דף הבית > חינוך > בצו שופט – הסתיימה שנת הלימודים

בצו שופט – הסתיימה שנת הלימודים

תיכוני גדרה לא ימשיכו את הלימודים 9 ימים נוספים. בית המשפט הכריע על סיום שנת הלימודים ללא הארכות בכל בתי הספר

בשורה חשובה מאוד לקראת כניסת השבת למורים, תלמידים והורים. בית המשפט הכריע – מורי ישראל לא ילמדו תחת צווי מניעה.

בעיתוי תמוה ביותר, אחרי ששערי בתי הספר כבר ננעלו, מסיבות סיום השנה כבר החלו ואפילו הרונדו בגדרה כבר הגיע לנקודת הסיום שלו בחוף אשדוד, הכריע לפני שעה קלה בית המשפט בסוגיה שנמשכה ימים ארוכים.

בניגוד לעמדת שר החינוך גלנט וממשלת ישראל, החליטו השופטים שלא לקבל את צווי המניעה. המשמעות בתי הספר בהם מלמדים המורים המאורגנים במסגרת ארגון המורים, בעיקר תיכונים וחטיבות ביניים, לא ילמדו 9 ימים נוספים. שנת הלימודים המוזרה ביותר שהיתה כאן הסתיימה.

סיימו סופית. בית הספר רמון במושבה

גם בתי הספר היסודיים לא יאריכו את השנה

הגנים ובתי הספר היסודיים יסיימו את פעילותם בסוף חודש יוני, גם הם בעיתוי הרגיל כבכל שנה ללא הארכה בשל משבר הקורונה, זאת למרות סיכומים מוקדמים של משרד החינוך עם הסתדרות המורים על הארכה של 13 ימים נוספים והתארגנות של בתי הספר היסודיים לסיום הלימודים וחלוקת תעודות רק באמצע יולי.

ביטול הארכת שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים הוא פועל יוצא מיידי של החלטת בית המשפט לאור סיכום מוקדם של הסתדרות המורים עם המדינה שאם לא תוארך שנת הלימודים בכיתות י’, לא תוארך גם בשנת הלימודים בכיתות א’ עד ט’.

בנימוקי השופטים להחלטה נכתב כי “איננו מביעים כל עמדה בנוגע להשלכות החלטה זו על מחויבות הסתדרות המורים לפעול בהתאם להסכמות בינה לבין המדינה. בהיעדר מקור נורמטיבי לחייב את הארכת שנת הלימודים לכיתות י’ בהתאם למתווה הסתדרות המורים אין בידי בית הדין להיעתר למתן הסעד המבוקש, רק בשל ההשלכות האפשריות שניתנות לפתרון בדרכים אחרות”.

שר החינוך גלנט, אשר הבין כי הובס על ידי ארגוני המורים, הודיע כי הגנים ושכבות א’-ד’ בבתי הספר היסודיים ימשיכו לפעול במסגרת תכנית “בתי הספר של החופש הגדול”, עד ה-6 באוגוסט.

“תודה על שהייתם עוגן”

יו”ר הסתדרות המורים יפה בן דוד פרסמה עדכון לכל המורים והמורות וכתבה:

“עובדות ועובדי הוראה יקרים, בעקבות החלטת בית הדין הארצי ולאור ההסכם שנחתם בין המדינה לבין הסתדרות המורים בחודש אפריל, אני מבהירה כי הלימודים בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות בשירות המדינה, יסתיימו ביום 20.6.20 ובגני הילדים ובבתי הספר היסודיים ביום 30.6.20.

על פי פסיקת בית הדין רק הסתדרות המורים רשאית להנחות את מורי חטיבות הביניים כיצד לנהוג.
ההסכם שנחתם, עיגן תשלום שכר מלא של כלל עובדי ההוראה בשירות המדינה וקיבע את עיקרון השוויון במערכת החינוך.
עם סיום שנת הלימודים בחטיבות הביניים, אני מאחלת לכם ולבני ביתכם חופשה נעימה.
אני רוצה להודות לכם על עבודתכם המסורה בתקופה הכה מורכבת שעברנו.
לא רק לימדתם, הייתם עוגן למשפחות ולתלמידים, קשר ונוכחות משמעותית עבור בתים רבים בישראל. זה לא מובן מאליו ועל כך מגיעה לכם תודה גדולה.”

“הניצחון הוא שלנו”

גם רן ארז, יו”ר ארגון המורים פרסם הודעה מטעמו בה כתב:
“חברות וחברים יקרים,
בית הדין הארצי לעבודה פסק לטובתנו ודחה את עתירת משרדי החינוך, האוצר, והשלטון המקומי להאריך את שנת הלימודים בכיתות י’.
אנחנו דרשנו ונאבקנו על כך שגם בחטיבות הביניים מורי ז׳ ח׳ ט׳, לא יצטרכו להאריך את שנת הלימודים. אך בית הדין קבל את עמדת המדינה לפיה ההסכם שנעשה עם הסתדרות המורים מחייב, ולכן אין להענות לדרישת ארגון המורים.
ההישג של הארגון, למרות שמדובר רק על כתות י’ למעשה פתר גם את הבעיה של מורי חטיבות הביניים, כפי שביקשנו.
זאת, משום שתוספת הימים עליה החליטה הסתדרות המורים יחד עם המדינה בחטיבות הביניים, מותנית בתוספת ימים בכיתות י’.
הואיל והצלחנו למנוע את תוספת ימי העבודה לכתות י’, אין מנוס להסתדרות המורים אלא לבטל את תוספת ימי הלימודים גם למורי חטיבות הביניים.
לכן הנצחון שלנו הוא נצחון גם למורי חטיבות הביניים. נמשיך לעמוד לצדכם מורי חטיבות הביניים. מקומכם עמנו, משפחת המורים העל יסודיים.”

בדוק גם...

לידה בזמן קורונה

רצף התחלואה בקרב נשים בהיריון מדאיג את היולדות. כנס הריון ולידה של המרכז הרפואי קפלן …

שינוי גודל גופנים