דף הבית > קורונה > האם מבצע החיסונים צפוי להיכשל?

האם מבצע החיסונים צפוי להיכשל?

4 שבועות בדיוק חלפו חוסן בשידור חי ראש הממשלה ונתן את האות לתחילת מבצע החיסונים. מאז החל מבצע, מעל 22.5% במדינה כבר קיבלו את המנה הראשונה. בגדרה – פחות.

5405 גדרה כבר נתנו כתף ראשונה למבצע החיסונים הגדול ביותר שנערך במדינה מאז ומעולם.

מדדי ההתחסנות במדינה כולה, המדינה שכל העולם נושא אליה עיניים כדי לבחון את היכולת של חיסוני הקורונה להחזיר מדינה לשגרה מלאה, ממשיכים לעלות בהתמדה כאשר רבים כבר קיבלו את החיסון השני וקיבלו את תעודת המתחסן.

חוסר היענות או חוסר נגישות

בגדרה עדיין קצב החיסונים איטי ביחס להתחסנות ברחבי המדינה, מוקדי החיסונים שנפתחו עד כה בגדרה, נפתחו עבור מבוטחי חלק מקופות החולים בלבד ומרבית התושבים שהתחסנו עשו זאת עד כה במוקדי החיסונים מחוץ למושבה.

נכון לנתוני השבת 18.9% מתושבי גדרה בלבד קיבלו את המנה הראשונה בעוד שהממוצע הכלל ארצי עומד על 22.5% ובחלק מהיישובים כבר חצה את 40% מתחסנים.

בין אם הסיבה היא חוסר היענות או חוסר נגישות, ברשימת היישובים המתחסנים במדינה, מעל 100 יישובים מקדימים את גדרה באחוז התושבים שכבר התחסנו.

בעיקר בצפון ובדרום. על פי רשימת 20 היישובים המובילים בשיעור המתחסנים נראה שיש יתרון לשכנות ליישובים בהם ההיענות מאוד נמוכה (יישובים בדואים בדרום ויישובי הגליל). נתוני משרד הבריאות נכון ליום שישי 15/1/21.

(רוב) הציבור מצביע ברגליים בעד החיסון, כרבע מהציבור עדיין נמנע

ברשתות החברתיות ממשיכים מתנגדי החיסונים להדהד כל מאמר דעה נגד התחסנות בעוד הסטטיסטיקות הרשמיות ממשיכות להראות דיווחים על תופעות לוואי קלות בלבד.

עם התמשכות המבצע מביעים נכונות להתחסן גם אזרחים שנמנעים בדרך כלל להיות בקבוצה המנסה ראשונה כל חידוש.

על פי סקרים שריכזו במחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה כשבוע לאחר תחילת מבצע החיסונים בישראל, חלה עלייה של 8% בשיעור הישראלים שהביעו נכונות להתחסן בסבב החיסונים הראשון ביחס לשיעור הנכונות טרם תחילת המבצע. עם זאת, כרבע מהציבור הישראלי העידו כי יסרבו להתחסן גם במחזור החיסונים השני, ביניהם בעיקר צעירים, חרדים וערבים, דווקא הקבוצות בהן שיעורי ההדבקות גבוהים במיוחד.

נתון מעניין יוצא דווקא מעיון בהתפלגות מתנגדי החיסון לפי הנטייה הפוליטית בהתאם להצבעה האחרונה לכנסת. דווקא מי שהצביע למפלגות קואליציית הקורונה נוטה להתנגד יותר לקבל את החיסון ביחס להתנגדות קטנה הרבה יותר בקרב מצביעי המפלגות שמצאו עצמן באופוזיציה בממשלה היוצאת (למעט הציבור הערבי):

נתונים מפתיעים? שיעור המתנגדים להתחסן, גם לא במחזור השני של החיסונים לפי הצבעה למפלגה בכנסת היוצאת. (נתונים: המכון הישראלי לדמוקרטיה)

בעולם צמאים לחיסון

במרבית העולם המערבי, הסובל קשות מהקורונה במהלך השנה האחרונה, הציבור ממתין בציפייה רבה וצפוי לתת אמון רב בחיסונים שקיבלו את אישור ה FDA, ברוסיה, האחרונה ברשימה שנסקרה, הציבור לא נותן אמון בתהליכים שעבר החיסון המקומי:

האם אתם עדיין במתנגדים? תוצאות סקר בינלאומי שסקר את אחוזי הנכונות להתחסן לפני תחילת מבצע החיסונים נגד הקורונה

77% מהרופאים בישראל דווקא בעד

בסקר מיוחד שבו השתתפו לפני כשבועיים 622 רופאים ישראלים, מומחים בתחומים שונים, העלה כי 76.7% מהם הצהירו שיסכימו להתחסן בתרכיב נגד נגיף הקורונה כאשר יאושר לשימוש ו-74.6% מהם ימליצו על נטילת החיסון למטופליהם, אם יישאלו לדעתם. נראה שככל שמבצע החיסונים ממשיך ורמות התחלואה במקביל ממשיכות לגבות קורבנות רבים, ההיענות של הרופאים נמצאת בעליה.

האם מבצע החיסונים יצליח למגר את המגיפה? נראה שזה תלוי בנו, כל אחד ואחד מציבור האזרחים הנדרש לקבל החלטה על ההצטרפות לקהילת המחוסנים

בדוק גם...

שאשא ביטון בגדרה

חברת הכנסת ויו”ר ועדת הקורונה הגיעה היום לביקור בגדרה, פגשה בעלי עסקים ואת פעילי תקווה …

שינוי גודל גופנים