דף הבית > פוליטיקה > אופורטוניזם פוליטי או ‘חזרה הביתה’?

אופורטוניזם פוליטי או ‘חזרה הביתה’?

ח”כ גדי יברקן, תושב רחובות ודמות מוכרת גם בקהילת גדרה, עזב את כחול לבן ושוריין בליכוד. ביקורת נרחבת על הצעד שנתפס בעיני רבים כאופורטוניזם פוליטי

חבר הכנסת מיקי זוהר בישל וראש הממשלה חתם. הערב, שעות לפני סגירת הרשימות לכנסת ה-23 שוריין חבר הכנסת גדי יברקן, חבר מפלגת כחול לבן עד הבוקר, במקום ה-20 ברשימה כצעד של הליכוד לפנות לקהל קהילת יוצאי אתיופיה שבקרבם מזהה הליכוד מגמת החלשות תמיכה מתמשכת.

במערכת הבחירות האחרונות הגיע יברקן לגדרה לכנסי פעילים במיקוד על השכונות בהן מתגוררים רבים מיוצאי קהילת אתיופיה. אז, יצא בביקורת כנגד ניסיונותיו של ראש הממשלה לגייס קולות בקרב בני הקהילה על ידי ביקור של ראש ממשלת אתיופיה ופרסום סרטון בנושא. אל הכנסים אז הגיע יחד עם חברת הכנסת פנינה טמנו שטה, חברתו עד לאחרונה לסיעת כחול לבן. במהלך מערכת הבחירות הנוכחית, רבת התהפוכות, צפויים בין השניים יותר מחלוקות מאשר הסכמות.

שדרג את מקומו האישי. גדי יברקן לצד שותפתו הפוליטית עד הבוקר פנינה טמנו שטה

“עד כדי כך נעים שם הכיסא?”

הצעד המפתיע של חבר הכנסת יברקן עורר ביקורת רחבה בקרב קהילת יוצאי אתיופיה, כולל בקרב תושבי גדרה. “כל כך נוח ונעים הכיסא ששם בעיר הבירה שגורם לך לוותר על ערכים ואידיאולוגיה שאתה מאמין ומדבר עליה?” כתב אחד מהתושבים ברשת החברתית.

הביקורת התעוררה בייחוד אחרי שהתברר מדיווחי בכירים בכחול לבן כי יברקן ערך מעין מכרז בין מפלגתו למפלגת הליכוד לגבי גובה המקום שבו ישובץ ברשימה. את ההחלטה קיבל כאשר התברר לו שבליכוד ישובץ במקום ה-22, מקום ודאי יותר מאשר המקום ה-33 בו משובץ ברשימת כחול לבן.

“כל כך נעים שם הכיסא?”. גדי יברקן בכנס פוליטי בגדרה במהלך קמפיין הבחירות הקודם לצד טמנו שטה

הודח ושוריין בתוך שעות

בכחול לבן הגיבו בזעם על הצעד של יברקן המבטא לשיטתם אופורטוניזם פוליטי לשמו. בני גנץ וחבר הכנסת יעלון, ראש רשימת תל”ם אשר יברקן נמנה עם שורותיה במקור הודיעו במתואם כבר בשעות הצהריים כי החליטו להדיחו מהרשימה לכנסת הבאה “נוכח התנהלותו והתנהגותו שמעידה יותר מכל על ערכיו”.

מזכירות הליכוד אישרה ברוב מוחץ את שריונו של יברקן במקום ה-20. יברקן אשר השמיע בעבר ביקורת נוקבת כנגד ראש הממשלה נתניהו וכנגד ניסיונות קודמים לגייסו לשורות הליכוד אמר לאחר הסערה: “למרות הביקורת שהשמעתי נגד רה”מ, רוב גדול של ציבור בוחריי אוהב ומעריך את הליכוד ואת נתניהו”.

בדוק גם...

שבוע של הרצאות

5 הרצאות שונות יתקיימו לאורך השבוע בגדרה. פתחו יומנים לא פחות מ-5 הרצאות שונות יתקיימו …

שינוי גודל גופנים