דף הבית > חי מהשטח > “אני נלחם על הילדים שלי”

“אני נלחם על הילדים שלי”

אמרה דסטה, מהורי התלמידים בבית הספר רימונים, על המאבק הציבורי בעקבות פרשת ‘הענישה הבלתי נתפסת’

“כשהייתי ילד שאלתי את אמא למה אבא לא מצטרף אלינו לארוחת הערב” משתף אותנו אמרה (אמיר) דסטה, תושב גדרה ואב לארבעה ” ‘אבא שלך נמצא עכשיו בעמדת השמירה, שומר עלינו כדי שנוכל לאכול ארוחת ערב יחד גם מחר’ היא ענתה לי”.

זיכרון הזה, מילדותו באתיופיה, לא עוזב את אמרה ובמידה רבה מעצב את ההתנהלות שלו אל מול המקרה אליו נחשף בבית הספר רימונים לפני מספר שבועות. “אני נלחם על הילדים שלי כמו שאבא שלי נלחם עלי.” הוא מספר לנו השבוע “אם לא אלחם עליהם מה אוכל לענות לילדים שלי ששואלים אותי שאלות קשות?”

“אני לא ישן מאז האירוע”

אמרה דסטה הוא תושב שכונת אחוזת גדרה, איש קבע בשירות בתי הסוהר ואב גאה לארבעה בנים, שניים מהם למדו ולומדים בבית הספר רימונים.

את האירוע האחרון עם התלמיד בבית הספר בו לומדים ילדיו מגדיר דסטה כאירוע ששבר את גב הגמל. “יש כאן זלזול ועזות מצח, כשאני רואה איך מתנהל ראש המועצה במקרים שונים בהם מעורבים תושבים מקרב הקהילה זה פשוט בלתי נסבל.”

“אני לא ישן מאז האירוע ברימונים” משתף אותנו אמרה “אירועים שיש בהם חשד לגזענות קורים לצערי כל הזמן. כשזה קורה במקום רחוק אז זה מפריע ברמה מסוימת אבל לא מוציא אותך משלוותך, אבל כשזה קורה בבית ספר של הילדים שלך אז אי אפשר לעבור לסדר היום. איך זה יכול להיות?”

“לא ישן מאז האירוע”. מתוך הכתבה שחשפה את מקרה הענישה המטריד

“זו לא הפעם הראשונה”

לאמרה ביקורת חריפה על רקע האירוע בעיקר על התנהלות ראש המועצה “זו לא הפעם הראשונה שאני נתקל בהתנהלות מזלזלת ומקוממת מצד ראש המועצה” מספר לנו אמרה המתגורר בגדרה מאז 2004 “את המגרש של קבוצת הכדורגל נשרים גדרה בעמק הנשר, קבוצה שהוקמה למען מלחמה באלימות ובאלכוהול וזכתה להישגים מרשימים, מחקו לנו ללא התראה מוקדמת וללא כל הסבר או תחליף, כהיה גל של פריצות בשכונה שלי הגיע ראש המועצה אבל לא הביא איתו שום פתרון וכשהגיעו אליו טענות על הזנחת ה’חצר האחורית’ של גדרה הוא רק ידע להצהיר ש’את רוב הבעיות הם מייצרים בעצמם’.”

הפגישה שלא התקיימה

בשבוע שעבר דווח שראש המועצה סירב לקבל קבוצת הורים שהגיעה לפגישה מתוכננת עימו על רקע האירוע ברימונים. אמרה מספר לנו על השתלשלות האירועים מאחורי הפגישה שלא התקיימה.

“התארגנו בשבוע שעבר כמה חבר’ה, רובנו הורים לילדים ברימונים, כולל המשפחה של הילד באירוע ובשיתוף יאיו אברהם, פעיל חברתי מוכר מרחובות שהגיע לסייע. את הפגישה קיימנו עם אסף דרבה. הייתה פגישה מרתקת, דיברנו על איך קרה שהתאפשר האירוע, איפה נכשלנו ואיך אנחנו כקהילה יכולים לעזור גם במקרה של משפחה עם קשיי שפה.”

“יום אחרי הפגישה עדכן אותנו אסף שארגן לקבוצה פגישה עם ראש המועצה ומנהלת אגף החינוך.” נזכר דרבה “צריך להבין, האירוע הנקודתי הפך להיות אירוע כלל קהילתי בקרב יוצאי אתיופיה בגדרה. כך חונכנו, ערבות הדדית ועזרה אחד לשני בשמחה ובעצב. כשמקבלי החלטות לא לוקחים אחריות על מחדל, הקהילה לא מוותרת ומתאחדת כדי ליצור כוח ומנוף לחץ על מקבלי החלטות.”

“הגיע יום חמישי, כולנו התארגנו, יצאנו מוקדם ממקומות העבודה, ויתרנו על מסיבות חנוכה בכיתה של הילד, והגענו למועצה.” מספר אמרה “הציפייה הפכה לאכזבה כשהגענו לבניין המועצה ונתקלנו בדלת סגורה.”

שלחו אלינו את מנכ”ל המועצה שאמר בהתחלה שראש המועצה מוכן להיפגש רק עם תושבי גדרה. הסכמנו ונפרדנו מיאיו אבל כמה דקות לאחר מכן הגיע שוב המנכ”ל ואמר לנו שגמליאל מוכן להיפגש רק עם האבא והאחיות של הילד. עוד בזמן שדיברנו איתו בדלת, ראינו את ראש המועצה יוצא מהדלת האחורית.”

דורשים שייקחו אחריות. חברי הקבוצה בפגישה המקדימה בשבוע שעבר. במרכז הרוחני בשפירא

“שייקחו אחריות”

“אני דורש שייראו כאן דוגמא אישית. שייקחו אחריות. אנו מכבדים את הועדה וממתינים להחלטות שלה. הועדה לא הגדירה מתי תגיעה להחלטות וגם בגלל זה ביקשנו להיפגש עם ראש המועצה ועם ענת קוך.”

אמרה טוען שההורים שלא מקבלים תשובות מהנהלת בית הספר ומהנהגת ההורים “הנהגת ההורים ובית הספר, הוועדה והמועצה מנגנים על אותו המשפט ‘צנעת הפרט, לא ניתן לדבר’. זו לא תשובה מספקת. גם בלי להיכנס לפרטים של המקרה אפשר וצריך לדבר על הכלל ולהבין איך מונעים דברים מסוג זה לעתיד.”

“אני רוצה לדעת אם הילד שלי מחייך בבית ספר”

“תהיו מחוברים לילדים שלכם” הוא פונה להורים, “תפתחו מחברות ותשאלו שאלות. אני רוצה לדעת אם הילד שלי לא מחייך בבית הספר. זה נכון לכל הורה ונכון במיוחד להורים בקהילה שלי.”

דלת סגורה. הורים מול הכניסה הנעולה לבניין המועצה. יום חמישי האחרון

“אל תפגע בנו דרך הילדים”

“גמליאל אוהב לידו אנשים חלשים. שלא שואלים שאלות ולא מבקרים אותו. כל מורה ומנהלת אם היא לא מתיישרת לרוח גמליאל אין לה מה לחפש בגדרה. בדיעבד אני לא מופתע שהוא ברח, הוא לא אוהב להיות במגע עם אנשים חזקים ואכפתיים.”

“אני רוצה להגיד כאן לראש המועצה: השטח מבעבע כמו סיר לחץ וזה תלוי בך להרגיע את השטח. אל תפגע בנו דרך הילדים.”

“לא פותרים בעיות באלימות”

על רקע האירוע שהתפרסם בתקשורת הארצית היה מי שבחר להוציא את זעמו בכתובות נאצה כתובות בגרפיטי על קירות בית הספר.

על אמרה הואנדאליזם כלל לא מקובל: “לא פותרים בעיות באלימות. כל מי שעושה ואנדאליזם לא מסייע למשפחה ולא לילד. הפתרון הוא להיות מאוחדים ולעמוד לצד המשפחה בדרישת התשובות מהרשויות. לא להניח להם לרגע. בשביל זה הם נבחרו ולא בשביל לצחוק עלינו.”

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

הפסקנו להתחסן

עם דעיכת התחלואה ומספר החולים והמבודדים, דעיכה דרמטית במספר המתחסנים בקרב תושבי גדרה הפסקנו להתחסן. …

שינוי גודל גופנים