דף הבית > דעות > דרושה סולידריות הורית

דרושה סולידריות הורית

כבר 25 שנה נדרשים הורי התלמידים במדינת ישראל לממן את הוצאות הפעילויות בבתי הספר. זאת בניגוד להמלצות הוועדות שהתכנסו במהלך השנים לביטול תשלומי ההורים ולמציאת מקור תקציבי אחר.

בכל שנה מוגש לאישור הכנסת חוזר תשלומים הכולל מפרט הוצאות, כמעין “מחירון” של אירועי תרבות, של”ח, טיולים וכדו’. הסכום לתלמיד הוא קבוע ללא התייחסות דיפרנציאלית והדרישה למקור התקציבי הנדרש לאישור הוא הורי התלמידים.

במסגרת ‘חוק לימוד חינם’ מחויבים ההורים לשלם 49 ש”ח בגין ביטוח תאונות, יתר התשלומים המוערכים בכ 1000 ש”ח בממוצע לתלמיד למעשה בגדר רשות.

לדיון בוועדת החינוך לפני כשנה, הגיעו כ 40 ח”כים מכל קשת הסיעות במשכן, שהתנגדו לתשלומי ההורים אך לבסוף נכנעו למשמעת הקואליציונית.

בתגובה, החליט פורום הנהגת ההורים הארצי לקרוא להורים להפסקת התשלומים. מיד נקראו ראשי הפורום להקפאת קריאתם ולהצטרפות כשותפים במו”מ שנארך על פני אלפי שעות, דיונים וועדות עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, במטרה למצות את אפיק ההידברות עד תומו ולמציאת מקור תקציב חלופי.

למרות המאמצים שהושקעו והנכונות להידברות, אושר שוב בחודש אוגוסט האחרון, חוזר התשלומים במתכונתו הרגילה על חודו של קול.

הפעם לא נותרה ברירה לפורום הנהגת ההורים הארצי אלא לצאת בקריאה נחרצת להורים לא לשלם השנה. קריאתו של הפורום עוררה גלים ויצרה לחץ נוסף מצד גופים אשר מצאו עצמם נפגעים ממצב זה כגון חברות טיולים, אבטחה, אכסניות, מוזיאונים ועוד.

מלבד הפן הכלכלי, למאבק פנים נוספות:

באין הסדרה של נושא התשלומים מחד, אך איסור על אפליה מנגד, נקלע סגל בית הספר לתפקיד בלתי רשמי, נוסף על הוראת התלמידים, הגוזל משאבים יקרים והוא – מציאת פתרונות יצירתיים למצב הכאוטי.

תופעה נוספת אשר החלה להתפשט לאחרונה ואינה מוסיפה כבוד למבצעיה היא התחמקות מתשלום בתואנות שווא. במשך שנים התחלקו הורי התלמידים במשותף, בנטל הכלכלי בעבור משפחות קשות יום בבית הספר, ואפשרו גם לילדיהם לצאת ולהשתתף בפעילויות המשותפות לכלל התלמידים, ובכך חסכו מהילדים את תחושת אי הנעימות. תופעת ההתחמקות מתשלום אינה מאפשרת לסולידריות החברתית הנהוגה ביישובנו להמשיך ולהתקיים.

ההנהגה היישובית הותירה את ההחלטה באם להצטרף למאבק הארצי ליו”ר המסגרות. מצב זה הוביל לקולות מפוצלים אשר לא רק שאינם מגבירים את הלחץ ומאטים את סיום המשבר אלא גם אינם סולידריים למסגרות אחרות ביישוב אשר בהם רוב ההורים אינם יכולים לעמוד בתשלומי ההורים הגבוהים.

הודעת הפורום הארצי: אנחנו מקבלים מתחילת השבוע פניות אינטנסיביות מצד ועדי הורים יישוביים ובית ספריים וכן מצד הורים לגבי המשך המאבק.

במקביל, אנחנו מקבלים פניות טעונות מספקים על ביטול פעילויות – פעילויות שכולנו מכירים בחשיבותן.

אנחנו יודעים כי בחלק קטן מבתי הספר יצאו לטיולים, ויודעים כי במקומות אחרים בוטלו או נדחו פעילויות.
אנחנו יודעים כי כל השותפים במערכת החינוך תומכים בדרישותינו, ולמרות זאת, מופעל לחץ על הורים ועל ועדי ההורים – לחתום ולשלם.

מספר הישגים כבר הושגו:
– שר החינוך ומנכ”ל משרד החינוך התחייבו להכניס את הנושא לדיוני התקציב.
– כמות אדירה של חריגות בתשלומי ההורים – נחשפה וטופלה.
– וההישג הציבורי התודעתי – כולם מבינים כי ההחלטה על תשלומי הורים – נתונה להורים.

צוות המו”מ שגובש נמצא בתקשורת עם משרדי האוצר, החינוך, ועדת החינוך של הכנסת וגורמים נוספים במעגל מקבלי ההחלטות.

אנחנו ממליצים בשלב זה להעביר את קריאת הפורום להורים – עדיין לא לשלם את הסעיפים שפורסמו בעמוד הפייסבוק של פורום ועדי ההורים היישוביים.

 

 

 

 

זכויות יוצרים
המספר האדום

בדוק גם...

שלושה הרוגים

ציון איננו

קב”ט המועצה לשעבר ציון בר אשר, הלך לעולמו. הלוויתו היום בשעה 17:30 בגדרה בצער. המועצה …

שינוי גודל גופנים