דף הבית > חי מהשטח > האח הגדול בגדרה

האח הגדול בגדרה

יעל תהלליה פפר, תושבת גדרה ואחת מנשותיו לשעבר של גואל רצון, נכנסה בשבוע שעבר לבית ה’אח הגדול’

עם פתיחת השנה החדשה פתחו בערוץ 13 את העונה החדשה של ה’אח הגדול’. כמטב המסורת הליהוק של דיירי הבית משקיע באיתור אנשים עם סיפורי חיים מעניינים במיוחד. השנה נכנסו לבית האח אביו של כוכב הריאליטי טילטיל, רונן פייגנבוים, בנו של מאמן הכדורגל שייע פייגנבוים, הסופר אסיף אלקיים וגם תושבת גדרה – יעל פפר.

חשיפתה של יעל בתכנית מאפשר למי שלא מכיר או לא זוכר לחזור לסיפור החיים המדהים שלה מהשנים הארוכות בהן היתה חלק מ-17 נשותיו של גואל רצון.

סיפור חיים מטלטל

יעל הרשקוביץ פפר נולדה למשפחה מושבניקית טיפוסית במושב השכן קדרון. כאשר מספרת על ילדותה היא מתארת ילדות נורמלית לחלוטין בתא משפחתי נורמטיבי עד לגיל 22 שבו היתה עם תכנית להקמת משפחה וללימודים אקדמאיים בתחום מנהל העסקים.

התפנית בחייה היתה לאחר שהכירה את הסיפורים על רצון מאחת מנשותיו וביקשה להפגש איתו. התרשמותה הראשונית מהאיש היתה כאיש פשוט וחכם שנהנתה לנהל איתו שיחות במשך חודשים ארוכים שבהם ניהלו מערכת יחסים של ידידים בלבד.

לאחר חודשים ארוכים, אשר בדיעבד יודעת לספר שבהם נשטף מוחה, הציעה לה רצון להפוך לאשתו החמישית. “ערב אחד פגשתי אותו והוא נראה מאוד עצוב. אמר לה שיש לו צרות צרורות, התלונן על הקושי שלו עם נשותיו האחרות המבוגרות. אני מת להכיר אישה צעירה תוססת. מישהי שאביא איתה ילדים ואעשה איתה חיים משוגעים” אמר לה “היית רוצה להיות אשתי? את יחידת סגולה ונבחרת מבנות העם”.

“נבחרת מבנות העם”. יעל פפר בפרסום של ‘האח הגדול’

15 שנים, 8 ילדים

לאורך 15 שנים מנקודה זו היתה יעל חלק מהכת שהלכה וגדלה סביב רצון, אשר היה מבוגר ממנה ב-24 שנים, והגיעה להיקף של 17 נשים ו-38 ילדים, 8 מהם ילדיה שלה. “האמנתי לכל מילה שיצאה לו מהפה. הוא הרעיף עלי פנינים שקופות.” מסבירה כיום יעל בהרצאותיה כאשר נשאלת כיצד האמינה לאיש.

“החיים עם גואל היו מבחינתי חיי שגרה. הילדים ניהלו חיי שגרה רגילים במסגרות החינוך ואז חזרו לבית שהיה מורכב מדירות רבות בהן כל האחים שלהם. לילדים זה לא נראה מוזר כי הם נולדו למציאות הזו למרות שלא הורשו להביא חברים מבית הספר לביתם.” היא מספרת.

באחד הראיונות שנתנה לפני מספר שנים סיפרה בפתיחות לב ובאופן מצמרר על שיחות שגרתיות בין נשותיו של רצון שהתקיימו באופן יומיומי גם כדי לקבוע מי תזכה ולהיות עם גואל בזמן הביוץ על מנת להיכנס להיריון.

ספר חוקים מפורט

“בבית היה ספר חוקים של ‘אדוני'” כך קרא לעצמו גואל “הוא אסר עלינו ללמוד ולהתפתח. אני עבדתי רק במשק בית וניקיתי בארבעה בתים ביום. הוא אסר עלינו להיות במגע עם גברים אחרים ואפילו לא להישיר אליהם מבט. במשך 14 שנה לא ראיתי ברחוב שום דבר חוץ מנעליים וסנדלים”.

אחד הדברים שהכי קוממו אותה בשנות הכת היה האיסור של גואל רצון על הילדים לחייך. “הוא תמיד אמר להם אל תהיו ליצנים, תהיו אנשים רציניים.”

רצון, מרץ 2009

כתב ספר חוקים. גואל רצון

ניתק אותי מהמשפחה

“אחד הדברים המשותפים של כל המנהיגים הגדולים של כל הכתות בארץ ובעולם הוא למצב את ההורים של חברי הכת כאויבים מספר אחת שלהם.” יעל מספרת על הנתק עליו צוותה על ידי רצון “גואל דרש ממני שאפנה למשטרה ואוציא צו הרחקה כנגד אבי אחרי שהוא פנה לכל גוף אפשרי במטרה לנסות ולהוציא את הבת שלו מהכת של גואל רצון.”

מבט שמחייה נפשות

אבל הנתק מהמשפחה הוא גם זה שגרם לה בסופו של דבר להתפכח. אביה חלה במחלה סופנית וביקש לקרוא לה אליו כדי להיפרד. “גואל התיר את הפגישה רק לאחר שקיבל שני מכתבי התנצלות מאבי על שהטריד אותו כל השנים.”

“הגעתי למיטתו בבית החולים אך לא העזתי להרים מבט לעיניו כי אסור.” היא נזכרת “המילים האחרונות שאמר לי היו ‘את תמיד תהיי יעלי שלי’, אבל אני גם אז התעקשתי שיקרא לי תהלליה”.

לאחר המפגש עם אביה הבינה שהקירות שעוטפים אותה הם בבחינת סורגים לבית הכלא שבו היא חיה. היא מחליטה באומץ לעזוב, מודיעה לרצון ועוזבת עם שמונת ילדיה להתחלה מחדש. “היום אני יודעת שלהישיר מבט לתוך עיניו של אדם שחשוב לנו זה מבט שמחייה נפשות.”

 

יעל ותהלליה, אותה האישה, עדויות סותרות

יעל, אשר מגיעה להתגורר בגדרה, כאשר ילדיה בני 12 עד שנה מתקשה בתחילה למצוא דירה מחשש של השוכרים שבעקבותיה תגיע כל המשפחה המורחבת.

ההתחלה המחודשת של החיים לא עוברת בקלות על יעל וילדיה לאחר ש-5 מילדיה נלקחו על ידי רשויות הרווחה לפנימיות בשל טענות על הזנחה מתמשכת. יעל נאלצה לנהל מאבקים משפטיים ממושכים כנגד רשויות הרווחה.

פרשת הכת של גואל רצון מתפוצצת בתקשורת בשנת 2010, 4 חודשים בלבד לאחר שנטשה את המקום. לאחר התפוצצות הפרשה היא נלקחת לחקירה ממושכת במשטרה. בתחילה היא מעידה כתהלליה ומגינה על גואל כי לא הבינה שמשהו לא בסדר. רק למחרת היא מתייצבת בשנית, אחרי שמפנימה את ההקלטות הנוראיות שמשמיעים לה ומבינה שאין מי שיכול להבטיח לה שגואל לא ניצל גם את בנותיה כפי שניצל בנות אחרות. העדות נשמעת אחרת לחלוטין ומסייעת בהרשעתו של רצון אשר נידון ל – 30 שנות מאסר על מעשיו.

מרצה מבוקשת

פפר פיתחה שיטות לזיהוי תופעות דומות לתופעת הכת של גואל רצון ומעבירה הרצאות ברחבי הארץ על השיטות ועל סיפור חייה האישי והמרתק.

את סיפור חייה המטלטל פרסמה פפר גם בספר שזכה להצלחה רבה בשם ‘גאולה מרצון’.

LOGO BigBro.png

האם בית האח יזכיר לה נשכחות? לוגו התכנית

האם בית האח הגדול יהיה עבור יעל כבית גואל רצון?

אין לדעת בשלב זה האם הכניסה לבית האח שבו היא חולקת את מגוריה עם שרים נוספים דומה בעיניה לכניסה לבית רצון שבו חלקה את חייה עם נשותיו הרבות.

כך או אך, את הפרק הבא בחייה החלה לרשום ביום רביעי האחרון עם כניסתה לבית האח הגדול, לכתיבת פרק זה בשונה מקודמיו, יהיו שותפים גם הצופים בתכנית.

 

 

 

 

 

 


בדוק גם...

בודדים, אבל פחות

נוער אינטראקט השתתף במבצע איסוף מזון עבור חיילים בודדים בשיתוף ‘יחד’ למען החייל ‘יחד’ למען …

שינוי גודל גופנים