דף הבית > חי מהשטח > האם השינוי בסטטוס קוו בגדרה כבר החל?

האם השינוי בסטטוס קוו בגדרה כבר החל?

לפני כ30 שנים החליט הרב שיק להקים את קהילתו ביבניאל, מאז חיי התושבים במושבה כבר לא יחזרו להיות כפי שהיו. האם גדרה היא הבאה בתור?

יבניאל היא מושבה ותיקה אשר הוקמה בגליל אל מול כינרת בשנת 1901. לאורך שנים רבות חיו בה בהרמוניה תושבים חילוניים, מסורתיים ודתיים. בסוף שנות השמונים התיישבה ביבניאל קבוצת חסידי ברסלב בראשות הרב אליעזר שלמה שיק .  למרות התנגדות המועצה המקומית הוא לא התייאש והתיישב במקום עם חסידיו. נכון לעשור הנוכחי מהווים חסידי ברסלב כ־30% מהאוכלוסייה במקום. הקהילה מפעילה מערכת חינוך ענפה משלה, הכוללת פעוטונים, גני ילדים, תלמוד תורה לבנים, בית ספר לבנות, ישיבה וכוללי אברכים, וכן ארגוני צדקה וחסד. חסידי ברסלב מכנים את המקום בפרסומיהם “יבנאל עיר ברסלב”.

בין קהילת ברסלב במושבה יבניאל לבין תושביה הותיקים מתגלעים מחלוקות רבות על אורח החיים במקום. קריאות השמחה של “השיקים” ביום רצח רבין הסתיימו במכות ומאז המצב רק מחמיר. “זה אוכל אותנו מבפנים. הורס את הכל. איך זה קרה לנו.” אמרו תושבי המושבה הוותיקים בחלוף שנים מהתיישבות הקהילה החרדית ביבניאל, “גם אם מבחוץ יש אולי כמה דברים שנראים כמו פעם, שום דבר לא כמו שהיה. הם ממאיסים עלינו את החיים לגמרי. אנחנו קמים עם זה והולכים לישון עם זה”.

וכך זה החל: בשנה הראשונה, 1986, התארגנו תושבי יבנאל החילונים וניסו לבלום את השתקעות הברסלבים במושבה. במועצה התקבלה החלטה נגד תוכניותיו של שיק. אבל הרב לא אמר נואש. מכיוון שזוהי מושבה שאדמותיה פרטיות ורשומות בטאבו, הוא ארב לבעל קרקע במצוקה כלכלית וכך, למגינת לבם של השכנים, ובסיוע עמותות חסידים בברוקלין, נרכש מגרש ברחוב המרכזי בעל השם הסמלי, רחוב הראשונים. בלב לבה של המושבה הוותיקה, נבנה “מרכז רוחני” על שם האדמו”ר שיק, בית המשמש ישיבה ובית כנסת.

בגדרה, כבר כיום קיימת קהילה חרדית, קטנה יחסית שבעיקרה מבוססת על קהילת חב”ד. במועצת המושבה מכהנים שני חברי סיעת גשר מתוך 15 נציגי הציבור סביב שולחן המועצה. באחרונה אף הוחלט על בנייתו, בהשקעת סכומי כסף גדולים, של מבנה חדש לבית ספר החרדי שלהבות חב”ד, בית ספר הפועל מזה זמן ברחוב גד באזור הותיק של המושבה ואשר הקמתו מתקדמת ברח’ הארז מול בית הספר גוונים.


מצב העבודות בבית הספר שלהבות כפי שצולמו השבוע בגדרה

על ההקמה החליט ראש המועצה לאחר פרשה ממושכת שכללה ניסיון לשכן שלוחה של בית הספר במעון ‘לב גדרה’. הקמת המבנה החדש היא כמענה לעלייה משמעותית בביקוש לכיתות בבית הספר בשנים האחרונות.

הישיבה המדוברת אינה הצעד הראשון של הקהילה הליטאית בגדרה. מגורמים במועצת גדרה נודע ל’גדרה היום’ כי ראש המועצה כבר אישר בעבר הקמתו של כולל עבור הקהילה הליטאית באזור שכונת קטרה בצפון המושבה.

האזור המיועד להקמת ישיבת ‘אהל יעקב’ המדוברת נמצא באזור רחוב גמליאל בגבעת ישורון. רחוב אשר מזה זמן מוצב בכניסה אליו שלט האוסר על תנועת רכבים בשבתות ובחגים. המיקום נמצא בסמוך לשכונת סטרומה המשופעת בדירות קטנות וזולות יחסית לאזור, לא מן הנמנע שהבחירה במיקום הישיבה מבוסס על סמיכות זו שתאפשר לחסידים את היכולת הכלכלית לרכוש דירה סמוכה. (השלט, המצולם בתמונת הכתבה, הוסר זמנית בשל שיפוצים המבוצעים באזור)

מי שמעורה בקהילה החרדית יודע שרב השוני על הדמיון בין זרמיה השונים. אין דמיון בין קהילת חב”ד החיה כיום בקרב תושבי גדרה בהרמוניה לבין קהילת הרב שיק המתוארת כאן מיבניאל. האם אנו עדים היום בגדרה לצעדים ראשונים דומים של הקהילה הליטאית?

מפת האזור האפשרי להקמת הישיבה

מאז הפרסום על ההחלטה להקים את ישיבת ‘אהל יעקב’ בגדרה הרוחות בקרב התושבים סוערות. קבוצת פייסבוק נפתחה במהלך סוף השבוע והצטרפו אליה בתוך שעות ספורות מאות רבות של תושבים מוטרדים המחפשים את הדרך הנכונה לוודא שמירה על הסטטוס קוו. מצד בכירים במועצת גדרה פורסמו הצהרות לפיהם הם אינם מכירים את התכניות להקמת ישיבה חרדית במושבה. ניכר כי הצהרות מסוג זה הם רפות מכדי להרגיע את הרוחות הסוערות.


בדוק גם...

נערכים לבגרות בעידן הקורונה

מבצע החיסונים נפתח גם עבור תלמידי כיתות יא’ ויב’ כדי להבטיח את יכולתם להגיע להיבחן …

שינוי גודל גופנים