דף הבית > חי מהשטח > גן ילדים > בית כנסת > מקווה   

גן ילדים > בית כנסת > מקווה   

סיפור התגלגלותו של גן פרג למקווה טהרה לגברים

במקביל להקמת בית הספר שלהבות לציבור החרדי, ההחלטה להקצות מבנה ציבור לשימוש ישיבה חרדית וההחלטה להקים בית כנסת נוסף עבור תושבי המושבה הגרמנית, נודע ל’גדרה היום’ כי בימים אלו מקודמת גם בנייתו של מקווה טהרה לגברים ברחוב האורן, רחוב קטן ושקט בגדרה החדשה.

טבילה לשם תוספת רוחנית והטהרות

מנהג הטבילה במקווה הוא מנהג עתיק יומין במסורת היהודית אשר ראשיתו בימי בית המקדש עת הכהנים היו חייבים בהקפדה על טבילה ואסור היה לכלל הגברים להיכנס אליו כשהם טמאים, אלא רק לאחר טבילה במקווה. עם זאת, בימנו, שאנחנו לא נכנסים לבית המקדש, לא מרבים בעלייה להר הבית ולא אוכלים בשר קרבנות או תרומה, גברים אינם מחויבים בטבילה במקווה.

למרות שאין הכרח על פי ההלכה, יש הנוהגים לטבול בימי שישי לכבוד שבת או כעניין של תוספת רוחנית והטהרות. עם זאת, חלק מפוסקי ההלכה סבורים שגם היום גברים חייבים לטבול במקווה בערב שלושת הרגלים, לפני פסח, שבועות וסוכות, וכן בערב יום הכיפורים.

יש איפה לטבול!

לשם כך קיים בגדרה מזה זמן מקווה טהרה לגברים הפועל ברחוב מרבד הקסמים במושבה. מקווה זה פועל בנפרד משתי המקוואות לנשים הפועלים גם הם בשני מוקדים שונים ביישוב (מקווה לילינבלום הוותיק ומקווה יסמין).

אך מסתבר שמקווה גברים אחד אינו מספיק לצרכי כל תושבי גדרה. בנובמבר 2017 החליטה מליאת המועצה על הקמת מקווה גברים נוסף במתחם בית כנסת ‘אהבת עולם’ ברחוב האורן, הלא הוא גן פרג לשעבר.

מגן לבית כנסת

גן פרג הוקם יחד עם הקמתן של שכונות גדרה החדשה הראשונות ושולב בחינוך ילדי השכונה הצבאית הצמודה ושכונות נוספות. עם השנים עלה הצורך על ידי חלק מתושבי המקום לבית כנסת באזור והמועצה נתנה את אישורה להשתמש במבנה שהוקם במקור עבור גן ילדים לטובת התפילה.

ביולי 2017 אישרה מליאת המועצה כחוק את הקצאת המבנה ל-25 שנים לשימושה של עמותת ‘אהבת עולם’ ומאז הוא משמש כבית כנסת שכונתי לצד שני בתי כנסת נוספים הקיימים באזור, חלק מ-43 בתי הכנסת הקיימים בגדרה.

גן פרג לשעבר. בית כנסת אהבת עולם ברחוב האורן

מבית כנסת למקווה

לכאורה, הקמת מקווה גברים באזור על מנת שלא להטריח את התושבים עד לרחוב מרבד קסמים המרוחק הוא שירות מצוין של המועצה לתושביה. יתרה מזאת, בעת אישור הקמת המקווה נסמכה המליאה על מימון המיזם באופן מלא, בהיקף של מעט יותר ממיליון ₪, על תקציבי משרד השיכון כך שאפילו התנגשות תקציבית עם צרכים אחרים לא אותרה בעת אישורו.

עלות זהה לסבסוד צהרונים לכל ילדי גדרה ל-5 שנים

אך בכך לא תמה השתלשלות העניינים. בינואר 2018, חודשיים בלבד לאחר אישור תקציב ההקמה על בסיס תקציבי משרד השיכון לכאורה, הביאה הנהלת המועצה לאישור המליאה שינוי מקורות המימון. במקום משרד השיכון הוחלט על מימון ממקורות קרנות הרשות, כלומר במקום מקווה טהרה לגברים על חשבון המדינה, מקווה טהרה על חשבון התושבים, על חשבון צרכים אחרים. לשם הפורפורציות בסכומים נכון לעמוד על כך שתקציב הקמת המקווה משתווה לתקציב סבסוד הקייטנות לכל ילדי גדרה במשך קדנציה שלמה (תקציב הסבסוד שניתן במהלך 2018 היה 200,000 ₪, תקציב בהיקף זהה למשך 5 שנים משתווה כמעט לתקציב הקמת המקווה).

סדר עדיפות ברור

ושוב עולה, גם כאן, השאלה לגבי השיקולים הקובעים את סדר העדיפות של המועצה. האם נכון יותר לטפל בצרכים של קבוצת אוכלוסייה מצומצמת שיש לה חלופה אחרת, אם כי מעט מרוחקת, מאשר לטפל בצרכיה הבוערים יותר של אוכלוסייה רחבה בגדרה. למועצת גדרה הפתרונים.


בדוק גם...

כמה ארוחות אפשר להכין מכרובית אחת?

עשרות מתנדבים, בהם נוער אינטראקט, חברי תנועת הצופים וחברי תנועת הגדרתים נרתמו אתמול למיזם ‘כרובית’ …

שינוי גודל גופנים