דף הבית > קורונה > אנרכיה בביל”ו סנטר

אנרכיה בביל”ו סנטר

למרות המלצות פרופ’ גמזו והכנסת הממשלה לא תיקנה את הנחיות סגירת המסחר לשבת. בביל”ו סנטר החליטו לפתוח ולא להישמע להוראות השוטרים שנשלחו לאכוף את צווי הסגירה

בשל התרומה המיוחסת בממשלה למסחר בחנויות לתחלואת הקורונה החליטה הממשלה לאסור על מסחר בשבתות. בעלי החנויות, אשר יחד עם גורמי מקצוע שונים מתקשים לראות את ההיגיון שבהנחיה, מאיימים מזה מספר ימים לפתוח את העסקים למרות ההנחיות.

חוזה חדש עם הציבור?

עם מינויו של ממונה הקורונה הלאומי, הפרופ’ רוני גמזו, הבטיח גמזו שיופסקו ההוראות שאין בהן היגיון כדי לתמוך “חוזה חדש עם האזרחים”. על פי ההתנהלות השבוע שהגיעה לשיאה היום החוזה החדש טרם נחתם או כבר הופר.

בהודעה שבה התייחס לאיומי בעלי העסקים לפתוח את החנויות למרות הנחיות הממשלה כתב אתמול: “בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק. בקשות אלו בחלקן הגדול הן נכונות ומוצדקות. יחד עם זאת, הרצון האמיתי לסייע ולבצע את התיקונים והשינויים הנדרשים אינו יכול להתממש בצורה של החלטות נמהרות ומידיות”.

לא מעט אירועי חשיפה במקום. מפת ביל”ו סנטר במפת הקורונה של משרד הבריאות. היום

בעבר כבר התפרסם כי מרכזי הקניות הם מקומות שהם מתרחשים אירועי חשיפה רבים לקורונה אך לא ברור האם מתרחשות במקום הרבה הדבקות מאחר ומרבית המקומות שומרים על תקנות המסיכות והריחוק החברתי כנדרש כדי למנוע הדבקה.

גם שאשא ביטון לא הצליחה הפעם לעצור

גם יו”ר ועדת הקורונה, שהשבוע הוחלט בליכוד על פיטוריה מהתפקיד, ח”כ יפעת שאשא ביטון, פנתה שלשום לראש הממשלה בבקשה לבטל את ההגבלות על המסחר: “יש תמימות דעים שהסגר המסחרי אינו נחוץ בסופ”ש, אנא בטל אותו לאלתר. וועדת הקורונה המליצה כבר בשבוע שעבר להימנע מסגר בסופי השבוע ולאפשר פעילות מלאה על פי ההנחיות וההגבלות”.

אנרכיה בין מדפי הבגדים

למרות כלל הפניות מציבור בעלי העסקים ומהכנסת לא מצאה לנכון הממשלה להשלים את הדיון בנושא לפני השבת ודיון בעניין נקבע ליום שני הקרוב. התוצאה – אנרכיה. בעלי העסקים פותחים חנויות, שוטרים נבוכים נשלחים לממש את צו הסגירה ללא יכולת לנמק את ההיגיון שמאחוריו והציבור מבולבל.

הבוקר (שבת) מימשו חלק מהחנויות את איומיהן ופתחו את שעריהן ללקוחות למרות האיסור. מוכרים במרכז הקניות ביל”ו סנטר: “לא מסוגלים להישאר בבית”. מאות לקוחות הגיעו לרכוש במתחם ולתמוך בחנויות.

“רק עושה את העבודה שלי”

גם מנהלי המשמרת בחנויות וגם השוטרים שנשלחו לסגור אותן טענו זה באוזני זה כי הם “רק עושים את העבודה שלהם”.

כמה שעות לאחר פתיחת החנויות, הגיע כוח משטרה מתחנת רחובות למקום, עבר מחנות לחנות, ודרש לסגור את החנויות. “אני צריך לבצע את העבודה שלי.” צוטט אחד השוטרים שהגיע למקום, “החליטו מלמעלה שהמקום צריך להימצא סגור. לי אין שיקול דעת חוץ מלאכוף את העניין הזה”. על פי הידוע השוטרים לא חילקו דו”חות אלא אזהרות בלבד.

מרבית החנויות שהוזהרו על ידי השוטרים החליטו להשאיר את החנויות פתוחות למרות ההבנה המלאה שהם בהפרה של הצוים בנושא.

“מדובר בניסיון של החרדים לנצל את חולשת רוה”מ”

אייל פישמן, מבעלי פישמן רשתות, הגיע לביל”ו סנטר ואמר לN12:

“אני לא רואה שום סיבה לסגור חנויות שמקדם ההדבקה שלהן הוא הנמוך ביותר. בלי קשר לזה שכולם יודעים שמקדם ההדבקה במסחר הוא הנמוך ביותר. חדרי כושר, מסעדות, ים – הכל עובד. סוגרים רק חנויות בשבת. בסה”כ מדובר פה על ניסיון של החרדים לנצל את המצב ואת חולשת רה”מ כדי לסגור עסקים בשבת”.

לא ברור כיום האם מגמת התחלואה בקורונה בכיוון של בלימה או לא, מה שברור מאוד נוכח הבלגן בהנחיות ובאכיפתן הוא שלממונה הקורונה החדש יש הרבה מאוד עבודה עד שנגיע לנקודה שבה נוכל לבשר על חוזה חדש ויציב בין הממשלה לבין האזרחים.

 


בדוק גם...

הקומונה של גדרה

מחזור נוסף, 17 במספר, של קומונת הצופים בגדרה מסיים בימים אלו את המשמרת שלו ומתפזר …

שינוי גודל גופנים