דף הבית > קהילה > נוער > גולשים בטוח

גולשים בטוח

הרצאה בנושא ‘גלישה בטוחה ברשת’ נערכה אתמול בגדרה

בזמן שכותרות העיתונים מלמדות על סכנות שמביאה הרשת ומרחב הסייבר בכלל למטוסים בגישה לנחיתה וכזירת לחימה עתידית ועכשווית בין ארה”ב לאיראן ובכלל חשוב לזכור כי לממד הרשתי יש סכנות הרבה יותר ברורות ומידיות.

בנושא הזה בדיוק התמקדה הרצאתו של יוסי אלקיים, יועץ בכיר במיקרוסופט, אשר הגיע אמש ביוזמתם של מספר תושבי גדרה להרצאה בנושא ‘גלישה בטוחה ברשת’ שהתקיימה בביתה של משפחת איתן.

עשרות תושבי גדרה, הורים לילדים קטנים ומתבגרים, שותפים כולם להורות בעידן האינטרנט באו להקשיב, לפתח מודעות לנושא ולאמץ כלים לשיפור ההתמודדות ההורית עם האחריות על ביטחונם של הילדים במרחבי הרשת המורכבים.

שבוע הלאומי לגלישה בטוחה

בהרצאה נחשף כי העיסוק בתחום הוא עיסוק אינטנסיבי ביותר גם בעולם וגם בישראל. השבוע הלאומי לגלישה בטוחה הוא בבחינת מערך אירועים ופעילויות חינוכיות המתקיימים מדי שנה בכל רחבי הארץ. שבוע זה נערך גם בפברואר השנה בפעם ה 15 והוקדש לנושא: “גם ברשת יש גבול״. שבוע שהתמקד בעידוד התלמידים לפתח “שרירי” בחירה והתנהלות מתוך שיקול דעת, איפוק, אמפתיה, הבנה של מותר/אסור, מתאים/לא מתאים באופן שמותאם למרחב גלישה בטוחה, ובקידום תקשורת בינאישית רגישה, מוגנת ומקרבת, הרואה את העצמי וגם את האחר.

את ההחלטה למקד עיסוק בנושא זה קיבלו גם על רקע העובדה שבשנים האחרונות שיעור ההתאבדויות הוא גבוה ביותר בקרב ילדים בנים 10-13 כאשר חלק מהסיבות הבולטות הן נידוי חברתי המתבטא ומוחרף בשנים אלו דרך פלטפורמות הרשת למינהן.

לוגו שבוע הבטיחות ברשת האחרון

נושא השיימיניג ברשת, שבה יש ילדים המרשים לעצמם לומר דברים בוטים שלא ירשו לעצמם לומר בפניו של מושא השיימינג, הפך מזמן לנושא מרכזי בשיח החברתי של שכבות גיל רבות ואף זכה להיות הנושא המרכזי של פסטיגל הילדים לפני שנים אחדות.

גם בעולם

גם בעולם, יום האינטרנט הבטוח (באנגלית: Safer Internet Day) מופעל על ידי האיחוד האירופי, ארגון Insafe ו־Liberty Global. ביום זה, המתקיים בתחילת חודש פברואר, מתנהלות הרצאות על סכנות האינטרנט והוא עוסק בכלל ממדי הסכנות שברשת, הן אלו הרלוונטיות לילדים והן אלו הייחודיות לעולמם של המבוגרים.

יום הבטיחות ברשת נערך ביוזמה של חברת מיקרוסופט ובשיתוף פעולה של משרד החינוך, משטרת ישראל, איגוד האינטרנט הישראלי, חיל התקשוב, החברה למתנ”סים, וחברות מחשוב ותוכנה מסחריות. הדרכות מועברות בבתי הספר ובמתנ”סים על ידי מורים, שוטרים, חיילים ומומחים שונים.

לא עוזבים ידיים גם בימים קשים

אחד הטיפים הפרקטיים שניתנו בהרצאה היה הוספת ה’כפתור האדום’ לדפדפן של הילדים, יישומון פשוט המאפשר לילדים לדווח באופן פשוט מאוד על הטרדות או אלימות ברשת. את היישומון ניתן למצוא כאן.

בשנה האחרונה הושק גם המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת. מערך אזרחי-משטרתי ייחודי בארץ ובעולם המשלב את מישור האכיפה החוקית עם המישור הטיפולי והחינוכי על מנת לייצר סביבה בטוחה עבור ילדים ובני נוער במרחב המקוון. במטה פועלים זה לצד זה שוטרים ונציגי המשרד לביטחון הפנים, משרד החינוך, משרד הבריאות, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ומשרד המשפטים – פרקליטות המדינה במטרה משותפת למנוע אלימות ופשיעה ברשת.

לפרטים ניתן לגלוש למוקד 105 ברשת או פשוט לחייג 105.

הגם שההרצאה התקיימה חודשים אחרי המיקוד הארצי השנתי סביב יום הבטיחות לגלישה בטוחה, הנושא תמיד רלוונטי והמרצה הבטיח שיענה בחיוב לכל הזמנה להגיע ולדבר בפני ילדים או הורים בתחום חשוב זה. בעתיד מתוכננת הקמת קבוצה של הורים מתנדבים בהנחיית יוסי אלקיים להרצות בבתי הספר בגדרה.

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

חקירת חצות

משק קירשנר נסגר לפעילות היום לאחר שביום חמישי בלילה נעצר בעל המקום לחקירה לילית בתחנת …

שינוי גודל גופנים