דף הבית > חי מהשטח > האם נהגים חונים שלא כחוק בחניות נכים בגדרה ?

האם נהגים חונים שלא כחוק בחניות נכים בגדרה ?

בישראל 2018 עדיין מתרחשים מצבים בהם חניית נכים נתפסת על ידי אדם שאינו נכה ובעלי התווים מוצאים עצמם מתמודדים עם תנאי דרך שלעתים בלתי אפשריים עבורם, דורשים מהם מאמצים גדולים ובעיקר מסכנים את חייהם. מקום החניה השמור לנכה, נמצא בסמוך למדרכה והוא עונה על הצורך לאפשר לאדם עם צרכים מיוחדים לעלות אליה בצורה בטוחה. במקרים רבים המדרכה תהיה בעלת הנמכה וכך יתאפשר לנהג לעלות אליה עם כיסא הגלגלים בקלות.

לרגל יום הנכה הבינלאומי, שחל ב-3 בדצמבר 2018, יצאו מתנדבי עמותת “אור ירוק” ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF, לבדוק האם עדיין ישנם נהגים שחונים בניגוד לחוק ותופסים מקום חניה השמור לנהג נכה. בנוסף המתנדבים בדקו את התשתית בסביבת החניה:
• הימצאות תמרור המסמל חניית נכים
• תקינות סימון החניה וצבע הסימון
• הנמכת המדרכה בסמוך לחניה המאפשרת מעבר כסא גלגלים
• האם משטח החנייה תקין ללא חריצים ובורות.
בין הישובים בהם התקיימה הבדיקה גם גן יבנה, אשדוד, גדרה, קריית מלאכי, גדרות, יבנה וחבל יבנה:

תוצאות התצפית בגדרה:
• בגדרה נצפו עשר חניות נכים בהן נצפו שבעה כלי רכב, כל כלי הרכב חנו כחוק.
• באחת מן החניות לא היה תמרור “חניית נכים” תקין.
• בשלוש מן החניות שנצפו היה צבע החניה דהוי ומחוק.
• בשש מן החניות לא הייתה קיימת הנמכה של המדרכה המאפשרת גישה לכסא גלגלים.
• באחת מהחניות הייתה הרצפה בעלת בורות וחריצים.

 

ארז קיטה, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “קשה להאמין שבישראל 2018 עדיין ישנם נהגים החונים שלא כחוק בחניית נכים, תופסים מקום חניה של אדם עם צרכים מיוחדים ומסכנים את אוכלוסיית הנכים. גם בלי שיתפסו להם את מקום החניה, במקרים רבים, נהג שתופס מקום חניה של נכה מקשה עליו עוד יותר את שגרת יומו ולמעשה מונע ממנו ביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות כמו לכת לקניון, לבנק או לבית קפה. המשטרה והרשויות המקומיות חייבות להגביר את האכיפה כלפי נהגים שחונים במקום חניה השמור לאדם עם צרכים מיוחדים כדי שגם אוכלוסייה זו תוכל לנהל אורח חיים תקין. בנוסף ראשי הרשויות חייבים לוודא שחניות הנכים בעירם אכן מתאימות לנכים, צבועות היטב, ללא בורות וחריצים המסכנים את המשתמש ומונגשות בצורה נוחה ובטוחה. הגיע הזמן לחבק ולעזור לאנשים עם צרכים מיוחדים ולהפסיק להתעלם מהם”.
כאשר אדם נכה נאלץ לחנות בחניה שאינה שמורה לבעל צרכים מיוחדים, הוא מסתכן במקום חניה שהגישה ממנו ליעדו עלולה לסכן את חייו. במקרים רבים הדלת לא יכולה להיפתח בצורה שתאפשר לנכה לצאת מרכבו או שהיציאה מתאפשרת רק מן הצד של הכביש.
בישראל קיימים עשרות אלפי בעלי מוגבלויות הנעזרים בתו נכה. על המדינה להגדיל את מספר החניות השמורות לנהגים בעלי מוגבלויות ולהשקיע בתשתית אשר תבטיח את ירידתם מכלי הרכב בשלום.
למרות שאגף התנועה במשטרת ישראל מתייחס לחניה במקום השמור לנכה כעבירת בריונות, עדיין אפשר לראות כי ישנם נהגים המצפצפים על החוק ומרשים לעצמם לחנות במקום השמור לאדם נכה.

 

 

 

 

 

בדוק גם...

ערב התרמה למשפחת טקה

נציגי קהילת גדרה צפויים היום להשתתף בערב התרמה ארצי שייערך לסיוע למשפחת סלומון טקה, ברחובות …

שינוי גודל גופנים