דף הבית > גדרה השבוע > גדרה השנה – יומן השנה של גדרה היום

גדרה השנה – יומן השנה של גדרה היום

סיכום תמציתי של כל מה שקרה כאן במהלך שנת תשע”ט

שנת הקלפי

לא פחות מ-3 פעמים הלכנו השנה לקלפי. בכל הפעמים תושבי גדרה התייצבו באחוזי הצבעה גבוהים מהממוצע הארצי והפגינו מעורבות דמוקרטית ראויה.

בבחירות המוניציפאליות, אשר התקיימו באוקטובר האחרון, זכה ראש המועצה לקדנציה נוספת, לא לפני שנאבק במועמד תנועת הגדרתים, עו”ד סהר פינטו, בקמפיין ארוך ורווי תהפוכות. למועצה הכניס ראש המועצה 4 נציגים בלבד בעוד תנועת הגדרתים שמרה על חמשת הנציגים במליאה.

בבחירות הכלליות התייצבנו פעמיים לקלפיות. המגמות הכלליות בציבור הרחב השתקפו גם בגדרה. המושבה, אשר באופן מסורתי הצביעה ברובה לליכוד ומפלגות הימין, הלכה יותר ויותר למרכז המפה הפוליטית. בבחירות האחרונות חיזקה ‘כחול לבן’ את ההובלה שלה בקרב תושבי גדרה וישראל ביתנו הכפילה את התמיכה בה בגדרה פי 2.5. זאת למרות שדווקא לשורות מועמדי הליכוד לכנסת הצטרף תושב גדרה, איציק סבג.

מושבה במרכז. סיכום תוצאות הבחירות האחרונות בחלוקה לגושים מקרב תושבי גדרה

שנת מחאות

שנת תשע”ט התאפיינה בגלי מחאה ציבוריים אשר הוציאו תושבים רבים לרחובות.

גל ההפגנות המשמעותי ביותר היה כמובן גל מחאת הישראלים יוצאי אתיופיה, אשר יצאו למחות על היחס המשטרתי כלפי בני הקהילה לאחר מותו מירי שוטר של סלומון טקה ז”ל.

תושבי גדרה השתתפו גם במחאות הארציות במסגרת המאבק על אופייה הדמוקרטי של המדינה ובמסגרת הפגנות של עובדי ההוראה על תנאי העסקתם שאורגנו בתל אביב לקראת פתיחת שנת הלימודים.

גם מחאת ההורים על חוסר הפיקוח של המדינה על המתרחש בפעוטונים, מחאה אשר הוצתה על רקע פרשת הגננת המתעללת, הגיעה לגדרה עת עשרות הורים הפגינו הזדהות בנושא בהפגנה שאורגנה בגן 7.

אפילו מחאת לוחמי האש, הנמצאים בסכסוך עבודה עם הנהלת הכבאות, הגיעה לגדרה כאשר הפגת לוחמי אש אורגנה מול ביתו של נציב הכבאות, דדי שמחי, המתגורר בגדרה.

מחאה מתפרצת. נציגי המוחחים מקרב קהילת יוצאי אתיופיה מול הכנסת

מנהלי המושבה

לאחר תקופה ממושכת מאוד הצליח ראש המועצה להקים קואליציה על בסיס הסכמים עם שותפו החדש סהר רווח מסיעת ‘גדרה מתחדשת’ ושותפיו הוותיקים עו”ד יקותיאל תנעמי וציון ידעי.

המועצה חידשה את עבודת הועדות השונות ומתפארת בהצלחות ובהיותה של המושבה מובילה באיכות החיים. מליאת המועצה התכנסה לאורך השנה מספר פעמים, בכינוסים שגם השנה התאפיינו במחלוקות עמוקות בין שמונת חברי הקואליציה לבין שבעת חברי האופוזיציה.

דני דורון פורש

בתוך גל מתמשך של התפטרויות בכירים במועצת גדרה, דני דורון, סגנו והאיש הקרוב ביותר לראש המועצה ב-11 השנים האחרונות, החליט במפתיע להתפטר מכל תפקידיו ולפרוש ממועצת המושבה. עד היום, 4 חודשים אחרי, לא ידועים הפרטים מאחורי ההחלטה המפתיעה של דורון. במקומו של דורון נכנסה למועצה גילי אפטר אילון אשר התמנתה למחזיקת תיק הנוער ותנועות הנוער.

התפטרות סנסציונית. סגן ראש המועצה לשעבר דני דורון

סדר עדיפויות ברור

אין בנמצא שום מקום בו ניתן לקרוא את סדר העדיפות לפיו מתנהלת המושבה אבל בהחלט ניתן ללמוד על סדר עדיפות זה מהתבוננות על חלק מההחלטות שהתקבלו כאן השנה:

סדר עדיפות ברור? ראש המועצה גמליאל

החוק הוא רק המלצה

הרחק מהעין הציבורית המשיכה להתקיים בגדרה התנהלות בסתירה לחוק שמעת לעת, בעזרת הפרקליטות ובתי המשפט, זכינו להציץ בה בכמה נקודות:

נראה שגם השנה יסתכם סעיף הוצאות המשפט של המועצה בסכום משמעותי וגדול מידי.

נאשם בסחיטה באיומים. הסגן המיועד ידעי

שנת חינוך

המושבה ממשיכה להתגאות באחוזי הבגרות המרשימים ביישוב. 95.8% נרשמו בשנה האחרונה בבתי הספר התיכוניים אשר ניהולם הופרט כולו לניהול על ידי רשת דרכא. על ההצלחות בבגרות העיבה השנה פרשת ההכנה לבגרות בתיכון רמון אשר במסגרתה הגיעו ההורים המוחים לשיחה וסיכומים עם הנהלת התיכון ואגף החינוך היישובי.

הנהלת מערכת החינוך התרעננה השנה ב-3 בתי ספר עם החלפתן של 3 מנהלות במנהלים חדשים.

משרד החינוך המשיך לקדם את תשתיות בתי הספר במושבה בהתאם לגדילה בתושבים בה צפויה גדילה משמעותית עם חניכתה הצפויה של שכונת גולדה מאיר. בית הספר שלהבות חב”ד עבר למשכנו החדש בגדרה הצעירה, במקומו במבנה ברחוב גד נכנס בית הספר תלמוד תורה. בית הספר קשת אשר נפתח לפני שנים מספר ממשיך לצמוח עם אגפים נוספים הנמצאים בבנייה ובית הספר התיכון החדש הנבנה באזור גדרה הצעירה צפוי להיפתח בתחילת שנת הלימודים תשפ”א.

95.8%. התוצאות המרשימות של הזכאות לבגרות בגדרה

שנת קהילה מחבקת

גם השנה התאפיינה גדרה בקהילתיות המשמעותית הקיימת בחלק ניכר מקהילות המושבה.

תושבים רבים נרתמו לפעילויות השונות למען נזקקים, צעדו בצעדת ערן והגיעו לצפות בתערוכת האופנה של מקבלי השירות במפעל המוגן. המועצה נתנה חסות ליום כיף לילדים מיוחדים בבריכת גדרה.

היוזמות של העץ הנדיב המשיכו לתרום לקהילה ויוזמה חדשה יצא לדרך עת המסע הראשון של תושבי גדרה לפולין הושלם בהצלחה ובהתרגשות.

“מסע חובה לכל ישראלי”. בוגרי המחזור הראשון של מסעות תושבי גדרה לפולין

שנת הטאקוואנדו בספורט

אגודות הכדורגל והכדורסל בגדרה המשיכו, כראוי לענפי הספורט הפופולאריים בארץ, להוביל בכמות החוגים והמתאמנים. קבוצות הקטרגל של גדרה כיכבו העונה בליגת א.י.פ.ל וגולת הכותרת בכדורגל היתה גם השנה טורניר הקטרגל שכונות אשר קיימה המועצה. הצ’ופר בענף הכדורגל הגיע בהפתעה – קבוצת הפועל גדרה עלתה לליגה ב’ בזכות פרישתה מהליגה של הפועל ירושלים.

מעל לכל הענפים הקבוצתיים האפילו השנה ההישגים באתלטיקה ובטאקוואנדו. שחר אתגר זכתה ברצף הצלחות בארץ ובעולם בריצות ארוכות ואבישג סמברג הובילה את לוחמי הטאקוואנדו של מועדון שרעבי אומנויות לחימה והתקדמה צעד אחר צעד בדרך לטוקיו.

גם חובבי הריצה המשיכו להתמיד במושבה. עוד ועוד קבוצות ריצה נפתחו ועוד ועוד מתאמנים החלו להשכים קום לריצות הבוקר. רבים מהחובבים השתתפו גם השנה במרוץ גדרה אשר התקיים בפעם השנייה וממתינים למרוץ השלישי המתוכנן להתקיים בדצמבר הקרוב.

מדליה אחרי מדליה. אבישג סמברג עם הארד על המזרן בוורשה

שנת מורשת בתרבות

בתחום התרבות התאפיינה השנה האחרונה בציון 70 שנה לעליית תימן למושבה. שורה של זמרים, בני העדה, בינהם חיים משה ואבנר גדסי, התייצבו בגדרה וזמרי נוספים, כולל מרגלית צנעני, עוד מתוכננים בחודשים הקרובים. גולת הכותרת בחגיגות היתה העלאתו לבימה של המחזמר ‘אהבת הדסה’ אשר זכה לשבחים רבים.

באופן שהשתלב יפה עם זיכרונות עולי תימן הופקה תערוכת צילומים ‘צלם המושבה’ במרכז אופק אשר מתעדת את המושבה בשנות ה-50 וה-60 דרך עדשת המצלמה של צבי שוסטר ז”ל. התערוכה עדיין פתוחה לבאי מרכז אופק.

בכירת האמנים שהגיעו להופיע בגדרה השנה היתה שירי מימון אשר הגיעה להופעה באודיטוריום רמון במסגרת אירועי ט”ו באב.

צילומה של תקופה. מתוך תערוכת צלם המושבה במרכז אופק

שנת האטה בתשתיות

אחרי ריכוז מאמץ בולט לעין בתשתיות המושבה במהלך שנת הבחירות התאפיינה השנה האחרונה בשיפוץ ופיתוח תשתיות מועט יחסית. רחוב גמליאל בצפון המושבה שופץ, רחוב פינס נמצא בשיפוצים ורחוב הגליל, הרחוב המרכזי של שכונת נחלים ב’ החל בפיתוח לאחר שחלק ניכר מתושבי השכונה כבר אכלסו את בתיהם החדשים.

הספורטק ופארק השעשועים במרכזה של שכונת גולדה מאיר, השכונה שבנייתה קודמה בעיקר במסגרת פרויקט מחיר למשתכן של משרדי האוצר והשיכון, נחנך וזוכה לשבחים מהתושבים המשתמשים במתקנים.

אבן פינה הונחה לפיתוח שכונה נוספת במתחם 584, שכונה הצופה מעבר לכביש 7 על המתחם בו יקום אזור התעשייה של גדרה, אזור שקודם השנה במכרז לרכישת השטחים אך טרם נרשמה פעילות בשטח להקמתו.

ההבטחה להקמתו של בית תרבות בבית רחל בתוך שנתיים התפוגגה עם ההחלטה להעתיק את בית התרבות למקום אחר, ההחלטה לשנות את ייעוד בית רחל לבית יד לבנים ולאחר מכן לשנותו שוב לבית תשושי נפש.

כל הרחובות על שם נשים. הכרזה שפרסמנו לרגל ההחלטה על שם השכונה החדשה כשכונת ‘גולדה מאיר’

מושבת תנועות הנוער

גם השנה המשיכו תנועות הנוער להיות אבן שואבת לילדים ולנוער בגדרה. לא פחות מ-6 תנועות נוער שונות פועלות בגדרה. תנועת מכבי צעיר ציינה השנה 82 שנות פעילות ולצידה פועלים שבט שחר של תנועת הצופים, תנועת הנוער העובד והלומד, תנועת בני עקיבא, תנועת עזרא ותנועת אינטראקט – תנועת הנוער של מועדון רוטרי.

על פעילות התנועות העיב הצמצום בתקציב תנועות הנוער עליו החליטה המועצה והעדר התשתית של תנועת הנוער העובד והלומד אשר נואשה מקבלת תמיכה ויצאה בעצומה ציבורית לגיוס תמיכה על מנת לקבל את תמיכת הרשויות במענה לצורך במבנה.

6 תנועות נוער בכל רחבי המושבה. צופי שבט שחר

את פחות יפה כשאת לא נקייה

אחרי שנה שבה הייתה הקפדה יתרה על ניקיון וגינון במושבה, חזרו הטענות הרבות של תושבים על רמת הניקיון והאחזקה הירודה של היישוב. יוזמות רבות של תושבים התעוררו על מנת לקחת את הניקיון לידיים, המועצה הכריזה על אכיפה מוגברת של תקנות הניקיון השונות והחליפה קבלני גינון. נותר לקוות לשנת תש”פ נקייה יותר במושבה.

תלונות חוזרות ונשנות. תמונת אילוסטרציה

שתהיה שנת בשורות טובות!

 

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

כשמיכאל פגש את יובי

נפגשים בבית הנשיא

מיכאל בן שיטרית ויובי תשומה כ”ץ נפגשו בבית הנשיא בערב לכבוד פורום 929, פורום לימוד …

שינוי גודל גופנים