דף הבית > חי מהשטח > גדרה בחמישייה הפותחת

גדרה בחמישייה הפותחת

לקראת חלוקת תלושי הארנונה לשנת 2020 ערוץ 13 סקר אתמול את הרשויות המובילות בשיעור עליית הארנונה

משרד הפנים החליט על העלאה גבוהה של הארנונה לשנת 2020 – 2.58% לכל היישובים בהתאם לעליית המדדים, העלייה הגבוהה בשנים האחרונות.

למרות זאת, בגדרה לא הסתפקו בכך, ביקשו וקיבלו אישור של שר הפנים של ממשלת המעבר, אריה דרעי, להעלות את הארנונה ב-4% נוספים. אתמול שוב התברר שעלייה זו אינה רק חריגה באופן המחייב תהליך ייחודי מול משרד הפנים אלא היא חריגה בשיעורה מול כל יישובי המדינה.

בטופ הארצי

על פי כתבת ערוץ 13 רק 4 יישובים במדינה העלו את הארנונה בשיעורים גבוהים יותר:

  • גדרה – 4%
  • צפת – 4.5%
  • טירת הכרמל – 4.8%
  • בית אריה – 4.8%
  • כפר תבור – 4.8%

מנגד יש רשויות, כגון הוד השרון, שבהן החליטו לוותר אפילו על עליית המדדים של הארנונה ולהקפיא את שיעור הארנונה מ 2019 ל 2020.

לצפייה בכתבת ערוץ 13 – לחץ כאן או על התמונה.

ומה עושים עם הכסף

מעיון ברשימת הסעיפים שתוקצבו בכספי הארנונה המוגדלת ניתן לקבל תמונה על סדר העדיפויות של המועצה. בכספי המס המוגדל הספיקו במליאת המועצה כבר לאשר משרת עוזרת אישית נוספת ללשכת מנכ”ל המועצה ולתקצב במעל ל-900 אלף ₪ את תגבור התקצוב של המועצה הדתית במושבה.

עוד לפני הכתבה האחרונה התכנית להעלאת הארנונה החריגה עורר גל מחאות רחב במושבה, גל שהרשות המקומית לא התעלמה ממנו וכינסה את עובדי המועצה לערב שבו ניסתה להסביר ולשכנע ששיעור הארנונה בגדרה נמוך מידי ביחס לשיעור הנכון לתושבי המושבה.

כמעט 2 מיליון ש”ח נוספים מהתושבים. רשימת הסעיפים שהוכנסו לתקציב כנגד העלאת הארנונה

עתירה לבג”צ

גם ברמה הארצית הבלגן סביב שיעורי הארנונה גורר מחאות. לפני כ-3 שבועות עתרה תנועת אומ”ץ לבג״צ נגד הממשלה להוצאת צו ביניים למניעת העלאת הארנונה המתוכננת בנושא המצב הכאוטי השורר בתחום הארנונה

לטענת אומ״ץ, העתירה באה לאחר שבמשך 13 שנה התחייבה הממשלה לתקן את העוול הנורא שבקביעת דרגות הארנונה וסיווגיהן באופן שכל רשות קובעת קריטריונים שונים ובכך מקפחת מגזרים שונים  דבר היוצר חוסר אחידות בין הרשויות.

מחאות לחוד, תלושים לחוד

כפי שאנו צפויים לגלות בתיבת הדואר עם חלוקתו של תלוש הארנונה לשנת 2020, המחאות לא עזרו והמועצה הצליחה לשכנע את שר הפנים לאשר דווקא לגדרה את העלאת הארנונה החריגה.

בשורה קטנה נרשמה כאשר הכנסת חייבה את המועצה להחזיר חיובי יתר שנגבו כנגד ארנונה על הפרגולות. מי שטרם הגיש בקשה להחזר יכול עדיין לבקש ולקבל את כספו בחזרה.

 

בדוק גם...

ולהלן התוצאות

שבועיים בדיוק לבחירות – תוצאות המשאל בקרב הבוחרים בגדרה מתפרסמות לאורך השבוע האחרון הצבעתם, קוראי …

שינוי גודל גופנים