידים”.

“הנהגת ההורים נדהמה אמש למקרא הודעתך על הקמת צוות מקצועי לבחינת יעילות המיצ”בים, אשר אינו כולל את נציגי ההורים”, כתב עו”ד אייל בן יהודה באום למנכ”ל המשרד, שמואל אבואב, “הודעתך עומדת בניגוד מוחלט להצהרות והבטחות המשרד כי נציגי ההנהגה הארצית יהיו חלק אינטגרלי מהצוות המקצועי”.

בהנהגת ההורים היישובית בגדרה, המיוצגת כבכל יישוב בפורום ההנהגה הארצי, מכירים את המחלוקות בנושא ועוקבים אחר ההתפתחויות. מאחר והשנה לא מתוכננים מבחני מיצ”ב בגדרה, הנושא צפוי להעלות לדיון בפורום היישובי בהמשך.

בדוק גם...

רשימת פרשיות הח”כים לא פוסחת על גדרה

האתר MAKO פרסם אתמול את התחקיר המקיף ביותר על כלל הפרשיות השונות בהן נקשר שמם …

שינוי גודל גופנים