דף הבית > פוליטיקה > האם גדרה תכריע?

האם גדרה תכריע?

‘גדרה היום’ מביא לכם את מגמות אחוזי ההצבעה בסבבי הבחירות האחרונות. ההחלטה האם גדרה בדרך לשבירת שיא באחוזי ההשתתפות בבחירות לכנסת ה-23 בידכם

גדרה היא מושבה מעורבת פוליטית. על כך מעידים לא רק הכנסים הפוליטיים הרבים המתקיימים בה, לא רק היקף המעורבים בשיח הפוליטי ברשתות החברתיות אלא יותר מכל אחוזי ההצבעה.

אחוזי ההצבעה בגדרה הם באופן מסורתי גבוהים מהממוצע הארצי

בבחירות לכנסת ה-21, הבחירות שהתקיימו באפריל 2019, היו אחוזי ההצבעה בגדרה 74% בדיוק בעוד ברמה הארצית אחוזי ההצבעה הסתכמו ב- 68.46% בלבד.

בבחירות לכנסת ה-22, 5 חודשים בלבד לאחר מכן, היו פרשנים רבים שחשבו שהציבור התעייף ויגיע בהיקף מופחת לבחירות. פרשנים אלו התבדו. ברמה הארצית אחוזי ההצבעה עמדו על 69.83% ואילו בגדרה הסתכמו אחוזי ההצבעה על 74.15%. היקף שיא של מצביעים שהגיעו לממש את זכותם בקלפיות גדרה, 12,954 מצביעים בסך הכל.

מי שלא בא להצביע, עושה זאת שוב ושוב

מעיון בנתוני יישובי האזור ניתן לראות שלמרות שגדרה מצביעה בשיעורים גבוהים מהממוצע הכלל ארצי, שיעורי ההצבעה בגדרה דומים לשיעורים ליישובים דומים בגודלם באזור וגבוהים מהשיעורים ברחובות ואשדוד.

עוד ניתן להבחין כי שיעורי ההצבעה בין הסבבים נותרים דומים מאוד בכל היישובים מסבב לסבב. בגדרה אמנם התייצבו מעט יותר להצביע בסבב ב’ אך המספרים היו דומים מאוד לאחוזי ההצבעה בסבב הראשון. האם גם בבחירות לכנסת ה-23 יישארו שיעורי ההצבעה דומים בכל היישובים? ימים יגידו.

הפוטנציאל לאחוזי הצבעה גבוהים

אם בודקים בסבבי בחירות ישנים יותר, ניתן לראות שיש בגדרה את הפוטנציאל להביא הרבה יותר מצביעים לקלפי. בבחירות לכנסת ה-20, שנערכו בשנת 2015, התייצבו 76.79% מבעלי זכות הבחירה. בבחירות לכנסת ה-19, בשנת 2013, התייצבו 73.58% בלבד.

האם בבחירות לכנסת ה-23 יישבר השיא המקומי? תחושת המיאוס מהבחירות החוזרות והנשנות מחד וצמצום השוהים בחו”ל בשל מגפת הקורונה מאידך עשויות להיות האפקטים המכריעים את היקף המצביעים שיגיעו לממש את זכותם הדמוקרטית החשובה ביותר ב-2.3.

 

 


בדוק גם...

סוף גל שני בגדרה?

2 נדבקים חדשים בלבד ביממה האחרונה בגדרה. האם הגל השני מאחורינו? כמצופה, הסגר הכללי הנרחב …

שינוי גודל גופנים