דף הבית > פוליטיקה > גאולת אדמות גדרה מתחדשת

גאולת אדמות גדרה מתחדשת

תופעת רכישת הקרקעות סביב גדרה והקמת מאחזים מדאיגה את חקלאי ותושבי האזור ומניעה לפעולה מחדש גורמי התיישבות ואכיפה.

מוזמנים להצטרף בקליק לקבוצה ולהיות תמיד הראשונים לדעת!

בשנתיים האחרונות מוקמת רשת מאחזים בדואים באיזור רחובות-גדרה תוך רכישת אדמות של חקלאים יהודים ובנייה לכאורה של מתחמי מגורים מתחת לחממות.

התופעה המדאיגה הביאה לכינוס חירום של חקלאי בית אלעזרי ביום חמישי האחרון.  בכנס שמעו המשתתפים את הרצאה המרתקת של ד”ר יועז הנדל, עיתונאי בכיר וראש המכון לאסטרטגיה ציונית בנושא תופעת ההשתלטות על הקרקעות מההיבט ההיסטורי והנקודתי ועד ההיבט האקטואלי-מדיני.

לפני ההרצאה הציג ראש המועצה ברנר את פירוט הצעדים שהמועצה נוקטת לבלימת התופעה בשטחי ברנר והסביבה.

בפאנל האורחים נכחו השתתפו אלכס חפץ, מנכ”ל חברת הימנותא, ראש המועצה האזורית ברנר דורון שידלוב, מפקד תחנת משטרת יבנה, ועמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים בדרום ובשפלה.

בלטו בהיעדרם נציגי מועצת גדרה אשר בתחומה הצפוני והמערבי מתרחשת תופעת הציונות ההפוכה כפי שכינה אותה ד”ר הנדל בטור שכתב השבת.

אחד מיעדיו הבולטים של המפעל הציוני בטרם הכרזת המדינה היה גאולת קרקע בידי קרנות ואנשים פרטיים לטובת התיישבות והכנה לקראת הריבונות.

בסוף המאה ה 19 החלו לפעול בארץ מספר גופים ברכישת קרקעות לצורך עלייתם של בני העלייה הראשונה, את אדמות עיבדו המתיישבים החלוצים לטובת חקלאות מקומית.

רכישת הקרקעות בידי גורמי התיישבות בימים אלה מתרכזת באיזורים המאויימים וסביבותיהם היוצאים בקול קורא לאיתור בעלי קרקעות נוספים.

רותם דרור, זכיינית ‘אנגלו-סכסון גדרה’: אנו נמצאים בימים אלה בעיצומה של מכירת עשרות דונמים של קרקעות חקלאיות השייכות לתושבי חוץ לבין גורמי התיישבות. כמו כן, עוסקים באיתור בעלים נוספים וקוראים לבעלי אדמות חקלאיות לפנות אלינו לבחינת מכירתן.

עו”ד סהר פינטו, יו”ר תנועת גדרתים: “מדובר בבעיה אמיתית שדורשת טיפול שורש באומץ ובנחישות. מסיור שערכתי בשטח עולה בבירור שקרקעות רבות נרכשו שלא למטרות חקלאיות, ומוקמים עליהן מבנים בלתי חוקיים. המשך עצימת עיניים לא תעלים את הבעיה, אלא רק תחמיר אותה. על הרשות והועדה לפעול לאכיפת דיני התכנון והבניה, ובדרך זו לבלום את ההשתלטות על הקרקעות והבניה הבלתי חוקית בהן.”

בדוק גם...

תמיכה מתחת לקו האדום

חלוקת כספי התמיכות של המועצה בעמותות הספורט תאושר בישיבת מליאת המועצה הקרובה. תמיכה שמגיעה מאוחר …

שינוי גודל גופנים