דף הבית > תשתיות > אושר ותוקצב מחלף חדש!

אושר ותוקצב מחלף חדש!

יצאנו לבדוק מה ההבדל בין מחלף ‘גדרה מזרח’ לבין מחלף ‘יבנה דרום’

תושבי גדרה הנוסעים על כביש 4 ודאי הבחינו בחודשים האחרונים בקטע הכביש שבין מחלף אשדוד למחלף יבנה בעבודות להקמת מחלף חדש, מחלף אשדוד צפון, יבנה דרום. בשורה טובה לתושבי יבנה אשר בדרומה מבוצעת בנייה בקצב מואץ.

לולא בניית המחלף צפוי עתידם של תושבי השכונות הדרומיות ביבנה להיות דומה לגורלם של תושבים רבים אחרים במדינה אשר תקועים בפקק מפתח ביתם בשעות העומס. הצצה לשגרת יומם של חלק מהם קיבלנו באחרונה בסדרת הכתבות של עמליה דואק, ‘לא זזים’ אשר שודרה בערוץ 12.

העתיד כבר כאן? סדרת הכתבות ‘לא זזים’

בניית המחלף ביבנה, מחלף אשר תוקצב על ידי המדינה בלא פחות מ 370 מיליון ₪ (פי שניים ויותר מתקציבה השוטף השנתי של גדרה כולה) מחדדת את השאלה המטרידה רבים מתושבי גדרה באשר להעדר תוכנית להקמת מחלף גישה לגדרה מזרח על כביש 7, שאלה שהביאה תושבים רבים למחאה ציבורית רחבה כנגד אישורה של תכנית המתאר הבעייתית לגדרה.

האם יש הבדל המצדיק מחלף ביבנה ולא מצדיק מחלף בגדרה?

השכונה הדרומית ביבנה נמצאת כ-2 ק”מ נסיעה ברחובות יבנה מהגישה לכביש הראשי דרך מחלף יבנה. גם השכונה המזרחית הנבנית בגדרה נמצאת במרחק דומה, אולי אפילו מרוחק מעט יותר, דרך נסיעה בציר בן גוריון העמוס ממילא אל מחלף גדרה המחבר את התושבים לעורק הראשי באזור.

הנקודה המתבקשת להקמתו של מחלף ‘גדרה מזרח’ נמצאת כ-2 ק”מ מזרחית למחלף גדרה וכ-3 ק”מ מערבית למחלף שורק. הנקודה בה החלה בנייתו של מחלף ‘יבנה דרום’ נמצאת קצת יותר מ-2 ק”מ צפונית למחלף אשדוד וכ-3 ק”מ דרומית למחלף יבנה.

גם בהיקף הנהגים המתווספים הצפויים המספרים לא שונים בהרבה. במחלף ‘גדרה מזרח’ לכשיקום ישתמשו בשמחה דיירי 1700 בתי האב הצפויים, לאחר השלמת תהליכי התכנון, להיבנות בגדרה מזרח לצד אלפי דיירי גדרה החדשה הוותיקים. במחלף יבנה דרום צפויים להשתמש דיירי 2300 יחידות הדיור הנבנות בשכונות החדשות של יבנה הדרומית.

הבעיה מוכרת, הפתרון במחלוקת

גם מועצת גדרה הכירה באחרונה שבעיית התחבורה הולכת ומתקרבת. בישיבת ועדת התכנון והבניה האחרונה הוחלט על עצירת היתרי הבנייה לבתי אב נוספים עד אשר יאושר התקציב להרחבה החלקית של כביש 3393, כביש הגישה הדרומי לגדרה, פתרון שגם אם ימומש בקרוב, הוא לדעת רבים בלתי מספק לחלוטין.

נראה שאם תושבי גדרה לא רוצים להשתתף בסדרת הכתבות ‘לא זזים 2’ נכון יהיה להביא את הרשויות לקדם תכנון ותקצוב של מחלף נוסף שיצליח לעמוד בעומסי התנועה הכה צפויים.

האם זה הפתרון? הכתבה שפרסמנו בגדרה היום על החלטת ועדת התכנון והבנייה?

בדוק גם...

קורונה בבית הספר של החופש הגדול

מורה אובחנה כחולת קורונה, בית הספר שלהבות חב”ד נסגר המועצה המקומית הודיעה בדקות האחרונות על …

שינוי גודל גופנים